Screening akcií: Firmy finančného sektora v S&P 500

Broker: TRIM BrokerZo všetkých finančných inštrumentov lákajú investorov najviac akcie. Ich počet je ale naozaj obrovský a výber správnych akcií na nákup, poprípade na predaj je veľmi zložitý. Preto sme sa potenciálnym obchodníkom rozhodli túto činnosť uľahčiť a vybrať podľa konkrétnych parametrov zaujímavé akcie. Následne by sme sa chceli týmto akciám venovať v aktuálnom spravodajstve v Zóne obchodníka. Dúfame, že vás náš nový akciový seriál zaujme.

Ako prvý vám prinášame výsledok screeningu akcií z finančného sektora v rámci indexu S&P 500 na základe ukazovateľov finančnej a hodnotovej analýzy. Výber firiem robíme v softvéri Bloomberg Professional. Náš výber akcií má 2 fázy: screening a ranking. V rámci screeningu sa snažíme z našej množiny vylúčiť akcie, ktoré sú fundamentálne zlé. Akcie, ktoré nám po vylúčení zlých akcií zostanú, zoradíme podľa vybraných kritérií (použijeme scoringový model) a dostaneme tak poradie akcií, ktoré sú fundamentálne dobré.

Fáza A: Screening
Prostredníctvom screeningu sa snažíme vylúčiť zlé spoločnosti. V rámci finančného sektora sme postupovali nasledovným spôsobom:

1./ Vyberáme iba akcie v rámci indexu S&P 500, čo nám zaručí dostatočnú likviditu

2./ V rámci tohto screenu zužujeme výber na finančný sector

3./ P/E x P/B < 25
Prvým a najdôležitejším kritériom v našom screene je to, aby spoločnosť, ktorú kupujeme, nebola predražená. Výborným indikátorom pre toto sú pomerové ukazovatele price/earnings (P/E)a price/book (P/B). P/E vyjadruje pomer ceny akcie na trhu k zisku na jednu akciu (EPS) za posledných 12 mesiacov. P/B vyjadruje pomer ceny akcie k účtovnej hodnote na akciu (vychádza z poslednej kvartálnej súvahy). Problémom však je, že sa často stáva, že firma má síce nízke P/B, ale zase vysoké P/E alebo naopak. Z tohto dôvodu je lepšie použiť súčin týchto dvoch veličín. Hodnota tohto kritéria sa líši medzi jednotlivými sektormi, avšak banky sú aktuálne stále medzi tými lacnejšími sektormi, takže volíme hodnotu PE x PB = 25 , čo zodpovedá napr. P/E 25 pri P/B 1,00 alebo P/E 10 pri P/B 2,5.

4./ 12 mesačný comprehensive income > 0
Ak hľadáme fundamentálne zdravú firmu, hľadáme firmu ziskovú (v opačnom prípade by ani ukazovatele P/E a P/B nemali zmysel). Keďže v rokoch finančnej krízy dosiahli straty aj mnohé solídne finančné spoločnosti, je lepšie uspokojiť sa so ziskom za posledných 12 mesiacov. V našom prípade však nepoužijeme net income (čistý zisk), ale comprehensive income (celkový zisk). Ten totiž zahŕňa aj vplyv zmien devízových kurzov či zmien ceny nástrojov, ktoré sa účtujú priamo ako zmena v základnom imaní (priame investície do spoločností mimo burzy a pod.), a teda nevchádzajú do výkazu ziskov a strát a nie sú súčasťou net income. Comprehensive income preto dáva o hospodárení firmy ucelenejší obraz.

5./ Return on equity (ROE) > 10%
Posledným kritériom je rentabilita vlastného kapitálu vyššia než 10%. Jedná sa o kapitál, ktorý do spoločnosti vložili akcionári. Kritérium je nastavené na finančný sektor pomerne mierne, pretože cieľom screeningu je iba vyradiť očividne zlé firmy.

Fáza B: Ranking
Screen nám zúžil počet firiem, ktoré spĺňajú naše požiadavky na 6. Teraz zostáva zisťiť, ktorá z nich je najlepšia a naopak. Na určenie poradia firiem použijeme skóringový model. Ten funguje tak, že sformulujeme určité parametre ku ktorým priradíme váhy. Na základe týchto parametrov model priradí firmám body podľa poradia v jednotlivých ukazovateľoch a konečné poradie je určené ako súčet týchto bodov podľa váh jednotlivých kritérií.

1./ PE x PB , váha 30%
Toto kritérium sme použili už vo fáze screeningu, teraz však firmy podľa neho zoradíme. Platí, že čím nižší tento ukazovateľ je, tým menej je firma drahá, a teda tým lepšie pre nás investorov. Faktoru sme priradili váhu na celkovom hodnotení 30%.

2./ ROE, váha 20%
Návratnosť vlastného kapitálu (ROE) je ďalšou kľúčovou charakteristikou. Čím vyššia ROE, tým je firma ziskovejšia, a teda tým vyšší výnos pre akcionárov. Firmám s vysokou ROE stačí na generovanie rovnakého zisku menší objem tržieb. Teda čím vyššie ROE, tým lepšie.

3./ Financial leverage, váha 30%
Mnohé banky však dosahujú vysoké hodnoty ROE vďaka vyššiemu pákovému efektu. Tento ukazovateľ hovorí o tom, koľko cudzieho kapitálu v pomere k vlastnému kapitálu banka na svoj biznis používa. Je to pritom podobné ako pri obchodovaní na páku na burze alebo forexe – páka znásobuje nielen zisky, ale aj straty. Teda, čím vyššia páka, tým vyššie riziko. To platí aj pre firmy a pre banky zvlášť. Preto ako ďalšie kritérium volíme čím nižší pomer finančnej páky.

4./ dividendový výnos, váha 20%
Posledným rankingovým kritériom v našom modeli je dividendový výnos za posledný rok. Tento ukazovateľ dáva do pomeru dividendy vyplatené firmou za posledný rok a aktuálnu cenu akcie. Vo finančnom sektore platí, že čím vyšší dividendový výnos, tým lepšie.

Výsledky výberu akcií
Výsledkom screeningu akcií bolo 6 firiem, ktoré náš model zoradil nasledovne: Ace (ACE) , Prudential financial corporation (PRU) , Capital One financial (COF) , Goldman Sachs (GS) , Ameriprise financial (AMP US) a SLM (SLM) . Hlavne akcie v hornej časti tabuľky sú z hľadisk a finančnej analýzy silné a taktiež rozumne ocenené, takže by mohli byť zaujímavými príležitosťami na nákup.

Výsledky screenu v tabuľke:

(väčší obrázok po kliknutí)

Výsledky screeningu akcií

Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7379 18.07 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

ako-podat-prvy-pokyn Pokyny sa v minulosti zadávali najmä osobne, prípadne cez telefón. Dnes sa pre svojú rýchlosť používa najmä internet. Ako ale zadať prvý pokyn?...
chcete-obchodovat-akcie-a-pritom-nebyt-vystaveny-riziku-poklesu-trhovVyskúšajte pair trading - moderný spôsob obchodovania. Párové obchodovanie je vysoko profesionálna, veľmi špecifická metóda obchodovania...
investicne-strategie-2Neoslovili Vás základné stratégie? Pre pokročilejších investorov prinášame sériu ďalších stratégií. Predstavíme Vám rebrikovú stratégiu,...