Zlato
Po tom, ako v posledných dňoch dvaja predstavitelia (vrátane vice-guvernérky Janet Yellen) začali skloňovať ďalšie možné kolo stimulov FEDu, žltý kov má o dôvod naviac rásť. Po ďalšie dôvody netreba ísť ďaleko - eurozóna to stále nemá isté. Hoci sa včera dohodla rekapitalizácia bánk, nová pôžička grécku a napákovanie eurovalu, podstata problému sa zatiaľ stále nerieši a konečné riešenie sa neustále odkladá. Ak štáty nie sú schopné vyplácať svoj dlh, môžu zbankrotovať alebo vytlačiť peniaze. A bankrot sa stále nepripúšťa. Aktuálny haircut na dlh grécka, ktorý sa dohaduje (50%, po vylúčení ECB, bilaterálnych pôžičiek a MMF je efektívny haircut 28%), nie je reálnym riešením ani pre Grécko ani pre eurozónu. A Grécko je len čerešnička na torte, problémom sú bilióny, ktoré krajiny eurozóny dlžia a z ktorých za súčasnej situácie „nevyrastú“. Eurozóna má totiž bližšie k recesii ako k rastu v roku 2012. Nemecké krídlo jednoznačne odmieta miešanie sa ECB do riešenia dlhovej krízy (dosť čo doteraz nakupovala dlhopisy na sekundárnom trhu). Avšak novým prezidentom ECB sa stáva Mario Draghi, ktorý pochádza z krajiny, ktorá má pomer dlhu k HDP na úrovni 119.1% - Talianska. A táto krajina sa zatiaľ neodhodlala k serióznym reformám, ktoré by mali dostať krajinu do lepšej kondície. Bude zaujímavé sledovať, či ECB udrží svoj „nemecký“ antiinflačný slovník aj napriek tlakom, ktoré určite prídu. Zatiaľ zlatu stačili dva dni na to, aby prekonalo svoj 100 aj 50-dňový exponenciálny kĺzavý priemer (EMA) a vytvorilo nové októbrové maximá – $1726.50. Zlato sa tak vymanilo z klesajúceho trendu, ktorý bol v platnosti od septembra a má pred sebou cieľ na úrovni $1750. Je možné, že skúsi spätne otestovať úroveň $ 1700, avšak na úrovni 1692.63 sa nachádza EMA 50, ktorý slúži ako support. Výhľad je rastový, hlavne ak k tomu „dopomôžu“ politici svojimi nerozhodnými vyjadreniami.
Ropa
Na rope WTI sa za posledných niekoľko dní kompletne zmenila štruktúra trhu a investori presedlali z kontanga na backwardáciu, pričom pri preklápaní krivky nakupovali fyzickú ropu (a predávali futures do budúcnosti). Ropu však môžu ťahať aj inflačné očakávania (rovnaký dôvod ako zlato). Na základe týchto faktorov ropa prekonala svoj 200-dňový exponenciálny kĺzavý priemer (EMA) na úrovni $90.57 a mierila si to na najvyššie úrovne od začiatku augusta. Avšak po sklamaní z makroekonomických výsledkov z USA (spotrebiteľská dôvera a S&P/CS index cien domov) tieto úrovne neudržala klesla na úroveň $90.87 (-1.78%), kde sa zastavila na úrovne EMA 200. Okrem toho zásoby ropy, zaznamenali rast o 4.7 mil. barelov (očakávania 200 tis. barelov). Dôležité dáta z USA nesklamali a ropa sa opäť vydáva na cestu za métou $95. V prípade sklamaní je tu support úroveň $90, následne $89 (EMA100) a $87 (rastový kanál a EMA50).
Meď
Meď sa po vytvorení dvojitého dna dostala cez úroveň $3.44 za libru a zastavila ju až úroveň $3.59, čiže EMA 50. Meď si však vytvorila rastový setup a zatvorila na októbrových maximách $3.51 pokiaľ nepríde nejaké sklamanie, má otvorenú cestu retestu úrovne $3.59 a ďalej na $3.80 (EMA100). Support je $3.3 ako spodná línia rastového kanálu. Ak Čína potvrdí augustový dopyt septembrovými dátami, meď by mala mať cestu hore otvorenú.
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |