Na americkom akciovom trhu aktuálne zažívame nové maximá a to len pár týždňov po tom, čo trhy ovládol strach z Brexitu. Rast trhov vyplýva zo zlepšujúcich sa údajov z americkej ekonomiky, no podľa nás môže ísť len o dočasné zlepšenie.
Môžeme konštatovať, že ide o takmer celý americký akciový trh. Keď sa však pozrieme na zvyšok sveta, ten sa podľa globálneho indexu Bloomberg v porovnaní s júnom 2015 stále nachádza výrazne nižšie. Za zvýšením teda stojí zlepšujúci sa sentiment v USA.
Čísla z americkej ekonomiky boli oproti očakávaniam dramaticky lepšie a to aj napriek pomalému rozbehu hospodárskeho rastu zo začiatku roka. Aktuálne dáta trhom stačia. Očakávajú ďalšie zvýšenie ekonomickej aktivity a určite aj zisku amerických korporácií.
Túto schému potvrdili aj čísla z druhého kvartálu, avšak mali by sme si byť vedomí toho, že americký trh je stále veľmi nadhodnotený. Najmä keď sa pozrieme hlbšie dovnútra americkej ekonomiky.
Trh práce je aj naďalej relatívne slabý, čo potvrdil aj index trhu práce meraný FEDom. Rovnako aj ekonomický index - The Conference Board Leading Economic Index, smeruje nadol a zostáva na veľmi nízkych úrovniach. V rámci Chicago Fed National Activity Index, ktorý je jedným z najširších indexov s viac ako 85 komponentami, smeruje nadol až 60 z týchto komponentov.
To či ide len o ilúziu alebo o reálne oživenie americkej ekonomiky, ukáže až čas. Ak sa ale pozrieme do histórie, uvidíme, že za týchto podmienok majú americké trhy skôr tendenciu oslabovať. Trhy budú musieť dosiahnuť ešte niekoľko víťazstiev, aby sa karta obrátila. Avšak aj tak zostáva rastový potenciál podľa nás veľmi obmedzený.
Preto sme podľa nášho názoru vo fáze, v ktorej sa dá sčasti profitovať, avšak primárne si užívajme zvyšok leta.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |