Po sklamaní správy o zamestnanosti v USA, zverejnenej v piatok, otvoria európske akciové indexy v pondelok len o málo vyššie. Dnes ráno nie sú na programe dňa žiadne plánované udalosti, čo bude pravdepodobne znamenať obchodovanie v úzkom pásme, ako obvykle po výraznom pohybe.
Zmena počtu pracovných miest (okrem poľnohospodárstva) v USA dosiahla 103 tis. oproti plánovaným 150 tis. a s ohľadom na reakciu trhu sa nemožno ubrániť dojmu, že trh sa zjavne prikláňal na stranu pozitívneho prekvapenia, ako k čomukoľvek inému. Tak či tak tvorba nových pracovných miest v USA zjavne nefunguje tak rýchlo, ako by si väčšina priala. I naďalej očakávame z USA silné čísla, avšak vzhľadom k pozornosti sústredenej na zamestnanosť bude ich dopad utlmený.
Ústrednou otázkou teraz bude, či dôjde k prelomeniu významného stúpajúceho trendu, ktorý i s pauzou v polovici novembra a silným opätovným rastom na konci toho istého mesiaca pôsobí už od minulého augusta veľmi presvedčivo. Očakávame, že najpravdepodobnejším scenárom bude určitá pauza alebo obdobie obchodovania vo vymedzenom pásme, než sa trh znovu zdvihne. Údaje z minulého piatku nie sú samé o sebe dostatočne negatívnym prekvapením, aby spustili výpredaj. Pokiaľ však prídu ďalšie nepriaznivé správy z krajín PIIGS, mohlo by to vyvolať tlak na pokles.
Pokiaľ ide o jednotlivé sektory, navzdory predpokladanému obdobiu obchodovania v pásme si stále stojíme za naším názorom z roku 2010 – akcie sú naďalej pripravené na jazdu nahor a my i naďalej uprednostňujeme expozíciu v procyklických odvetviach, akými sú energetika, technológie a financie. V technologickom priemysle preferujeme spoločnosti ako ARM Holdings, ASML Holdings a STMicroelectronics, v energetickom sektore dávame prednosť spoločnostiam zaoberajúcim sa prieskumom a ťažbou ako BP, BG Group a Total a vo finančnom sektore bankám ako RBS, Barclays a Lloyds.
Autor: Christian Blaabjerg | hlavný stratég trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7898 | 12.57 % |