-
Uverejnené: pondelok, 10. január 2011, 01:45
Prečo je finančný svet odsúdený k záhube v štyroch grafoch. Svetová ekonomika je odsúdená k implózii (vnútorný kolaps). Aj keď komplikácie môžu byť nekonečné, prichádzajúca implózia svetovej ekonomiky je jednoducho pochopiteľná: prezentujú ju štyri grafy. Toto sú ich princípy:
- Keď sú peniaze drahé a je ťažké si ich požičať, podporuje sa tým produktivita a tvorba kapitálu. Špekulácie, chybné investície a spotreba založená na dlhu sú nízke.
- Keď sú peniaze lacné a likvidity je dostatok, platí opak: podporujú sa špekulácie, chybné investície a spotreba založená na dlhu. Produktivita a tvorba kapitálu sa zmenšuje.
- Keď dlhy presiahnu hodnotu podkladových aktív, jedinou cestou z Tyranie dlhu je odpísanie dlhu a jeho likvidácia a bankrot, čo má za následok vymazanie kapitálu.
- Politika „predlžovania a predstierania“ realizovaná všetkými veľkými krajinami je obyčajným transferom stratových aktív zo súkromných rúk na daňovníkov, čo ničí ekonomiku cez vysoké dane a vysoké splátky dlhu.
- Politika „predlžovania a predstierania“ si vyžaduje každoročné zvyšovanie dlhu, čo tlačí štát do ťažkého rozhodnutia: buď zvyšovať pokračujúci verejný dlh a tak ničiť ekonomiku vysokými daňami a splátkami dlhu, alebo nechať finančný systém skolabovať.
Prvá cesta vedie k bankrotu pri tom, ako Tyrania dlhu sa nedokáže maskovať príliš dlho, pričom druhá cesta vymaže finančné elity, ktoré kŕmia politikov.
Štyri grafy
Všimnite si, ako ekonomika vytvorila ilúziu rastu bohatstva pre 90% ľudí, ilúzia, ktorá bude zničená bankrotom ekonomiky.
Vlastne, finančné elity masívne profitovali z tvorby ilúzie bohatstva, ktorá dala spodným 90% falošný pocit, že ich klesajúce príjmy a kúpna sila boli vyvážené „magickou“ bublinou aktív.
Potom, keď praskne bublina, finančná elita presunie stratové aktíva na daňovníkov, proces, ktorý sa stále deje. Politici sú spoluvinní a pod dojmom bezzubých reforiem a kvantitatívneho uvoľňovania v ňom pokračujú.
Tento istý proces sa odohráva v celej globálnej ekonomike: Grécko, Írsko, USA, a nakoniec aj Čína, keď bublina trhu nehnuteľností praskne aj tam.
Zdroj: Of two Minds
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Súvisiace články:
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám
nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli,
vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného
týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové
úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký
prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške
10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu
pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na
dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa