Rok 2010 bol rokom, kedy sa ukázalo, že aj napriek pokračovaniu neistoty ohľadom udržateľnosti aktuálneho systému, dokážu globálne akciové trhy rásť. Zisky boli síce len mierne, ale nárast podkladových ziskov firiem bol veľmi dobrý a poukazuje na ich značnú odolnosť firiem voči nepriaznivej situácii.
Do nového roka ale nevstupujú finančné trhy bez stigmy predchádzajúcich problémov. Situácia v Eurozóne sa rieši len odkladaním problémov, podobne aj situácia v Číne, kde sa naďalej odkladá potrebná transformácia od modelu proexportnej krajiny závislej na stavebnom sektore smerom k modelu založenom na domácom dopyte.
V najbližšej dobe sa ale takéto problémy pravdepodobne nevyriešia a neočakávame, že by sa subjekty finančného trhu začali naozaj pozerať kritickým okom na aktuálny finančný systém a na globálnu nerovnováhu. Čas zúčtovania bude musieť prísť, no timing kľúčových udalostí je vždy tou najťažšou vecou.
Rok 2011 by ešte mohol byť o zachovaní status-quo, teda pokračujúcej obnovy ekonomiky, rastúcich cien komodít a akcií a výraznej volatility devízových kurzov. Príležitostí na investovanie ponúkne neúrekom, no základom ostáva prísny money-management a diverzifikácia rizika.
Globálna ekonomika by mohla byť naďalej podporovaná silným rastom emerging markets, konkrétne klubu BRIC. Medzi krajiny s očakávaním slušného rastu by sme mohli zaradiť aj US ekonomiku. Vďaka pokračujúcim monetárnym a fiškálnym stimulom by mohol rast dosiahnuť až 3,5%. Pri takejto úrovni rastu by mohla US ekonomika konečne začať generovať aj pracovné miesta vo väčšom rozsahu a miera nezamestnanosti by mala ku koncu roka začať klesať smerom k úrovni 9%. Z historického hľadiska je obnova veľmi slabá, no na silnejší rast chýba ekonomike nový trend. Tým by mohli byť v budúcnosti napríklad zelené energie, vyvíjanie technológií zameraných na zvyšovanie výnosnosti poľnohospodárskych plodín a pod.
Americký akciový trh
Očakávaný vyšší ekonomický rast by mal byť naklonený aj US akciovému trhu a pri P/E 15 a očakávaní zisku indexu SP500 na úrovni 95 USD by mohol na konci roka akciový trh dosiahnuť level 1425 bodov. Ak ale začnú úrokové sadzby rásť, poprípade zisky nebudú až také dobré, je úroveň 1350 bodov pravdepodobnejšia. Od uzatváracích úrovní roka 2010 by išlo o nárast približne o 7%. Prípadný medvedí scenár sa zdá byť limitovaný hladinou 1000 bodov, nakoľko pri tejto úrovni by pravdepodobne prišlo k ďalším masívnym intervenciám na trhu. Zároveň, by boli akcie pri takýchto leveloch pomerne lacné a pre investorov atraktívne.
Ako značným limitom pre rast ziskov sa ukazujú ziskové marže firiem. Tie dosahujú historické maximá a na to, aby zisky ďalej rástli, budú musieť marže ďalej expandovať. Pokiaľ pracovná sila nezíska opäť vyjednávaciu pozíciu na trhu práce, budú môcť marže rásť hlavne na úkor miezd. Vyššie ceny vstupov síce marže znížia, no takýto stav by mohol nastať až ku koncu roka. Firmy budú potrebovať hlavne vyššie príjmy a tie by mohli získať najmä v krajinách emerging markets. Firmy s vysokou expozíciou voči týmto trhom by mali mať relatívne vyššiu výkonnosť. Lepšie zisky by firmy mohli vyvolať aj zvýšením zadlženia- pákou.
Akcie by mali relatívne vyššiu výkonnosť ponúknuť aj v porovnaní s dlhopismi. Voči dlhopisom sú akcie veľmi zaujímavo ohodnotené a je len otázkou času, kedy sa aj malí investori začnú viac obzerať po akciách než dlhopisoch. Uvoľnená menová politika centrálnych bánk a dostatok likvidity by mali tiež podporovať akcie v raste. Ani počas roka 2011 totiž neočakávam, že by mal FED zvýšiť úrokové sadzby.
Podporovať akcie počas roka by malo aj to, že rok 2011 bude predvolebný rok. Podľa historických štatistík nezaznamenal US akciový trh počas tretieho roka volebného cyklu negatívny prírastok ani raz od roku 1940. Každá administratíva sa snaží urobiť čokoľvek, aby bola znovu zvolená a tento optimizmus je vidieť aj na akciovom trhu.
Z jednotlivých sektorov preferujem finančný, energetický a technologický. Všetky by mali profitovať z cyklickej obnovy US ekonomiky a pokračujúceho rastu emerging markets.
Podľa posledných štatistík dosiahol dopyt po rope ku koncu roka opäť rekordné úrovne a tento vývoj by mal podporovať ďalší rast ceny ropy. Zároveň objem fúzií a akvizícii energetickom sektore dosiahol počas minulého roka rekordnú úroveň. Tento trend sa stále neskončil a energetický sektor ponúka aj možnosť špekulácie nákupom menších spoločností ako prípadných cieľov prevzatí zo strany väčších konkurentov.
Technologický sektor patril počas minulého roka k miláčikom investorov a to mu pravdepodobne, ostane aj počas tohto roka. Obrovský boom smartphonov a cloud computingu bude ďalej robiť sektor veľmi atraktívnym. Nezabúdajme ani na firmy, ktoré výrazne znižovali kapitálové výdavky, no už je najvyšší čas na výmenu technológií. Legislatíva, ktorá firmám dovoľuje odpísať si z daní až 100% investícii počas celého roka bude takéto trendy len podporovať. Pre rok 2011 ostáva favoritom spoločnosť Apple, ako ďalšie zaujímavé firmy vidím Cisco Systems, Microsoft, IBM, Google a Qualcomm. Tieto firmy majú obrovské množstvo hotovosti na svojich bilanciách a ak ich použijú hlavne na akvizíciu malých firiem s veľkým potenciálom, bude to pre nich najlepšie možné využitie týchto zdrojov.
Veľmi zaujímavý na budúci rok je podľa môjho názoru aj finančný sektor. Stav US ekonomiky síce vôbec nenaznačuje, že je tento sektor najlepšou voľbou, ale akciový trh je mechanizmus, ktorý sa pozerá viac dopredu než dozadu. A na budúci rok nie sú vyhliadky US ekonomiky najhoršie. Zároveň ohodnotenie akcií finančných spoločností je veľmi atraktívne, pravdepodobnosť konsolidácie v sektore rastie, oživenie ekonomiky so sebou prinesie aj oživenie kapitálového trhu, a teda ziskov z investičného bankovníctva, strmšia výnosová krivka pomôže k rekapitalizácii bánk atď. Dôvodov na nákup je teda dosť, no samozrejme, že z troch vyššie spomínaných sektorov ide o najrizikovejšiu investíciu. Ako zaujímavé preto môže byť stávkovanie na relatívne vyššiu výkonnosť US finančného sektora než európskeho finančného sektora. Z jednotlivých titulov sú zaujímavé akcie ako napr. Morgan Stanley, JP Morgan Chase, Goldman Sachs a Wells Fargo. Zvýšiť atraktívnosť sektora by mohlo aj očakávané „dovolenie“ vyplácať dividendy, na ktoré čakajú banky od FEDu.
Globálny akciový trh
Z hľadiska jednotlivých regiónov sú US akcie stále veľmi zaujímavé, aj keď viacerí analytici upozorňujú na to, že US trhy bývajú relatívne vždy drahšie než iné trhy. Ide pravdepodobne o prémiu za najväčšiu ekonomiku na svete, rezervnú menu a prílev inovácii.
Naopak lacnejšie než US akcie sú japonské akcie. Viac ako štvrtina japonských spoločností sa obchoduje s PE nižším ako 10. V indexe SP500 sú to len 4% spoločností. Aj iné pomerové indikátory hovoria viac v prospech japonských akcií: PB pomer je len mierne nad 1 vs. 2 pre US akcie, price-to-cash flow a price-to-sales sú tiež nižšie. Výhodou je aj to, že takmer každý už Japonsko odpísal. Dlhodobé problémy (zlá demografia, starnúca populácia a dlhotrvajúca malátnosť/recesia) sú nepopierateľné, ale aj počas svojej stratenej dekády zaznamenal index Nikkei 225 prudké spiky. Ako hovorí Albert Edwards zo Societe Generale, cyklické rely si treba prenajať, nie kupovať. Podľa môjho názoru, preto japonské akcie môžu ponúknuť veľmi atraktívnu príležitosť, no dôležité je zabezpečiť sa voči pohybu jenu, nakoľko jeho oslabenie by mohlo výrazne znížiť potenciál tejto stratégie. Rizikom je hlavne možnosť spľasnutia bubliny na realitnom trhu v Číne a z toho vyplývajúce spomalenie rastu krajiny.
Z ďalších krajín sú určite atraktívne trhy v Švédsku, Nórsku a Nemecku. Prvé dve krajiny majú výhodu hlavne v nezávislej menovej politike, ktorá im môže poskytnúť obrovský priestor pri riešení prípadných problémov. Nemecko by zas malo profitovať zo slabšieho eura a pokračujúceho rastu rozvojových ekonomík. V Európe sa ako zaujímavé zdajú aj britské akcie a to kvôli značnej expozícii voči emerging markets a kvôli najnižším reálnym úrokovým sadzbám z vyspelých ekonomík. Vyhnúť sa je lepšie stále akciovým trhom v krajinách PIIGS a to kvôli potrebe získania konkurencieschopnosti (hlavne poklesom cien a miezd) a uťahovania opaskov. Taliansko ale vychádza z tejto problémovej skupiny najlepšie nasledované Španielskom.
Pri emerging markets nie som, podobne ako minulý rok, naklonený čínskym akciám. Trhy ako Indonézia, Taiwan, Malajzia a Turecko sú zaujímavejšie.
Autor: Ján Beňák | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |