Marc Faber, vydavateľ Gloom, Boom & Doom Report. Predtým ako sa budeme baviť o konkrétnostiach, povedzme si, v ktorej fáze sa teraz nachádzame (Gloom, Boom alebo Doom)?
Myslím si, že v dlhodobom horizonte sme všetci zatratení, ale teraz sa nachádzame niekde vo fáze bláznivého Boomu, kde rozvíjajúci sa svet rastie naozaj rapídne, i keď sledujeme vyššie inflačné tlaky, a v tom istom momente sa západné ekonomiky stabilizujú a uzdravujú, takže počas nasledujúcich 6 mesiacov možno vyzerá globálna ekonomika v poriadku, čo však neznamená, že trhy pôjdu smerom nahor. Musíme si uvedomiť, že toto uzdravenie je umelé ako dôsledok ultra expanzívnej monetárnej politiky atakisto ultra expanzívnej fiškálnej politiky. Deficity vlád sú obrovské, a to bude viesť k obnoveniu problémov.
Keď sa pozrieme krajiny BRIC, prečo by som mala investovať práve do Ruska, keď sa mi ako alternatíva ponúka Čína alebo India?
Bavíme sa tu o dvoch rozličných systémoch. Rusko je enormne bohaté na prírodné zdroje a jeho populácia je malá. Čína, India a mimochodom aj Egypt a Pakistan, majú veľmi veľkú populáciu. Ak v týchto krajinách s vysokou populáciou a nízkym príjmom na obyvateľa, zvýšia ceny potravy a energie, obyvatelia sa stanú nepokojnými. Ak máme príjem na obyvateľa vo výške $50 000 ako v USA a ceny potravín sa zvýšia, pretože potraviny tvoria iba 5-10% celkových nákladov spotrebiteľa, zvýšenie cien sa nedotkne ľudí vo veľkej miere. Ale ak je príjem na obyvateľa iba $1000, potom približne polovica ročného príjmu ide na nákup potravín a vtedy začína problém. Tento problém sa nemusí vyskytnúť v Saudskej Arábii, v Emirátoch, Kuvajte a Katare, pretože v týchto krajinách môže vláda výrazným spôsobom dotovať potraviny. Ale obávam sa, že to, čo sa deje momentálne v Egypte, sa udeje aj v Pakistane.
Ak sa tak naozaj stane, aký to bude mať dopad na emerging markets? Budú napríklad peniaze prúdiť do Ruska, pretože sa nenachádza na Blízkom východe, alebo budú Rusko opúšťať, pretože je súčasťou zoskupenia BRIC?
Myslím si, že Egypt slúži ako pripomienka pre ľudí, že politika, spoločenské udalosti a geopolitika majú výrazný vplyv na rôzne druhy aktív. V rokoch 2003 až doteraz sme mohli vidieť ohromný rast na akciových trhoch v krajinách emerging markets v porovnaní s rozvinutým svetom, ktorý výrazne prekonali. Sentiment bol extrémne býčí, peniaze prúdili do rozvíjajúcich sa ekonomík, a preto teraz nastal čas, kedy USA na chvíľu prekoná tieto krajiny. To však neznamená, že USA porastie, ale môže klesnúť menej ako ostatní.
Ste znepokojený prudkou infláciou? Slovo prudká som použila zámerne, pretože v súčasnosti sa musíme vyrovnať s rastúcou infláciou na mnohých miestach, ale tento boj zatiaľ zvládame relatívne dobre, v Rusku je inflácia približne 6-7%.
Tým si nie som celkom istý, pretože moja základňa predplatiteľov je veľmi veľká a mojich čitateľov som sa pýtal, ak si niekto myslí, že jeho náklady na život sa ročne zvyšujú o menej ako 5%, nech mi pošle email. Nedostal som jediný takýto email. Garantujem vám, vašej rodine a každej rodine v USA, že náklady na život stúpajú o viac ako 5% ročne a štatistický úrad neustále klame ohľadom miery inflácie. To sa týka aj pána Bernankeho, je to klamár. Inflácia je oveľa vyššia ako zverejňovaná.
Aká je podľa vás skutočná inflácia?
Myslím si, že inflácia závisí od počtu členov domácnosti, či máte deti, koľko zdravotnej starostlivosti potrebujete atď. Ale pre väčšinu domácností v USA sa pohybuje na úrovni 5 – 8% per annum. V iných krajinách, napríklad v štátoch západnej Európy je trocha nižšia, ale stále dosahuje 4-5%.
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |