Očakávané udalosti 7. týždňa

Broker: TRIM BrokerOpäť vám prinášame prehľad najočakávanejších udalostí aktuálneho týždňa. Tento týždeň budú dominovať hlavne inflačné dáta z Británie a Číny a potom maloobchodné tržby v USA.


Britský inflačný report

Tento týždeň budú jednou z kľúčových tém hlavne pre forex výsledky inflácie z Británie. V utorok bude zverejnený CPI za január. Ekonómovia očakávajú, že inflácia bude opäť relatívne vysoká, odhady hovoria o 4%. Inflačný cieľ BoE sú pritom 3% a pokiaľ je inflácia nad touto úrovňou, spôsobuje to tlak na zdvihnutie úrokových sadzieb. V stredu zverejní BoE kvartálnu inflačnú správu, v ktorej banka predstaví svoj výhľad na infláciu.


Čínska inflácia a objem úverov

Jedným z najdôležitejších výsledkov tohto týždňa bude čínske CPI, ktoré má byť zverejnené v utorok v noci. Ekonómovia očakávajú rast cien až o 5,3% hlavne vďaka rastúcim cenám komodít. V decembri pritom rástla inflácia v Číne medziročným tempom 4,6%. V pondelok však čínske trhy rástli vďaka špekuláciám, že toto číslo bude menšie než hovoria odhady analytikov, pričom na trhu sa hovorí o hodnote 4,9%. Vysoké číslo pritom naznačuje možnosť ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré by malo za následok pokles akciových trhov.

Ďalším kľúčovým číslom z Číny budú objemy úverov v ekonomike. Očakáva sa medziročný rast úverov o 18,5%, pričom minulý mesiac dosiahlo tempo rastu až 19,7%. . Na trhu sa však objavuje čoraz viac indícií, že napriek rastúcim medzibankovým úrokovým mieram sa v Číne v januári počet pôžičiek úverov ešte výraznejšie zvýšil. Prípadné prekvapenie v podobe vyššieho rastu úverov by podobne ako vyššia inflácia pridávalo tlak na zvyšovanie úrokových sadzieb.



G20 o ekonomických nerovnováhach

Skupina lídrov G20 sa tento piatok stretne v Paríži, aby rokovali o makroekonomických otázkach. Cieľom je dohodnúť sa na systéme, ktorý by identifikoval ekonomické nerovnováhy a zabraňoval tomu, aby tieto spustili ďalšiu ekonomickú krízu. Je možné, že už tento summit skončí dohodou na kritériách, pomocou ktorých sa nerovnováhy budú identifikovať. Hovorí sa hlavne o ukazovateľoch obchodnej bilancie, štátnych deficitoch, miere zadĺženia či reálnych kurzoch mien.


Bernanke v senáte

Predseda FEDu Bernanke vo štvrtok vystúpi v senáte pred výborom pre implementáciu finančnej reformy (Dodd-Frank act). Bude hovoriť o priebehu implementácie tohto zákona, ktorý výrazne posilňuje právomoci regulátorov a jeho cieľom je zabrániť vzniku ďalšej finančnej krízy. Bernanke vystúpi aj v piatok v paneli francúzskej centrálnej banky.


Obama predstaví rozpočet

Prezident Obama by mal v pondelok predstaviť rozpočtový plán, ktorý výrazne zníži deficit. Hoci je Obama pod tlakom, aby znižoval deficit, škrty nebudú zrejme tak razantné ako by chceli republikáni. Pokiaľ by totiž míňanie pokračovalo v súčasnom trende, deficit za aktuálny fiškálny rok, ktorý končí v septembri, by zrejme presiahol 1,5 bilióna dolárov.

Egypt znova otvorí burzu
Po odchode Mubaraka sa Egypt snaží vrátiť chod vecí do normálu. Znovuotvorenie egyptskej burzy sa posunulo na túto stredu, pričom sa bude jednať o prvý obchodný deň od zatvorenia burzy 27. januára. Očakáva sa, že akciový trh výrazne spadne. Zaujímavá je však aj situácia v okolitých krajinách, a to hlavne v Alžírsku, kde sa tiež množia demonštrácie. Prípadná ďalšia nestabilita v regióne by mohla mať na trhy výrazný vplyv.


Americké maloobchodné tržby

V utorok večer budú v USA zverejnené výsledky maloobchodných tržieb za január. Ekonómovia očakávajú, že rast tržieb v dôsledku povianočných výpredajov dosiahol 0,5%. Viaceré predajné siete ako napr. Gap, inc. alebo Macy’s oznámili za január rekordné tržby. Vďaka tomu by sme mohli vidieť pri tomto ukazovateli pozitívne prekvapenie.

Aukcie dlhopisov: Španielsko a Portugalsko

V utorok sa najskôr Portugalsko pokúsi odkúpiť späť svoje dlhopisy expirujúce v roku 2011 formou reverznej aukcie a následne vydať pokladničné poukážky a dlhopisy so splatnosťou v roku 2012. Vo štvrtok sa pokúsi emitovať dlhopisy aj Španielsko, tentokrát so splatnosťami v rokoch 2020 a 2037.

Korporátne výsledky: Dell, Barclays, Societe Generale, BNP Paribas, Nestlé

V Amerike budú tento týždeň dominovať výsledky spoločností Dell, CIT a Comcast, u ktorých analytici očakávajú, že výraznejší rast ziskov dosiahne iba Dell. Okrem toho zverejnia výsledky aj CBS, Mariott international, Abercrombie & Fitch Co a Nvidia.

V Európe zverejnia výsledky hlavne spoločnosti z finančného sektora. Tento týždeň reportujú Barclays, BNP Paribas, Societe Generale, AXA, ING, Swiss Re, Danone, Heineke, Daimler, Nestlé a BHP Billiton.




Amerika: Maloobchodné tržby, FOMC minutes, Empire manufacturing, TIC, business inventories, Industrial production, , Philly FED

Popri výsledkoch maloobchodných tržieb ponúka americký makrokalendár tento týždeň aj výsledky priemyselnej produkcie (očakáva sa medzimesačný rast o 0,6%) , uvidíme štatistiku podnikových zásob (očakávaný rast 0,7%), výsledky prieskumu Philadelpského FEDu a Empire manufacturing a tiež bude zverejnená zápisnica z posledného zasadania FOMC. V priebehu týždňa by mali byť zverejnené aj údaje o počte delikvenčných hypoték za 4. kvartál ako aj počte zabavených nehnuteľností. Okrem toho budú zverejnené aj dáta z trhu nehnuteľností za január vo forme stavebných povolení. Popri tom bude zverejnený CPI za január, u ktorého sa predpokladá mierny rast.


Európa: Priemyselná výroba, HDP, inflačná správa BoE, britský CPI, ZEW, obchodná bilancia, spotrebiteľská dôvera

V Európe budú dominovať popri britskej inflácii aj výsledky HDP Eurozóny, pričom pozornosť sa bude upierať hlavne na rast nemeckej ekonomiky. Očakávaný rast o 4,1% ročne by mal vyvážiť ekonomickú stagnáciu ekonomík na periférii eurozóny. Zaujímavé budú aj výsledky priemyselnej výroby za december, kde sa očakáva menší pokles. Spotrebiteľská dôvera ZEW by mala pre Nemecko ako aj pre Eurozónu dopadnúť lepšie. Trh môžu ovplyvniť aj výsledky prieskumu spotrebiteľskej dôvery v Eurozóne.

Tento týždeň sa koná aj svetový mobilný kongres v Barcelone, kde sa očakáva predstavenie nových produktov firiem ako sú Samsung a Sony Ericsson.


Ázia: Čínska obchodná bilancia, japonský HDP, čínsky CPI a PPI, japonská priemyselná produkcia , čínske nové pôžičky a menové agregáty M1, M2 ,M3, čínske FDI a ceny nehnuteľností

V Ázii tento týždeň dominujú dáta z Číny. Popri CPI to bola v pondelok obchodná bilancia, ktorá dosiahla prekvapivo nízky prebytok. Ten by sa však podľa čínskych politikov mal čoskoro zvýšiť. Okrem toho veľa o budúcej inflácii napovedia objemy úverov a veľkosť peňažnej zásoby. Dôležitým indikátorom budú aj ceny realít, ktoré zrejme zaznamenajú ďalší nárast a ukážu, že administratívne opatrenia doteraz prijaté na boj s cenovou bublinou nestačia. Z Japonska dnes prišiel údaj o HDP, ktorý poklesol menej než sa očakávalo, čo poslalo japonské indexy vyššie. Tento týždeň budú zverejnené aj čísla o japonskej priemyselnej produkcii.




Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7929 11.96 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

desatoro-pre-uspesne-investovanie-do-zahranicnych-akciiMicrosoft, Google, Apple – stať sa vlastníkom akcií týchto a tisícoviek ďalších zahraničných spoločností nie je ani nemožné, ani príliš...
co-su-dlhopisyDlhopisy patria medzi obľúbené nástroje finančného trhu. Vyznačujú sa nízkym rizikom, ktoré musí investor podstúpiť, jednoduchosťou a relatívne...
sedem-vyhod-cfd-obchodovaniaOn-line obchodovanie CFD je všestranná metóda obchodovania ako pre býčie, tak pre medvedie trhy, umožňuje zaistenie vašich aktuálnych ...