Urán (U308), surovina na výrobu jadrovej energie, sa po zničujúce nehode v japonskej Fukušimě stala naozaj veľmi nepopulárnou. Negatívny sentiment sa z U308 prelial do ťažobných spoločností. Tie sa aj napriek nedávnemu poklesu cien zdajú krátkodobo férovo ocenené.
Ako možno vidieť na grafe 1, všetci štyria vybraní výrobcovia uránu stratili od začiatku roka 35-55% hodnoty. Najhoršie sa vodilo Paladin Energy, poklesol o 55%, nasleduje Uranium One so stratou 33% do začiatku roka a dokonca 51% od svojho vrcholu v marci, pred spomínanou nehodou.
Hodnota firiem nepresvedčí
Graf 2 ukazuje pri vybraných uránových firmách pomer ceny akcie k zisku (P / E) a pomer ceny akcie k účtovnej hodnote spoločnosti (P / B). Aj keď tieto spoločnosti stratili od nehody vo Fukušime veľkú časť hodnoty, aktuálne ocenenie vyzerá férovo. Môže to byť dôsledok očakávania veľkého rastu v období pred nehodou v Fukušime. Vtedy sa na jadrovú energiu pozeralo ako na najlepší a “najlacnejší” zdroj nízkouhlíkovej energie, a tým pádom ako na čistý substitút uhlia a plynu.
Stratila jadrová energia svoj lesk?
Aspoň podľa nálady v Japonsku a Nemecku to vyzerá, že áno. (Tri mesiace po nehode v Fukušime odsúhlasil nemecký parlament plán zatvoriť všetky nemecké jadrové elektrárne do roku 2022.) Dôležité je však to, že väčšina budúceho rastu na poli jadrovej energetiky sa očakáva od rozvíjajúcich krajín ako je Čína, India a Rusko. Len na Čínu napríklad pripadá 37% z novo plánovanej kapacity medzi rokmi 2011-2030 (zdroj: Bloomberg), a aj napriek bezpečnostným revíziám po fukušimskej nehode nemieni svoje plány zmeniť.
Aj keď tieto spoločnosti nevyzerajú v tejto chvíli príliš populárne a ešte tak nejakú dobu pravdepodobne bude, ak veríte v dlhodobé energetické plány rozvíjajúcich sa ekonomík, môžu predstavovať zaujímavú investičnú príležitosť. Až sa sentiment zmení, rastúce zisky firiem sa premietnu aj do rastúcich cien akcií.
Autor: www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8047 | 10.92 % |