Koniec americkej ropnej hegemónie

Broker: TRIM BrokerMnoho obchodníkov sa v poslednej dobe pustilo do obchodovania spredu medzi ropami WTI a Brent. WTI je ropa obchodovaná v New Yorku (CL) a Brent sa obchoduje v Londýne (LCO). Bežne sa tieto ropy obchodovali vo veľmi silnej korelácií, no tá sa teraz takmer vytratila, keď rozdiel medzi ropami dosahuje viac ako $15. Čo je dôvodom a bude tento spred rásť, či sa vrátime späť?

Druhy ropy a ich cena


Bolo by chybou sa domnievať, že existuje iba jedna cena ropy. Tak, ako ropa vyťažená v iných oblastiach má rôzne zloženie, tak aj cena ropy sa bude líšiť podľa mnohých faktorov. Doteraz bol jedným z najdôležitejších obsah síry v rope a tak jej spracovateľská náročnosť.

Ťažké ropy, ktoré obsahujú síru, tak boli drahšie ako ropy, ktoré síru neobsahujú. Najdrahšia preto bola ľahká ropa (napríklad WTI) a ostatné ropy boli lacnejšie. Ak sa pozrieme na priložený graf vidíme, že v rokoch 1988-2005 sa americká ropa obchodovala vyššie približne o $2 oproti rope Brent (ťaženej v Severnom mori). Tento vzťah sa začal narúšať v období 2005-2010 a kompletne sa rozbil v posledných týždňoch.

Spred WTI Brent

Index ceny ropy

Na svete existuje vyše 160 rôznych druhov ropy. Každá má svoju cenu, no obchodníci si zvykli cenu pre svoje dodávky odvodzovať práve od americkej ropy WTI, ktorá ponúkala veľmi likvidné obchodovanie s kontraktmi futures. Aj keď sa množstvo skutočne dodanej ropy WTI výrazne znižovalo s tým ako sa vyčerpávali zásoby tejto ropy v USA, stále slúžila ako svetový benchmark pre cenu ropy.

Avšak rastúci objem špekulatívneho kapitálu spôsobil, že zobchodovaný objem kontraktov futures rástol, pričom objem fyzických dodávok klesal. Táto ropa tak začala strácať akúkoľvek súvislosť s realitou a jej cena začala byť primárne následkom špekulácií, tak ako sme videli začiatkom roka 2008.

To bol aj dôvodom, prečo sa skutoční obchodníci s ropou začali sústreďovať na burzy, kde bol objem dodanej ropy vzhľadom k rope obchodovanej v oveľa priaznivejšom pomere. Indexom svetovej ropy sa tak začala stávať ropa Brent a neskôr aj Ománska ropa obchodovaná na DME (Dubai Mercantile Exchange). Napríklad pre ománsku ropu platí, že sa dodáva každý štvrtý zobchodovaný barel, čo je pre špekulantov neatraktívne. Vytvorili sa tak 3 indexy, na základe ktorých sa určuje cena dodávok ropy: WTI, Brent a Oman.

Neexistuje tak jedna univerzálna cena ropy, ale tri ceny a pri dodávkach ropy sa vždy berie do úvahy fakt, do ktorého regiónu je ropa exportovaná. Producenti ropy preto zvyknú používať cenu ropy WTI ako benchmark pre dodávky do USA, ropu Brent pre dodávky do Európy a ropu Oman pre dodávky do Ázie. Pre obchodníka s ropu je preto užitočné sledovať všetky tri ropy, aby získal prehľad toho, čo sa na trhu deje.

Ešte spomenieme, že OPEC nie je príliš spokojný s tým, že svetová cena ropy je zložená na týchto troch indexoch, pretože produkcia ich podkladovej ropy nedosahuje viac ako 1 milión barelov denne. To je len malá časť celkovej dennej svetovej ropnej produkcie (vyše 85 mil. barelov). OPEC si preto vytvoril vlastný kôš ceny ropy, ktorý je zložený na cenách siedmych dôležitých ropách, avšak ten sa pri obchodovaní nepoužíva.

Rozširujúci sa spred

Ak za skutočnú cenu ropy budeme považovať ropu ománsku, ktorá sa obchoduje podobne ako ropný kôš OPECu, potom sa môžeme pozrieť na to, čo sa vlastne na rope deje. Nasledujúci graf ukazuje spred medzi ropou v Ománe a Brentom.

Spred oman wti

Vidíme, že momentálne sa ropa Brent obchoduje voči ománskej rope so spredom, ktorý dosahuje dlhodobo priemerné úrovne. Súčasný rozdiel medzi ropou Brent a ropou WTI tak neleží v ocenení ropy Brent, ale práve v ocenení ropy WTI. Nasledujúci graf skutočne ukazuje, že rozdiel v cene ropy WTI a Omán dosahuje historické maximá a vymanil sa z ich dlhodobého vzťahu.

Spred wti oman

Koniec americkej ropnej hegemónie

Aj keď ceny ropy WTI na NYMEXe dlhodobo prestávala slúžiť ako index pre fyzickú ropu, zdá sa, že investori na Amerikou definitívne zlomili palicu. Bežne by malo platiť, že nízka cena americkej ropy priláka obchodníkov, aby ropu nakúpili tam a predali ju v iných častiach sveta. Avšak hromadiace sa zásoby v Cushingu ukazujú, že investori nemajú záujem o americkú ropu. Záujem o tankerovú prepravu v USA nerastie.

Ropa je príliš cenná a už čoskoro môže ropný vrchol spôsobiť výrazné tlaky na jej dodávky. Zdá sa, že svetoví investori si to plne uvedomujú. Nechali tak Ameriku, nech si obchoduje svoje vlastné papierové futures a začali sa orientovať na cenu, ktorá je reálnejšia, pretože je založená na fyzickej dodávke.

Posledné udalosti sú preto znamením, že ak hovoríme o cene ropy, mali by sme sa preorientovať na ropu Brent, podľa ktorej sa oceňuje až 65% svetových dodávok ropy. Aj keď súčasný spred medzi WTI a Brentom môže byť výrazne nafúknutý, zdá sa, že ten si hľadá novú rovnovážnu úroveň, ktorá bude pravdepodobne úplne inde ako bola tá pôvodná. Hrať na to, že spred opäť narastie na kladné hodnoty sa nemusí vyplatiť. Zdá sa, že ropa poukazuje na ďalší veľký zlom, ktorý sa deje práve tu a práve teraz.

Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7929 11.96 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

investovanie-kava-cukor-cokoladaPrinášame vám pár informácií, akým spôsobom je možné tieto komodity obchodovať a pár tipov čo je potrebné pri ich obchodovaní sledovať. Káva,...
dlhopisy-investicie-ktore-nikdy-nestratia-na-kraseObchodovanie s dlhopismi je jedným z najstarších a najznámejších druhov finančných investícií. S obľubou sa využívajú už viac ako tisíc rokov....
clenenie-fondovNa trhu je veľké množstvo podielových fondov. Môžeme ich zaradiť do niekoľkých základných skupín. Vlastnosti týchto skupín sú kľúčové pri ...