Inflačný report
Dnešnou kľúčovou udalosťou na finančných trhoch bolo zverejnenie inflačného reportu Bank of England (BoE), ktorý mal naznačiť možnosť zmeny menovej politiky BoE (aktuálna sadzby 0,5%). Guvernér BoE King je známy svojim silným extrémizmom k uvoľnenej menovej politike a kvantitatívnemu uvoľňovaniu menovej politiky cez nákup štátnych dlhopisov (aktuálne objem 200 mld. GBP).
Riziko narastá
Trhy po včerajších dátach inflačných údajov za január na úrovni 4% Y/Y v podobe indexu spotrebiteľských cien, ktorý priniesol najvyššiu úroveň od leta 2008, kedy globálnu ekonomiku sužovali ceny ropy na úrovni 150 USD/barel, začali započítavať navršovanie sadzieb. Práve preto trhy sa snažili zamerať na dnešný kvartálny inflačný report BoE, ktorý je považovaný za kľúčový stavebný kameň menovej politiky BoE. Kvôli vysokým inflačným rizikám guvernér King musel opätovne písať inflačný report (už desiaty počas svojho pôsobenia) ministrovi financií UK a vysvetľovať aktuálny stav ekonomiky. Z jeho komentárov v liste vyberáme tie kľúčové slovné spojenia „inflácia v nasledujúcich mesiacoch by mohla byť v pásme 4-5% Y/Y“... „výhľad inflačných rizík je neistý“...“najbližšie dva až tri roky neočakávame návrat inflačných rizík do sledovaného cieľa BoE (pozn. pásmo 1-3%)“....
Dokonalá krádež
Dnešok však bol pre trhy výrazným sklamaním a guvernér King opäť potvrdil, že je kráľom v UK a prevyšuje i kráľovnú Alžbetu II. Neoficiálne sa tvrdí, že pozícia guvernéra Kinga je najsilnejšia ako centrálneho bankára zo všetkých centrálnych bankárov krajín G-7. Guvernér King hneď provou vetou na dnešnom inflačnom reporte potvrdil trhom kto je kráľom v UK... „ BoE bude držať úrokové sadzby na historických minimách niekoľko nasledujúcich mesiacov“... „zmena nenastane ani nasledujúci míting BoE ani ten ďalší a bude trvať niekoľko kvartálov ak by malo prísť k nejakej zmene“... Inflačné riziká a hrozba monetizácie dlhu UK ekonomiky aktuálne nie sú problémom, ktorým by sa guvernér BoE trápil. Inflácia za posledných 13-mesiacov presahuje úroveň 3% Y/Y, pričom nominálne úrokové sadzby v UK ekonomike sú tesne pod úrovňou 1% , čím sa reálne výnosy na GBP aktívach pohybujú pri úrovni -2% Y/Y (pričom pre tento rok hrozí prepad reálnych výnosov na úroveň -4% Y/Y). Jednoducho povedané King našiel inflačné riešenie pre fiškálne problémy UK vlády.
King je kráľ
King aktuálne stále operuje „neistými výhľadmi obnovy UK ekonomiky“, čo mu potvrdzuje i kontrakcia ekonomika za 4Q na úrovni -0,5% Y/Y. Práve nízke sadzby tak majú byť kľúčom obnovy úverového mechanizmu a odrazu ekonomiky, ale zatiaľ čo inflačné riziká v UK ekonomike naberajú severný smer, úverový mechanizmus klesá, čím len potvrdzuje prehlbovanie sa ekonomickej recesie. Veľa o vzťahoch v menovom výbore BoE napovie budúco týždňová zápisnica z posledného zasadnutie, kde sa očakávajú dva hlasy za navŕšenie sadzieb (A.Santance a M.Weales) a jeden za navŕšenie nákupu aktív z trhu (A.Posen)
Diabolský spolok
Nové výhľady inflačných rizík do roku 2012 smerujú k úrovni 4,4% Y/Y (čo by boli najvyššie úrovne od roku 1991), pričom zároveň BoE znížila projekcie ekonomického rastu, zároveň kroky UK vlády na fiškálnu stabilizáciu by mali stáť 330 tis. pracovných miest. Práve táto kombinácia posledných dvoch faktorov jasne potvrdzuje našu domnienku, že k zmene úrokových sadzieb BoE nepríde počas aktuálneho roky (podobne tento výhľad máme i na kroky ECB). S humorom tak môžeme tvrdiť, že zmenu menovej politiky BoE môžeme očakávať až s koncom druhého sedemročného volebného obdobia anglického kráľa (guvernéra Kinga) v roku 2013. Centrálne banky sa tak stavajú vazalom politických rozhodnutí, na riešenie nelichotivých fiškálnych a ekonomických problémov. Tento diabolský spolok „dvoch nezávislých“ môže vytvárať ďalšie rizikové výhľady pre obnovu globálnej ekonomiky. Centrálne banky sa tak postupne vzdávajú svojho primárneho cieľa v podobe inflačného cielenie a radšej pristupujú k zmene sledovania inflačných rizík, kde sa výrazne znižujú podiely potravín a energií na celkových inflačných rizikách (pozri komentár „Prečo Fed netrápia rastúce ceny potravín“). I kroky silného protiinflačného bojovníka v ECB a prezidenta Bundesbanky A.Webera naznačujú, že diabolský spolok je už podpísaný. Jeho tlačová beseda po tom ako odmietol pokračovať vo svojich funkciách sa niesla pod sloganom „odmietam byť politickým vazalom“.
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7929 | 11.96 % |