Kartel zemného plynu, sen Ruska spred niekoľkých rokov, je mŕtvy. Zomrel, keď prepukla revolúcia v odvetví zemného plynu a niekdajší vplyv Gazpromu sa vytratil. Krajiny naprieč celým svetom, ktoré sú závislé na importe energie, sa momentálne sústreďujú na vlastné geologické výskumy, ktoré by mali ukázať, či disponujú rezervami v podobe bridlíc, z ktorých by sa dal ťažiť zemný plyn. Národy ako Argentína, Nemecko, Poľsko, Francúzsko a Švédsko sa obzerajú po vlastných národných rezervách takýchto bridlíc.
Revolúcia ťaženia zemného plynu prostredníctvom bridlíc mení svet, v ktorom žijeme, a takisto mení aj rozloženie mocenských štruktúr z minulosti. Rovnako je aj príčinou budúcich zmien v energetických vzťahoch jednotlivých štátov. Krajiny, ktoré museli byť zhovievavé k exportérom, kvôli ich dodávkam energie, budú oslobodené od svojej súčasnej povinnosti byť až príliš taktné.
Ťaženie zemného plynu pomocou bridlíc mení celú energetickú paradigmu v reálnom čase. Svet objavil kľúč k najnovšiemu zdroju ako uchovať energiu. Uveďme si niekoľko historických míľnikov:
• V 18. storočí používal svet ako zdroj energie drevo. Najokázalejšie panstvá boli vykurované touto komoditou.
• V 19. storočí slúžilo ako zdroj paliva uhlie. Umožnilo železniciam prepravovať ľudí neporovnateľne rýchlejším tempom ako dovtedajší prepravný prostriedok - kone. Uhlie bolo zdrojom energie aj počas Priemyselnej revolúcie.
• Ropa sa stala hlavnou pohonnou látkou v 20. storočí. Jej rafináciou sme získali palivo pre lietadlá, lode, benzínové a dieselové autá. Ropa poskytla dostatočne lacný zdroj energie, ktorý umožnil rapídnu expanziu civilizácie na celom svete.
• 21. storočie znamenalo príchod ropného vrcholu (peak oil). USA zaznamenalo vrchol v ťažbe ropy už o dekádu skôr a s príchodom nového storočia sa začali jej rezervy ropy a zemného plynu znižovať.
Bol to práve faktor budúceho nedostatku, ktorý podnietil malé spoločnosti z odvetvia ropy a zemného plynu pracovať na probléme, ako si podmaniť bohaté ložiská bridlíc zemného plynu v Texase.
Táto technológia bola čoskoro prispôsobená aj na ťažbu ropy z ropných bridlíc na hranici Montany a Severnej Dakoty. Tieto dve udalosti zmenili pohľad firiem ťažiacich ropu a zemný plyn na prírodné zdroje. Bridlica, záležiac od typu, môže byť dlhodobým poskytovateľom kvalitnej ropy, alebo môže vyprodukovať rovnaké množstvo zemného plynu, aké získame z malého konvenčného ložiska zemného plynu. Dynamika povrchovej produkcie energie bola najväčšia zmena v tomto odvetví, ktorá ostala nepovšimnutá väčšinou ľudí.
Ak sa nechceme púšťať do zložitých geologických tvrdení, môžeme povedať, že ropný vrt alebo vrt zemného plynu je konštruovaný tak, aby mal tvar extrémne dlhého horizontálneho ramena. Cieľom je zabezpečiť čo najväčší guľatý povrch v produktívnej zóne. Do takéhoto ramena sa následne vŕta až do hĺbky viac ako jedna míľa. Dlhé horizontálne rameno je stimulované extrémne vysokým tlakom vody, piesku a iných častíc v miestach okolo potrubia, ktorým ropa, resp. zemný plyn prúdi.
Spôsob ťažby z bridlice
Tento proces otvára štrbiny v skale, ktoré majú väčší objem ako by ste za normálnych podmienok získali v okolí potrubia. To potom umožňuje, aby sa uhľovodíky dostali do vrtu rýchlejším tempom, závisiac od typu bridlice. Kombinácia dlhých ramien s extrémne vysokým tlakom znásobuje lámanie častíc v samotnej bridlici. Za normálnych podmienok, ťažobné polia sú prepadliská v piesočnatých oblastiach. To znamená, že ropa, alebo zemný plyn môžu byť ťažené na územiach, ktoré umožňujú ich prepravu. Bridlica sa vyznačuje tým, že uhľovodíky nájdené v jej ložiskách môžu presakovať a pohybovať sa do boku aj stovky kilometrov.
Bridlicové územia sa rozprestierajú na plochách, ktoré sú bohaté na ropu, ale aj na územiach, ktoré nie sú až také známe. Pre mnohé krajiny, ktoré boli doteraz závislé od dodávok zemného plynu, svitá na lepšie časy.
Veľkosť rezerv je ohromujúca a pravdepodobne bude znamenať, že odvetvie zemného plynu bude ďalej napredovať.
Ak sa na plochách s ropnými bridlicami v Poľsku a v Nemecku začne ťažiť v rovnakom čase ako v USA, Európa sa môže stať energeticky nezávislou prostredníctvom svojej vlastnej produkcie. Francúzsko ma takisto lokality s ropnými bridlicami a bridlicami zemného plynu.
Dobrá správa z geologického pohľadu pre bridlice znie, že oblasť, v ktorej sa bridlica nachádza je produktívna na obrovskej ploche pokrývajúcej desiatky alebo aj stovky kilometrov v rôznych smeroch. To znamená, že daný vrt je funkčný počas veľmi dlhého obdobia. Aktuálna úspešnosť ťažby v nových bridlicových vrtoch je extrémne vysoká. Je tomu tak z dôvodu, že horizontálne rameno umožňuje produkciu z celej svojej dĺžky.
USA sú v súčasnosti najväčším producentom zemného plynu na svete. Renesancia v produkcii neukazuje žiadne známky spomalenia. V Spojených štátoch je cena jedného MCF (jednotka používajúca sa pri meraniach v ropnom a plynárenskom priemysle) menej ako 5 usd. V iných častiach globálneho trhu je cena približne 14 usd. Táto cenová diferenciácia je spôsobená prebytkom zemného plynu v USA, avšak bez schopnosti exportovať ho jednoduchým spôsobom. USA vybudovala množstvo zariadenia slúžiaceho na import zemného plynu, ale jediným miestom exportu je Aljaška.
Veľa „expertov“ sa v minulých rokoch vyjadrovalo, že USA vždy budú importérom energie. USA mali byť navždy chytené v pasci ako národ, ktorý bude závislý od dovozu energie zo zvyšku sveta. Nikto neočakával, že Spojené štáty sa rýchlo stanú najväčším producentom zemného plynu na svete.
Spoločnosť Exxon potichu nakupuje práva na bridlice v Nemecku aj Poľsku. Austrália a Argentína majú taktiež obrovský potenciál nových rezerv. V skratke by sa dalo tvrdiť, že existuje ekvivalent Saudskej Arábie meraný BTU (British thermal unit), čo je obvyklá jednotka energie. Týmto ekvivalentom sú západné ekonomiky. Rezervy zemného plynu USA sú odhadované na dvojnásobok rezerv Saudskej Arábie, avšak bude trvať niekoľko desaťročí umiestniť ich na cieľový trh.
EIA, americká vládna organizácia vedúca energetické štatistiky informuje, že celkové americké rezervy ropy sa v roku 2009 zvýšili o 8,6%. Rezervy zemného plynu narástli v USA počas toho istého obdobia o 11,3%. Tento nárast bol spôsobený novo objavenými rezervami bridlíc v Louisiane, Texase, Utahu, Oklahome a Pennsylvánii. Dobré správy pre USA spočívajú aj v tom, že by nemuseli byť závislí nielen od zemného plynu, ale ani od ropy. Ropné bridlice sa s veľkou pravdepodobnosťou stanú megatrendom budúcnosti a USA ich má neúrekom.
Éra závislosti USA od ropy Blízkeho východu sa teda takisto končí.
Zdroj: jackbarnes
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7929 | 11.96 % |