Aktuálna situácia na rope je viac ako zaujímavá. Medzi kontinentálnou ropou Brent a americkou (a kanadskou) ropou WTI sa od začiatku roku rozšíril spred – vtedy sa však predpokladalo, že musí byť dočasný a čoskoro sa vráti do normálu. Nestalo sa, spred naďalej ostáva široký. Skúsme sa pozrieť bližšie na príčiny tohto stavu a súvislosti, ktoré za tým stoja.
Spotový vs. futuritný trh s ropou
Najskôr niekoľko slov o tom, ako funguje spotový a futuritný trh, a ako spolu súvisia. Producent ropy sa musí racionálne rozhodnúť, či je pre neho výhodnejšie predať ropu dnes, alebo s predajom počkať do budúcnosti. To, koľko stojí ropa dnes, vyjadruje spotová cena – to je cena za dodávku dnes. Očakávanú cenu za dodávku v budúcnosti reprezentuje cena na futures trhu. Ak je teraz október, môže si porovnať dnešnú spotovú cenu s cenou za dodávku novembri, decembri, januári atď. Ak očakávania do budúcnosti rastú, oplatí sa producentovi ropu skladovať a dodať neskôr – čím vyššia je prémia do budúcna, tým viac je producent motivovaný časť svojej produkcie na trh nedodávať.
Ak je cena neskorších kontraktov futures vyššie ako cena blízkych kontraktov futures, hovoríme, že trh sa nachádza v kontangu. V kontangu čoraz menej producentov bude dodávať svoju produkciu na trh a radšej bude vyčkávať do budúcnosti. Menej spotových dodávok však znamená menej ropy a cena blízkych kontraktov futures by mala začať stúpať, až kým nenastane rovnováha medzi dopytom a ponukou.
Opak kontanga je backwardácia. Teda klesajúca výnosová krivka - do budúcnosti sa očakáva menšia cena ako je teraz a producenti budú motivovaní dodávať svoju produkciu teraz – viac ropy na trh. Opäť, až kým nenastane rovnováha. Rovnováha znamená, že producentovi by malo byť jedno, či svoju produkciu dodá dnes alebo v budúcnosti. Cena pre budúce dodávky by mala byť mierne vyššia, aby odzrkadľovala náklady na skladovanie. Mierne kontango je preto prirodzená situácia na trhu. Veľké kontango alebo backwardácia odzrkadľujú, že trh nie je v rovnováhe.
Kto má aké záujmy?
Tak ako existuje strana ponuky a dopytu na spotovom trhu, existuje strana ponuky a dopytu aj na futuritnom trhu. Strana ponuky je rovnaká – producenti. Tí predávajú svoju produkciu dnes, ale i do budúcnosti. Predávať budúcu produkciu už dnes znamená špekulovať na pokles ceny. Znie to divne, aby producent špekuloval na budúci pokles ceny, ale je to veľmi racionálne. Pretože, ak cena v budúcnosti naozaj klesne, producent zarobí menej, ale tieto straty mu vyrovná zisk zo špekulácie na pokles. To sa nazýva hedžing. Producenti teda predávajú futures. Protistranou sú špekulanti, ktorí futures nakupujú, pretože veria, že cena bude rásť. A teraz prvá dôležitá súvislosť – ak špekulanti platia dostatočne vysokú prémiu producentom – teda, že futures na budúce dodávky stúpajú, tí ropu nebudú dodávať na trh, radšej ju uskladnia a počkajú. Týmto spôsobom dokážu špekulanti efektívne kontrolovať cenu ropy. A toto sa skutočne dialo a deje.
Ako nasmerovať trh „správnym“ smerom?
Špekulanti a producenti sa určite zhodnú v tom, že je dôležité, aby ropa rástla. Ak nerastie „sama“ treba jej k tomu dopomôcť. Sú potrebné dve dôležité faktory – dosť kapitálu a možnosť efektívne kontrolovať zásoby (teda ponuku) ropy. Kapitál po spustení QE2 nebol až takým problémom, veľkí hráči boli schopní platiť producentom takú prémiu za budúce dodávky, že tí držali ropu pekne pod zámkom. To je dôvod, prečo na rope WTI počas rokov 2009 – 2010 rástla jej cena a zároveň zásoby. QE spôsobilo falošný dlhodobý dopyt, keď špekulanti nakupovali dlhodobé futures za predpokladu budúceho rastu ceny ropy. Financie sa tak dostávali na trh s ropou a producenti boli veľmi slušne kompenzovaní za to, že znižovali svoju produkciu.
Graf. č.1: Vývoj zásob ropy WTI za posledných 5 rokov. Zdroj: Bloomberg
Ako obchodovať výnosovú krivku ropy?
Ako už bolo spomínané vyššie, výnosová krivka môže dosiahnuť dva extrémy – kontango (prudko rastová) a backwardáciu (klesajúca). Obe naznačujú nerovnováhu a vysvetlili sme si ako nerovnováha vyrovnáva. Ako však špekulovať na preklápanie krivky z rastovej do klesajúcej a naopak? Ako sa dá zarobiť na zmene výnosovej krivky ropy?
Ak na trhu existuje veľké kontango, budeme špekulovať na jeho pokles, dokonca až na návrat do backwardácie. Nakúpime najbližší futures kontrakt a predáme ten, ktorý exspiruje oveľa neskôr. Máme tak zaistenú neutrálnu pozíciu na rope, a kladný rozdiel medzi cenami futures. Veľké kontango znamená, že producenti prestanú dodávať na trh, keďže sa im oplatí dodávať neskôr, za vyššie ceny. Ak prestanú produkovať, začne rásť spotová cena ropy a tým, že hedžujú svoju budúcu produkciu, predávajú dlhšie kontrakty futures, čím znižujú ich cenu. Kontango začína klesať. Čím viac klesá, tým viac zarábame na našom obchode.
Akonáhle však cena klesne do silnej backwardácie, vstúpime do opačnej pozície – nakúpime dlhšie kontrakty futures a predáme krátke kontrakty. V takejto situácií je na trhu obrovský nedostatok ropy a všetci producenti sa budú snažiť dodávať na fyzický trh, čím klesá spotová cena. Zároveň sa prestanú sa hedžovať na dlhom konci krivky, a tie futures začnú rásť. Obchodníci, ktorý vstúpili do tohto obchodu, zarábajú.
Graf. č.2: Vývoj výnosovej krivky Brent od novembra 2010 do marca 2011 v porovnaní so súčasnou. Zdroj: Bloomberg
Na grafe č. 2 vidíme vývoj výnosovej krivky ropy Brent postupne od novembra 2010 do marca 2011 v porovnaní s aktuálnou krivkou. Oranžová je novembrová a ukazuje jasné kontango. Postupom času sa postupne pretransformovala do čoraz hlbšej backwardácie.
Čo znamená súčasná situácia aké sú ďalšie scenáre?
Na rope Brent sme sa dostali do tzv. super-backwardácie. Tá značí silný dopyt po fyzickej rope, avšak klesajú očakávania do budúcnosti – aj kvôli spomaľujúcej ekonomike a tiež vďaka upokojeniu situácie v Líbyi. Avšak extrémny sklon krivky napovedá, že nerovnováha na trhu by sa mala postupne vyrovnať. A to znamená postupný pokles dopytu po fyzickej rope a zvyšovanie očakávaní do budúcnosti – teda návrat krivky smerom ku miernemu kontangu.
Odporúčanie znie – pozorne sledovať situáciu a včas začať otvárať pozície na zmenu backwardácie do kontanga – teda predávať spotovú ropu (pohybuje sa v medveďom trende) a nakupovať dlhšie splatnosti na vzdialenejšom konci krivky. Ak sa loď veľmi nakláňa, je dobré sa včas presunúť na druhú stranu.
Zdroj: FT Alphaville
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7298 | 19.21 % |