Zlato v portfóliu ako alternatívna investícia

Broker: TRIM BrokerWorld Gold Council (WGC) nedávno publikoval štúdiu, na základe ktorej dôvodí, že zlato v časoch rastu zvyšuje výkon portfólia a v čase prepadov znižuje straty. Portfólio v ktorom je zakomponované i zlato, porovnávajú s klasickými portfóliami zloženými s akcií, dlhopisov a hotovosti. Prinášame najzaujímavejšie zistenia.

Už v predchádzajúcich štúdiách WGC dokázal, že ak portfólio obsahuje medzi 3.3% až 7.5% má vyšší výkon a nižšie straty ako klasické portfóliá (akcie, dlhopisy, komodity).

V minulosti mnoho investorov fungovalo na jednoduchej kombinácii akcií, hotovosti a dlhopisov, ktoré diverzifikovali ich portfóliá. Niekoľko finančných kríz však primälo investorov k hľadaniu možností, ako ochrániť svoj výnos. Začali sa obzerať po alternatívnych investíciách – aktívach, ktoré mali potenciál priniesť výnos a pritom to nebola akcia, dlhopis ani inštrument peňažného trhu. Cieľom bolo, aby toto aktívum malo nízku koreláciu s výnosmi tradičných inštrumentov trhu a ponúkalo istú hodnotu. Výsledkom ma byť vyšší výkon (očistený o riziko) celého portfólia.

Za poslednú dekádu dopyt po alternatívnych investíciách vytvoril investičné fondy, hedžové fondy, fondy realitného trhu či komoditné fondy. Objem aktív, ktoré globálne investičné spoločnosti spravovali, narástol z $400 mld. v roku 2001 na viac ako $2.4 bil. v roku 2010. Podobne, v tom istom období vzrástla veľkosť hedžových fondov na $1.9 bil., teda na trojnásobok objemu z roku 2001. Zmysel hedžových fondov tkvie v tom, že má lepšie zdroje informácií a odborníkov, ktorí často zabezpečia vyšší zisk ako dokáže urobiť benchmark trhu. Cez investičné fondy zase môžu investori participovať na biznise a dlhodobých projektoch, do ktorých by sa cez verejný trh nedostali. Komoditné a realitné fondy poskytujú možnosť participovať na ekonomickom raste a zvýšenom dopyte po vzácnych zdrojoch.

Komplexnosť, volatilita a neistota sú najčastejšie používanými slovami v súvislosti s dnešným finančným trhom. To je dôvod, prečo čoraz viac peňazí tečie do spomínaných „alternatívnych“ fondov a investícií. Keďže tieto dokážu zarábať, ich objem naďalej rastie – za posledných 10 rokov vzrástol objem pozícií držaných investormi v hedžových fondoch a súkromných investičných fondoch o 86% resp. 145%. Pre porovnanie – v prípade zlata vzrástol objem pozícií len o 24%. Zlato je teda stále relatívne málo držané. Na grafe č. 1 vidíme distribúciu celkových pozícií držaných investormi v decembri 2010 (spolu ide o objem $146 bil.).

Graf č.1: Distribúcia celkových pozícií držaných investormi v decembri 2010. Zdroj: WGC

Výkon rôznych druhov aktív v roku 2008

V čase ekonomického rastu s nízkou infláciou mnoho alternatívnych investícií stabilizuje portfólio a zvyšuje jeho hodnotu. Avšak toto neplatí za každých okolností. Výkon súkromných investičných fondov, hedžových fondov, prírodných zdrojov, realitného trhu a väčšiny komodít viac či menej súvisí s ekonomickým cyklom. Súkromné fondy sú ovplyvnené dostupnosťou financovania. Podobne hedžové fondy majú určenú istú mieru rizika, vplýva na ne dostupnosť kapitálu a ekonomický rast. Komodity sú priamo ovplyvňované objemom výroby, realitný sektor odráža ekonomický rast (hoci jedna z jeho zložiek – príjmy z prenájmu je stabilnejšia). Z uvedených príčin tieto nemožno považovať za skutočnú alternatívu voči tradičným investičným nástrojom. Ako dôkaz si uveďme výkon rôznych druhov aktív v roku 2008, keď sa vyhrotila ekonomická kríza.

Graf. č.2: Výkon rôznych druhov aktív v roku 2008. Zdroj. WGC

Porovnanie ročnej výkonnosti a rizika jednotlivých druhov aktív v rokoch 1987–2011

Z grafu je zjavné, že pred prepadom nebol uchránený ani investor „alternatívnych“ fondov. Tieto padali síce menej ako akcie či komodity, avšak klesali. Stúpali iba americké dlhopisy a zlato.

Pozrime sa, ako by si viedli v minulosti jednotlivé druhy aktív. Sledované obdobie siaha od januára 1987 do júna 2011, čo je obdobie troch ekonomických cyklov a niekoľkých prepadov na trhu.

Tab. č. 1: Porovnanie ročnej výkonnosti a rizika jednotlivých druhov aktív v rokoch 1987–2011. Zdroj: WGC

Výkon amerických akcií, zlata a alternatívnych investícií
V prvých dvoch stĺpcoch vidíme priemerný ročný výkon jednotlivých aktív (reálny i nominálny), riziko merané ročnou volatilitou je v treťom stĺpci. Tá znamená priemernú ročnú odchýlku od priemerného výkonu. Tieto sú dané do pomeru v štvrtom stĺpci, výkon delený odchýlkou (čím menšie číslo, tým menšia je vypovedacia schopnosť uvedeného výkonu). Posledné dva stĺpce vyjadrujú maximálnu mesačnú stratu s pravdepodobnosťou 97.5 a 99%. Strata je stovkách bázických bodov, takže pri zlate hodnota 699 značí maximálne 6.99% stratu a existuje 2.5% pravdepodobnosť, že by mohla byť vyššia. Zlato ma menšiu volatilitu ako akcie a ani výkon nie je najvyšší. Avšak to nie je jeho úlohou. Jeho úlohou je chrániť portfólio v zlých časoch.

Graf. č. 3: Výkon amerických akcií, zlata a alternatívnych investícií. Zdroj: WGC

Porovnanie portfólií, ktoré obsahujú zlato s tými, ktoré zlato neobsahujú

Z grafu je zjavné, že zlato ostáva najvýkonnejším aktívom v zlých časoch. To platí i pre poslednú recesiu a aktuálnu dlhovú krízu.

V tabuľke č. 2 vidíme výkon rôznych druhov portfólií, štandardných (55% akcií, 25% dlhopisov, max. 5% hotovosť) i konzervatívnych (30% akcií, 50% dlhopisov, max 10% hotovosť). Oba typy sú prezentované so zlatom (with gold) i bez (w/o gold). Keďže úplne presné údaje o alokáciách súkromných investičných fondov nie sú len tak dostupné, v tomto prípade obsahujú zložku fondov tvorených košom hedžových fondov. Opäť dáta od roku 1987 do roku 2011.

Tab. č.2: Porovnanie portfólií, ktoré obsahujú zlato s tými, ktoré zlato neobsahujú. Zdroj. WGC

Porovnanie portfólií, ktoré obsahujú zlato s tými, ktoré zlato neobsahujú

Posolstvo tabuľky je jasné. V troch prípadoch zo štyroch zlato zvýšilo výkon vzhľadom na riziko (vyššie information ratio). V dvoch prípadoch zo štyroch výrazne (2.24% resp. 6.57%) znížilo maximálnu očakávanú stratu (ktorú by portfólio nemalo prekročiť v 97.5% prípadov). V jednom prípade bola strata rovnaká a v jednom nepatrne (0.3%) vyššia.

Zdroj: WGC: http://www.gold.org/investment/research/thematic_research/portfolio_diversification/gold_and_alternatives/

Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Investičné šperky s prírodnými farebnými diamantmi sú záruko
Investícia do diamantov je skvelou voľbou, ako bezpečne uložiť voľné finančné prostriedky a v priebehu desiatok rokov ich zhodnotiť. Klenoty s diamantmi totiž môžu skvelo doplniť investičné portfólio,
Ceny ropy rastú. No čo bude ďalej?
Americký prezident Donald Trump včera odstúpil od jadrovej dohody s Iránom. Tá bola uzavretá jeho predchodcom Barackom Obamom ešte v roku 2015. Očakáva sa, že zásoby ropy by mali z tohto dôvodu v treť
Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných k
Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský ú
Investori na celom svete skupujú farebné diamanty
Ceny extrémne vzácnych ružových diamantov vzrástli za ostatných 8 rokov o 180% a sú na historických maximách. Žlté diamanty sa zhodnotili o 90% a modré o 70%. Uvádza to Fancy Color Diamond Index, z kt
Dve najväčšie svetové ťažobné spoločnosti a trh so šperkami
V roku 2016 výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila 26% medziročný rast tržieb a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamanto

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7970 11.50 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

hlavne-faktory-ovplyvnujuce-ceny-na-devizovom-trhuCenové fluktuácie sú na finančných trhoch celkom normálnym javom. Ceny akcií, komodít a iných aktív neustále rastú a klesajú. Iné to nie je ani...
pred-prvou-kupouKaždý asi vie, že s akciami sa obchoduje na burze. Ale kde kupujú akcie bežný smrtelníci a čo preto musia urobiť? Väčšina akcií je kótovaných na...
ako-na-zlato-9-moznosti-investovania-do-zlataZlato spolu s ropou patrí medzi najčastejšie obchodované komodity; obchoduje s nimi až 95 % komoditných investorov.  Zlato predstavuje...