Včerajšia komoditná seansa bola radostná a keďže sa už aj ECB pridala k holubičiemu slovníku centrálnych bánk, nevadila ani Draghiho poznámka o "miernej recesii". Najviac sa darilo platine (+2.85%) a zlatu (+2.05%). Naopak, všeobecné veselie nevyužila meď (+0.21%), ktorá sa naďalej má čo obávať spomalenia rastu čínskeho obra. Rástla tak menej ako USD index klesal (USD -0.42%) a to nie je dobrý výsledok.
Striebro má potenciál, FED môže napomôcť
Pri porovnaní ceny zlata a striebra je vidieť, že dlhodobý pomer ich cien je v okoli 50, kam sa pohybovali do konca júla 2008, keď dosiahol pomer hodnoty viac ako 84. Následne po vyhlásení vlny stimulov a započatí obnovy ekonomiky tento pomer klesal a pohyboval sa na úrovni nad 60. Po vyhlásení QE2 v auguste 2010 však začalo striebru prodko rásť a pomer zlata k striebru dosiahol svoje dno koncom apríla 2011: menej ako 32. Bolo to spôsobené tým, že striebro za obdobie od augusta 2010 do apríla 2011 narástlo o viac ako 166%, zlato "len" o 60%. Aktuálne sa pomer zlata a striebra pohybuje na úrovniach z leta 2008 - 52. Ak by FED opäť začal s monetárnymi stimulmi, striebru by to mohlo výrazne pomôcť.
Striebru sa však aktuálne darí i bez stimulov FEDu. Od septembrových miním si pripisuje viac ako 15%, (zlato 9.6%). Je to spôsobené tým, že po striebre existuje ešte stále priemyselný dopyt. Tento síce slabne zo strany USA či Európy, ale dopyt z Ázie ostáva silný. Investičný dopyt má veľký priestor sa do striebra zapojiť, keďže čistá špekulatívna pozícia na striebre predstavuje 17 000 kontraktov, čo je najmenej od mája 2009 (to sa striebro obchodovalo v okolí $20 za uncu). To znamená, že aktuálny nárast, ktorý na striebre vidíme, ešte nie je špekulatívny - ale ide hlavne o dopyt po fyzickom striebre. Priemyselný dopyt po striebre predstavuje 55% jeho celkového dopytu. Okrem toho aktuálne prebieha festivalová sezóna v Indii, ktorá by mala v 4Q2011 nakúpiť o 50% striebra viac ako v rovnakom období v roku 2010. Dôvodom je i fakt, že zlato je pre Indov teraz pomerne drahé.
Zemný plyn
Zemný plyn včera priniesol medvedie výsledky pre zemný plyn, keď zásoby stúpali už druhý týždeň po sebe rýchlejšie ako sa predpokladalo, hoci samotné tempo rastu klesá. Za uplynulý týždeň zásoby rástli o 78 mld. kubických stôp (odhad 71 mld.). Celkové zásoby sa aktuálne pohybujú na úrovni o 0.7% nižšej ako minulý rok, hoci sa pohybujú vyššie ako tomu bolo zvykom po minulé roky (2006-2010 sezónny priemer) - čo vidieť na grafe zásob plynu. Spotreba plynu minulý rok stúpla o 1.9%. Momentálne teda existujú na zemnom plyne dva tlaky - zásoby stúpajú rýchlejšie ako sa očakávalo a aj sú vyššie ako niekoľkoročný sezónny priemer, ale ešte stále nedosahujú minuloročných hodnôt. Zemný plyn sa aktuálne obchoduje o takmer 4% vyššie ako minulý rok o takomto čase. Na cenovom grafe je vidieť, že zemný plyn drží support $3.7, avšak stále sa nachádza pod líniou klesajúceho trendu z júnových maxím. Cena by sa musela dostať na úroveň $3.95, aby mohla líniu testovať. Prekonanie úrovne $4 by značilo prekonanie maxím zo začiatku novembra a signál na rast. Support $3.7 pred úrovňou $3.5.
Ropa WTI
Ropa včera prijala Draghiho zníženie sadzieb s nadšením a prepísala doterajšie októbrové maximá. Dnešné prípadné dobré výsledky zamestnanosti v USA by jej mohli pomôcť prekonať 200 dňový kĺzavý priemer na úrovni $94.90, čím by si otvorila cestu k $97.50. Support $90. Nad ním je výhľad rastový.
Dnešný výhľad
Komodity majú za sebou dobrý týždeň a dôležité výsledky americkej zamestnanosti by mohli pre ne predstavovať vyvrcholenie týždňa. V prípade pozitívnych výsledkov by mohli ďalej rásť, v prípade neutrálnych prípadne negatívnych očakávam skôr výber ziskov z dlhých pozícií - hlavne pred Festivalom politickej nerozhodnosti s názvom Summit G20 v Cannes, ktorého konkrétne závery sú ešte vo hviezdach.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |