Európske akcie otvoria vo štvrtok bezo zmeny, pretože po zlepšení výhľadu americkej ekonomiky Fed-om našiel sentiment počas ázijského obchodovania pôdu pod nohami a dôvera v oživenie vzrástla, hoci z trhu práce stále prichádzajú ponuré správy.
Pred otvorením trhu sa nemení ani britské futures, zatiaľ čo index Hang Seng posilnil o 0,1%. Všetky dôležité hospodárske výsledky boli zverejnené ešte pred otvorením trhu. Najdôležitejšími makroekonomickými údajmi dnešného dňa sú index spotrebiteľských cien (13:30 GMT) a počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA (13:30 GMT), spotrebiteľská dôvera v eurozóne (15:00 GMT) a americké predstihové ukazovatele (15:00 GMT ).
Zdá sa, že investori sa dostali do špirály optimizmu, v ktorej akékoľvek zlé správy nemajú žiadnu váhu, zatiaľ čo najmenší náznak dobrých správ vysiela akcie do stratosféry. Ekonomické dáta zo včerajška priniesli skôr sklamanie. Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti vo Veľkej Británii vzrástol, miera nezamestnanosti v Británii sa nehne z 7,9%, predstihové ukazovatele v Kanade stratili momentum a index cien výrobcov v USA očistený o ceny potravín a energií klesol v januári o 0,1%. Nehľadiac na tieto čísla stačila k rastu cien akcií len skutočnosť, že Fed zlepšil výhľad americkej ekonomiky.
Stále máme za to, že akcie sú v porovnaní s výnosmi dlhopisov výrazne pod trhovou hodnotou, ak sa pozriete na schopnosť spoločností generovať zisk, a to aj keď vezmeme do úvahy rastúcu infláciu. S tým, ako sa ceny ropy blížia k 104 USD za barel, vznikajú obavy týkajúce Číny, všade na svete rastie inflácia, rysujú sa riziká na americkom trhu komunálnych dlhopisov a európska ekonomika čelí vážnym problémom – by akcie mali nepatrne kontrahovať, aby primeranejšie odrážali mapu globálnych rizík.
Čo sa týka noviniek ohľadom ziskov spoločností:
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7929 | 11.96 % |