-
Uverejnené: nedeľa, 13. február 2011, 22:20
Každá krajina má svoje vlastné váhy na počítanie cenovej inflácie. Rast cien základných komodít ovplyvňuje infláciu meranú cez CPI (Consumer Price Inflation) v každej krajine ináč. A práve preto, ako si vláda počítanie inflácie nastaví, takú ju bude v skutočnosti mať.
Za posledných 12 mesiacov vzrástli svetové ceny potravín o 28,3%, uvádza FAO. Cena barelu ropy vzrástla o 19%, čo je v súlade s rastom ceny akcií, keď S&P500 zaznamenal v posledných 12 mesiacoch rast o 24%. Vidíme, že všetky rizikové aktíva tak rastú veľmi podobne. Je to následkom nízkych úrokových sadzieb a kvantitatívneho uvoľňovania.
To, že nárasty cien rizikových aktív sú dôsledkom špekulácie, ukazuje aj štatistika, kedy korelácia medzi týmito cenami dosahuje rekordné hodnoty. Kým korelácia medzi cenami agrokomodít a ropou je od roku 1990 iba 14%, za posledných 6 rokov je to až 61%. Medzi rokmi 1990-1995 bola táto korelácia dokonca záporná na úrovni -22%.
Rastúca cena ropy a potravín však ovplyvňuje cenové hladiny, resp. ich oficiálne úrovne, rovnako. Priložený graf ukazuje, akú časť z CPI tvoria ceny potravín v 25 svetových krajinách:
Za zmienku stoja tieto body:
- Cena potravín a energií je len malou časťou výpočtu celkového CPI pre USA. Spolu tvoria iba 16,4% oproti priemeru 26,4% ostatných krajín. Rastúce ceny týchto komodít majú preto až o 60% väčší vplyv pri meraní inflácie v ostatných krajinách ako v USA.
- Ešte oveľa výraznejší vplyv na infláciu nájdeme v rozvíjajúcich sa krajinách. Keď sa pozrieme na váhu cien potravín zistíme, že v USA majú ceny potravín iba 7,8% vplyv na celkový kôš CPI. Na druhej strane je priemer ostatných 24 krajín 17,3%. Chudobnejšie ekonomiky ako India, majú vyšší vplyv cien potravín na CPI, a to až 47%.
- Pokiaľ by sa cena potravín zdvojnásobila, tak inflácia v USA by narástla iba o 7,8%, zatiaľ čo inflácia v Indií by narástla až o 47,1%.
Tieto rozdiely sú veľmi dôležité pretože hovoria o perspektívach politík centrálnych bánk po celom svete. USA bude doslova posledná krajina, ktorá bude cítiť inflačné tlaky z rastúcich cien komodít. To naznačuje, že Fed môže držať svoju uvoľnenú menovú politiku oveľa dlhšie, ako ktorákoľvek iná krajina na svete. Na druhej strane to znamená, že krajiny ako Čína, musia veľmi tvrdo reagovať na zvyšovanie rastúcich cien komodít.
Zdroj: BNY
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Súvisiace články:
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám
nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli,
vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného
týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové
úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký
prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške
10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu
pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na
dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa