Od prvého novembra stratili americké dlhopisy zo svojej hodnoty 7%. To by sa nemalo stávať. Ale deje sa.
Od prvého novembra, stratili municipálne dlhopisy 6%. To by sa takisto nemalo stávať. Ale deje sa.
Väčšinu minulého storočia, celý svet veril, že záväzky americkej vlády – a záväzky tisícok štátov, miest, provincií a ďalších municipalít v USA – boli tou najbezpečnejšou investíciou na svete. Tieto „bezpečné“ investície by predsa nemali klesať.
Dôvod, prečo americké štátne a municipálne dlhopisy strácajú na svojej príťažlivosti je spôsobený ekonomickým vývojom v minulom roku. Pokles v cene dlhopisov ovplyvnil a naďalej bude ovplyvňovať hodnotu každej akcie, ETF....jednoducho každý typ investície, ktorý existuje. Ak ste sa pokúšali nájsť dôvod, ktorý by vysvetľoval, prečo dlhopisy tak prudko padajú, nebolo ťažké ho nájsť. Minulý mesiac bol napríklad tento dôvod uvedený na prvých stránkach všetkých významných finančných periodík. Tým dôvodom bolo oznámenie Fedu z 3. novembra, kedy sa centrálni bankári vyjadrili, že od tohto dátumu až do júna 2011 vytlačia 600 miliárd dolárov, za ktoré nakúpia americké dlhopisy.
Približne pred 3 týždňami, titulok vo Financial Times hovoril o ďalších možných nákupoch aktív Fedom, Wall Street Journal sa zmieňoval o pokračovaní centrálnej banky v politike nákupov amerických dlhopisov a na stránke Bloombergu ste sa mohli dočítať, že Fed sa bude držať plánu, podľa ktorého má nakúpiť dlhopisy v cene 600 miliárd dolárov, s cieľom naštartovať ekonomiku.
Všetky tieto vyjadrenia sa dajú zhrnúť do pár jednoduchých viet: Fed bude pokračovať v tlačení peňazí. Dolár bude pokračovať vo svojom oslabovaní. Dlhopisový trh bude naďalej padať. Úrokové miery budú rásť.
Moody´s Investors Services je ratingová agentúra. Vydáva ratingy jednotlivých dlhopisov. Nízky rating znamená, že dlhopis má väčšiu pravdepodobnosť defaultu. Vysoký rating znamená, že pravdepodobnosť defaultu konkrétneho dlhopisu je malá. Najvyšší rating, ktorý môže dlhopis získať je trojité A.
Počas finančnej krízy si Moody´s zničila svoju dôveryhodnosť tým, že poskytovala najvyšší rating hypotekárnym cenným papierom, ktorých osud poznáme. Teraz sa táto agentúra zúfalo snaží získať časť svojej kredibility späť.
Americké dlhopisy sú označené ratingom trojité A, najvyšším, ktorý existuje. Ale to sa môže už onedlho zmeniť. Moody´s neprejavuje príliš veľa sympatií voči nedávno schválenému balíčku znižovania daní v hodnote 858 miliárd dolárov, na ktorom sa dohodol prezident Obama s Kongresom. Moody´s sa prednedávnom vyjadrila, že pokiaľ sa neprijmú náhradné opatrenia, bude nový balíček daňových úľav vrhať na USA negatívne svetlo a zvyšuje pravdepodobnosť negatívneho výhľadu pre USA zo strany Moody´s a následné zníženie ratingu v horizonte najbližších dvoch rokov.
To znamená, že úvahy o znížení amerického ratingu sú naozaj reálne. Čím nižší je kreditný rating, tým vyššie úrokové sadzby musíte platiť pri splácaní svojho dlhu. USA má dlh vo výške približne 14 biliónov USD. Ak úrokové sadzby dostatočne vzrastú, mohlo by to priviesť krajinu do bankrotu.
Tak ako zvyčajne, aj tento krát prichádzajú americké ratingové agentúry na „party“ príliš neskoro. Rating amerických dlhopisov už bol znížený na úroveň AA analytikmi z dvoch krajín, ktorých ekonomiky patria medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce: Číny a Brazílie.
Brazílska ekonomika je väčšia ako všetky ostatné krajiny Južnej Ameriky dokopy. Je významným obchodným partnerom USA, Číny a mnohých ďalších krajín na celom svete. To, čo si myslí Brazília o kreditnom ratingu vlády Spojených štátov, by preto nemalo ostať nepovšimnuté.
Čína je najväčším držiteľom amerických dlhopisov. Preto nemá žiaden ekonomický dôvod znižovať rating týchto dlhopisov. Ale takisto si nemôže dovoliť ignorovať realitu. Iba pred pár týždňami Čína a Rusko oznámilo, že nebudú viac používať americké doláre vo vzájomných obchodných stykoch. V prvej polovici minulého roka oznámila čínska centrálna banka, že zdvojnásobila svoje pozície v zlate. Nadpis článku v magazíne Barron´s z novembra minulého roka hovoril o zraniteľnosti amerického dolára a o tom, že Čína po prvý krát investuje viac prostriedkov do zahraničných „tvrdých“ aktív ako meď, ropa a železo, namiesto nakupovania amerických vládnych dlhopisov. To nie sú kroky, ktoré robíte, ak veríte v definitívnu platnosť a posvätnosť kreditného ratingu americkej vlády.
Keď začnú zahraniční partneri spochybňovať rating Spojených štátov, v podstate odmietajú americký dolár. Je to niečo podobné, ako keby sa miliarda vyznávačov Coca Coly odrazu uspokojila s pomarančovým džúsom. Predstavte si, aký by to malo dopad na akcie a dlhopisy Coca Coly....
Záťaž je veľká. Svet si je vedomý skutočnosti, že kroky Fedu budú mať na rating USA negatívny dopad. Čím viac peňazí centrálna banka vytlačí, tým vyššie úrokové sadzby budú investori požadovať ako kompenzáciu za podstúpené riziko, a tým viac cena dlhopisov poklesne.
Investor, ktorý drží (americké) dlhopisy v hocijakej forme, by mal zvážiť ich prítomnosť vo svojom portfóliu. Rovnako by si mal dať pozor na preferenčné akcie, ktoré trpia rovnakými ťažkosťami ako štátne a municipálne dlhopisy. Ak úrokové miery vzrastú, tieto investície poklesnú.
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |