Včerajšie obchodovanie ovplyvňovali vo fundamentálnom vákuu hlavne politické vyhlásenia. Najväčšie obavy vzbudzuje Taliansko, ktorého výnosy na dlh narástli na 13 ročné maximá a to určite nie je dobrá správa pre tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny. Pritom len pred mesiacom bol v ohrození rating Francúzska, ktoré je druhou najväčšou ekonomikou eurozóny. Späť k Taliansku. Dnes sa bude hlasovať o talianskom rozpočte na rok 2010, ktoré bude spojené s hlasovaním o dôvere vlády. Včera trh potešili správy, že Berlusconi odstúpi. Ten to síce dementoval, ale podstata problému nie je v Berlusconim. Taliani nepotrebujú nového lídra, ale ekonomické reformy, ktoré sa presadzujú ťažko. Berlusconi, ktorý sa v minulosti vyjadril, že "nikdy nezvýši dane" má zrazu presadiť nepopulárne reformy. V septembri síce taliansky senát odsúhlasil zvýšenie daní, úsporné opatrenia a väčšiu pružnosť pracovného trhu (talianske odbory majú obrovskú moc), čo má ušetriť €54 mld. v rozpočte do roku 2013. Hoci opatrenia neboli príliš rázne, taliani vyšli do ulíc aby protestovali. Taliani na tento rok plánujú deficit 3.9% HDP a 3% HDP na rok 2012. Za predpokladu, že sa im to podarí dodržať a úsporné opatrenia neznížia HDP tak za tri roky taliansko usporí 3.48% HDP. Ak by v roku 2013 udržali deficit na úrovni 3%, tak zadlženie ekonomiky narastie do roku 2013 o 10%. Takže za predpokladu, že všetko pôjde dobre a situácia sa nezhorší, taliani znížili tempo zadlžovania o približne tretinu. Pritom ide o najzadĺženejšiu ekonomiku eurozóny (samozrejme po Grécku). Eurozóna má tak problém a začína sa obzerať, kto by situáciu vyriešil za ňu, rokovania totiž prinášajú len ďalšie rokovania a neskoré polovičaté riešenia. Čína sa už poďakovala, MMF vyhlásil, že požičiava len štátom a nie právnickým osobám (eurovalu) a štátom tiež nie neobmedzene. Pohľady sa teda opäť vracajú na ECB, ktorá kategoricky vyhlasuje, že nebude veriteľom poslednej inštancie a nákupy štátnych dlhopisov nebudú neobmedzené. Faktom však je, že včera bola ECB na trhu a nakupovala hlavne talianske dlhopisy. Eurozóna tak čaká na Godota a spredy talianskych dlhopisov voči nemeckým stúpajú. Včera sa tak darilo hlavne drahým kovom a rope.
Zlato vstupuje do "zlatého" záveru roka
Zlato sa včera dostalo na najvyššie úrovne od polovice septembra. K jeho rastu okrem všeobecnej neistoty dopomáhajú obavy, či ECB nakoniec nebude donútená nejakým spôsobom monetarizovať dlh. Dôležitým faktorom stojacim za zlatom zlata je i sezónnosť, keďže v mesiacoch november a december je zlato tradičné silné z dôvodu fyzických nákupov. Hlavnými dôvodmi je koncoročná svadobná sezóna v Indii, vianočná sezóna v USA a Európe a tiež Čínsky nový rok. Na grafe je vidieť nasledovné fakty: prudký rast zlata v júli nemal s normálnym rastom nič spoločne a následná korekcia vrátila zlato na úrovne, ktoré zodpovedajú zvyčajnému tempu rastu. Zlato si aktuálne tento rok pripisuje viac ako 26%, priemer za posledných päť rokov je približne 19% (priemerný rast k začiatku novembra). To značí, že zlato rastie nadpriemerne rýchlo. V posledných rokoch však pravidelne prichádzalo ku korekcii, ktorá prišla v prvej dekáde novembra (počas prvých desiatich dní).
Zlato však vždy počas piatich posledných rokov skončilo na konci roka vyššie ako bolo na začiatku novembra. Priemerný zisk je približne 7.5% za tieto dva mesiace. Priemerné tempo rastu ceny zlata by zodpovedalo jeho cene na úrovni $1843. Pozor však na korekcie, zlato ani počas týchto dvoch mesiacoch nerastie lineárne.
Zlatu pomohla reakcia Nemecka na návrh Francúzska, Británie a USA, aby Nemecko použilo časť svojich zlatých rezerv ako kolaterál pre potreby záchranného fondu pre Eurozónu. Nemecko sa jasne vyjadrilo, že nemeckých zlatých rezerv sa nikto dotýkať nebude. Je zaujímavé, že kto navrhoval, aby nemci použili svoje zlato ako kolaterál na záchranu eurozóny. USA, ktoré má viac ako štvornásobné HDP ako Nemecko, ale len niečo viac ako Dvojnásobné zlaté rezervy. Potom Francúzsko, ktoré má o 22% nižšie HDP ale o takmer 30% nižšie zlaté rezervy či Británia, ktorá sa už svojho zlata zbavila v roku 1999 na dlhoročných minimách ceny zlata. HDP Británie dosahuje približne 68% HDP Nemecka, ale britské zlaté rezervy len 9% nemeckých! Nemecko určite vie čo robí.
Na dennom grafe vidíme rozhodný rast zlata, ktoré útočí na psychologickú bariéru $1800. Po nej je ďalším cieľom $1843. Supporty: $1729.90 ako 50 MA a bariéra $1700. Výhľad rastový, hoci zdravá korekcia by prospela.
Ropa Brent má navrch
Ropa Brent má opäť navrch a dôvodov je niekoľko. Ropa klesala kontinuálne od apríla 2011 a do októbra odpísala viac ako 22%. Očakávalo sa, že ekonomika bude spomaľovať a dopyt by mal klesať. Na grafe dennej produkcie a spotreby ropy vidieť, že za posledných 6 mesiacov (dáta u koncu septembra v porovnaní so 6 mesiacmi dozadu), rástla ponuka rýchlejšie ako dopyt. Dopyt za 6 mesiacov narástol o 1.23%, produkcia o 1.58%. To by ospravedlňovalo pokles ropy. Teraz však rastie, čo sa deje?
Prvým zaujímavým poznatkom je, že hoci dopyt po rope v septembri oproti augustu mierne poklesol, je stále vyšší ako v čase vrcholov na rope.
Zásoby ropného priemyslu v krajínách OECD na úroveň 2.692 mld. barelov ropy, čo sa rovná ekvivalentu spotreby na 58.4 dňa. To je menej ako päťročný priemer a to sa stalo po prvý krát od júla 2008. Krajiny OPEC znížili dennú produkciu na 30.15 mil. barelov ropy denne, Saudská Arábia a Nigéria poskytla menej ropy, čo čiastočne kompenzuje obnovená ťažba v Lýbii. Keďže produkcia Saudov klesla, Rusko sa stalo novou jednotkou v oblasti produkcie ropy. Zatiaľ čo produkcia krajín OPEC poklesla, očakáva sa rast dopytu na budúci rok. Aktuálny odhad na tento rok sa pohybuje na úrovni 89.2 mil. barelov denne, na budúci rok rast na 90.5 mil. barelov denne. Aktuálnu cenu teda ženie nahor podcenená strana dopytu - keďže sa očakával menší dopyt, tvorili sa menšie zásoby. Teraz je naopak pod tlakom strana ponuky a hoci majú krajiny OPEC kapacitu ťažiť 35.58 mil. barelu denne, nebudú sa ponáhľať ťažbu zvyšovať - trojciferné hodnoty na rope Brent sú pre nich "uspokojivé" a trh považujú za "rovnovážny". Niet divu, že ropa Brent prelomila klesajúci trend a preráža rezistencie smerom nahor.
Na dennom grafe Ropy Brent je vidieť prelomenie klesajúcej trendovej línie a rezistencie, ktoré by Brent mohol na svojej ceste nahor dobíjať. Ide o línie $120 a $126.72 ako aprílové vrcholy. Suport $107/108. Výhľad rastový, bude zaujímavé sledovať aktuálne údaje o produkcii OPECu, budeme Vás informovať.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |