Opäť vám prinášame pravidelný prehľad očakávaných udalostí aktuálneho týždňa.
Nepokoje v Egypte
Asi najsledovanejšou udalosťou v tomto týždni bude ďalší vývoj situácie v Egypte. Tie mali už minulý týždeň veľký podiel na raste ceny ropy a rovnako prispeli aj k piatkovému poklesu amerických akcií. Egypt pritom kontroluje suezský prieplav, ktorým sa prepravuje veľké množstvo ropy. Obchodníci sa pritom obávajú, že nepokoje pôvodne vyvolané rastom cien potravín by sa mohli rozšíriť aj do ďalších krajín arabského sveta a destabilizovať situáciu v nich, čo by viedlo k ohrozeniu dodávok ropy a ďalšiemu rastu jej ceny. Protesty pritom viedli k pádu vlády v Tunisku a minulý týždeň sa konali demonštrácie aj v Jemene, Mauretánii a Sudáne.
Číslo týždňa: Non-farm payrolls
Tento piatok o 14:30 budú zverejnené výsledky januárového počtu pracovných miest Non-farm payrolls. Očakávania sú opäť vysoké (aktuálne sa čaká prírastok 140 000 pracovných miest). Hoci sa v decembri očakávaný rýchly rast počtu pracovných miest nepotvrdil, avšak v závere roka vyhlásili mnohé spoločnosti ako napríklad Ford alebo Lowe’s, že budú naberať nových zamestnancov. Len samotný Ford sa chystá tento rok prijať asi 7000 nových zamestnancov za účelom výroby nových elektromobilov a hybridov. Z toho dôvodu by mohli januárové dáta skutočne dopadnúť lepšie než tie decembrové, avšak prípadné negatívne prekvapenie by zrejme spustilo ďalší výpredaj.
Deutsche Bank čelí pred zverejnením problémom, Santander by mohla pohnúť IBEX nahor
Pozornosť sa bude sústreďovať aj na výsledky Deutsche Bank, ktorá v súčasnosti čelí v USA vyšetrovaniu kvôli nesprávnym postupom pri zabavovaní domov založených pri hypotékach, podobne ako ostatné veľké banky pôsobiace v USA. Banka zrejme bude vytvárať na tento účel účtovné rezervy, čo bude tlačiť na pokles zisku. Minulý kvartál dosiahla banka stratu kvôli jednorázovému odpisu investície v Deutsche Postbank, čo by sa však tento kvartál už nemalo opakovať. Na druhej strane pretrvávajú riziká z držby dlhopisov krajín PIGS. Rovnako postupne klesá delikvencia úverov, takže rezervy na tieto účely bude banka zasa rozpúšťať.
Vedenie banky si na tento rok stanovilo cieľ dosiahnuť zisk 10 miliárd EUR pred zdanením. Banka sa po kríze snaží vrátiť aj k filozofii 20% ROE, ktorú kedysi priniesol jej šéf Josef Ackermann, ktorého funkcia končí v roku 2012. Ten v nedávnom rozhovore povedal, že svoje funkčné obdobie už nepredĺži, čo je pre trh svojím spôsobom tiež negatívny signál. Aj preto môže prísť k podobnej situácii ako u mnohých amerických firiem, keď sme napriek dobrým výsledkom videli po zverejnení výpredaj v štýle „sell the news“.
Tento štvrtok bude zverejňovať aj Banco Santander, ktorá má takmer 20% podiel na španielskom indexe IBEX 35. Očakáva sa, že banka dosiahne za rok 2010 zisk 8,42 miliárd. Pozitívne trendy v oblasti výrazného spomalenia rastu delikvenčných úverov v Španielsku by pritom banke mohli pomôcť.
Korporátne výsledky: Deutsche Bank, Santander, Exxon Mobil, Coca Cola, Pfizer
V USA výsledková sezóna pokračuje ďalej a tento týždeň sa predstavia spoločnosti Exxon Mobil, Dell, Coca-Cola, Disney, Pfizer, Western union, MasterCard, Aetna a mnoho ďalších.V Európe budú tento týždeň zverejňovať výsledky firmy BP, Shell, BBVA, Santander, Infineon a Deutsche Bank. Z Ázie budú zaujímavé výsledky čínskych internetových firiem ako napr. Baidu.com.
Aukcie dlhopisov
Tento týždeň budú emitovať pokladničné poukážky Belgicko a Portugalsko. Okrem toho sa vo štvrtok pokúsi umiestniť na trh svoje 2- a 5-ročné dlhopisy Španielsko. Belgicko plánovanú pondelňajšiu aukciu dlhopisov zrušilo.
Ázia: Čínske PMI, čínske maloobchodné tržby, Japonská priemyselná výroba
V Ázii bola dnes zverejnená japonská priemyselná výroba, ktorá dopadla o niečo lepšie než sa očakávalo. Najdôležitejšie dáta tento týždeň však budú opäť z Číny. Pôjde o PMI sektora služieb, a tiež maloobchodné tržby.
Európa: PMI, Nezamestnanosť, Zasadnutie ECB, Maloobchodné tržby
Jedným z najvýznamnejších údajov budú utorkové výsledky prieskumu PMI pre Nemecko a rovnako aj pre celú eurozónu a aj Britániu. Očakáva sa, že manažéri budú rovnako optimistickí ako v decembri, pričom index sa v súčasnosti nachádza dokonca vyššie než pred začiatkom krízy.
O obnove ekonomiky nám napovedia aj výsledky z trhu práce, keď sa v utorok dozvieme mieru nezamestnanosti v Eurozóne. Ekonomické oživenie v Európe pritom na rozdiel od USA prispelo k výraznému rastu počtu pracovných miest hlavne v Nemecku, kde sa už minulú jeseň dostal počet nezamestnaných na úrovne spred pádu Lehman Brothers, t.j. pod 3 milióny. Pre eurozónu sa rovnako ako v decembri očakáva miera nezamestnanosti vo výške 10,1%.
Veľmi dôležité budú aj štvrtkové výsledky zasadania ECB. Neočakáva sa síce zmena úrokových sadzieb, avšak budú to skôr vyjadrenia ohľadom riešenia dlhovej krízy a prípadných ďalších mechanizmov na pomoc ohrozeným ekonomikám, ktoré by mohli mať pozitívny vplyv hlavne na vývoj akcií bánk. Popri tom budú zverejnené aj výsledky maloobchodných tržieb, ktoré by mali mierne rásť.
USA: Nonfarm payrolls, Výdavky osobnej spotreby, Chicago PMI, ISM, továrenské objednávky
V USA budú popri non-farm payrolls zaujímavé aj výsledky prieskumu Chicago PMI, ktorý by podľa analytikov mohol o niečo klesnúť. Obdobným prieskumom je prieskum výrobného sektora za január, u ktorého sa naopak očakávajú o niečo lepšie čísla než pred mesiacom. Dôležitým indikátorom budú výsledky januárových továrenských objednávok, ktoré by mali dopadnúť o niečo lepšie než v decembri. Situáciu amerického spotrebiteľa nám ozrejmia pondelkové osobné výdaje za december, ktoré by podľa ekonómov mohli oproti novembru o niečo stúpnuť.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.7929 | 11.96 % |