V posledných mesiacoch sa veľa diskutovalo medzi komoditnými obchodníkmi o pozičných limitoch. O tom, ako by práve ich zavedenie mohlo obmedziť špekulácie na komoditných trhoch. Do popredia sa diskusia o nich dostala po lete 2008, kedy sa ropa vyšplhala takmer na 150 USD za barel. Následne s prepuknutím recesie došlo k prudkému odlevu investičného kapitálu a o pár mesiacov na to sa obchodovala takmer na úrovni 30 USD za barel.
Cieľom regulačných orgánov je predovšetkým zníženie volatility na trhoch. Vysoká volatilita a prudké pohyby cien komodít totiž výrazne komplikujú spoločnostiam, ktoré dochádzajú do kontaktu s komoditami, plánovanie. Prudký nárast cien komodít dokáže spôsobiť nemalé problémy spoločnostiam, dokonca možno povedať, že dokáže spoločnosti dohnať aj do situácie, kedy sú nútené vyhlásiť bankrot. Nepredvídateľnosť cien základných surovín je pochopiteľne neželateľná, a preto sa s týmto problémom snažia regulátori v posledných mesiacoch intenzívnejšie bojovať.
Najväčšiu iniciatívu vynakladá CFTC (Commodity Futures Trading Commission), ktorá je hlavným regulačným orgánom obchodovania s futures kontraktmi a s opciami. Dohliada tak na obchodovanie s futures kontraktmi a opciami na US trhoch. Podľa novej legislatívy a vďaka rozšíreniu právomocí bude mať CFTC dohľad už aj nad swapmi, konkrétne nad tými, ktoré budú štandardizované a zúčtované budú cez clearingové centrá.
Podľa Dodd-Frank Act-u, ktorý je novou US legislatívou týkajúcou sa finančného sektora, by mala CFTC predložiť definitívny návrh pozičných limitov v prípade energií a cenných kovov do konca januára tohto roka. Pre poľnohospodárske plodiny by návrh mal byť predložený do konca apríla. Ako je už jasné, tento termín sa CFTC nepodarilo stihnúť, návrh pozičných limitov tak bude predložený neskôr. Podľa predbežných odhadov by to CFTC mohla stihnúť do cca. jedného roka.
Hlavným dôvodom, prečo CFTC odložila predloženie návrhu je nedostatočná transparentnosť trhov. Aj naďalej totiž existuje obrovské množstvo mimoburzových kontraktov, ktoré nie sú evidované, a teda je len veľmi ťažké odhadnúť a stanoviť to, aké veľké by mali byť pozičné limity. V prípade, pokiaľ by totiž komisia stanovila pozičné limity na príliš nízku, resp. vysokú úroveň, toto rozhodnutie by pochopiteľne mohlo mať neželané účinky.
Podľa nových pravidiel by malo byť povolené držať jednému subjektu maximálne 25% z dodateľnej ponuky pri futures kontrakte s najbližším termínom exspirácie. Pre futures kontrakty s neskorším termínom exspirácie by malo platiť, že jeden subjekt nesmie prekročiť objem vo výške 10% z prvých 25 000 kontraktov a následne nesmie držať viac ako 2,5% z kontraktov presahujúcich 25 000 kontraktov. To, či sa CFTC rozhodne pozičné limity stanoviť takto, alebo pristúpi k zmenám a pozičné limity budú mať inú podobu, to ukáže až čas. Pred rozhodnutím však chce ešte zozbierať dostatočné dáta o swapových operáciách s komoditami vo fyzickej podobe, ktoré by pri stanovovaní pozičných limitov mali byť poslednou vážnejšou zábranou. Po rozanalyzovaní týchto dát by podľa očakávaní niekedy na prelome rokov 2011/2012, resp. skôr v prvej polovici roku 2012 mohla predstaviť návrh nových pravidiel.
Podľa CFTC by nové pozičné limity mohli obmedziť pri spotových futures kontraktoch (s najbližším termínom exspirácie) 70 obchodníkov s poľnohospodárskymi plodinami, 6 obchodníkov so základnými kovmi, 8 obchodníkov s cennými kovmi a 40 obchodníkov s energiami. Kombinované pravidlá pozičných limitov (týkajúce sa aj futures kontraktov s neskorším termínom exspirácie) by mohli postihnúť podľa CFTC 80 obchodníkov s poľnohospodárskymi plodinami, 25 obchodníkov so základnými materiálmi, 20 obchodníkov s cennými kovmi a 10 obchodníkov s energiami. Dopad na komoditné trhy by tak mohol byť veľký. Nadmerných pozícií by sa subjekty museli postupne zbaviť. Najviac ohrozenými by mohli byť práve veľké ETF fondy a hedge fondy, ktoré zvyknú vo futures kontraktoch držať veľké expozície. Pri cenných kovoch by najviac ohrozené mohli byť banky JPMorgan a HSBC, ktoré držia obrovské krátke pozície. Bánk by sa však pochopiteľne mohla týkať výnimka, a tak podľa nášho názoru by dopad nových pravidiel na trh mohol postihnúť predovšetkým energie a priemyselné kovy, mäkké komodity a poľnohospodárske plodiny. Hoci ani nové pozičné limity by nemuseli byť záväzné, v prípade pokiaľ by niektorý subjekt stanovený limitný strop prekračoval, CFTC by venovala subjektu väčšiu pozornosť a k zníženiu koncentrácie na trhu by daný subjekt donútila. Zavedenie pozičných limitov a užšie monitorovanie aktivít obchodníkov by tak mohlo viesť k zvýšeniu transparentnosti trhov a k zníženiu volatility. Aspoň čiastočne pozitívne výsledky by tak snaha regulátorov mať mohla. To, ako budú po už dlho očakávanom zavedení pozičné limity v praxi fungovať a ako bude pristupovať CFTC k riešeniu prípadných sporných situácií však bude podstatne dôležitejšie. Na trhu by totiž nemal byť nikto zvýhodňovaný, a preto pokiaľ nebudú odstránené výnimky, ktorých sa budú týkať iné pravidlá, nemožno očakávať, že trh bude fungovať aspoň ako tak racionálne. Pozičné limity však pochopiteľne nie sú jedinou záležitosťou, ktorou sa regulátori musia zaoberať. Nemenej dôležité je aj obchodovanie za pomoci tzv. high frequency trading systémov, kedy v priebehu zlomkov sekúnd dokážu za pomoci počítačov obchodníci realizovať pokyny. Takýmto spôsobom dokážu ovplyvniť cenu, a to aj bez dosiahnutia obrovskej expozície na trhu...
Autor: Pavol Vejmelka | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |