Toto je jeden z komentárov na tému roku 2011. V nich budú jednotliví analytici spoločnosti TRIM Broker prezentovať svoje názory na potenciálny vývoj v roku 2011. Súhrnný výhľad bude k dispozícii 13. januára.
Dlhšie zastávame názor, že súčasná hospodárska politika je nesystémová. Miesto toho, aby problémy riešila, tak ich tlačí pred sebou ako kameň. Zvyšujú sa tak globálne riziká, že situácia skončí ináč, ako mnohí predpokladajú. Poďme si poukázať na najväčšie šedé labute roku 2011.
1. Krach Eurozóny. O prípadnom rozpade eurozóny počujeme zo všetkých kútov. Scenárov je niekoľko. Úplný rozpad, odchod problémových krajín alebo zachovanie súčasného stavu. Povedať jasné áno ktorejkoľvek z týchto možností by bolo príliš trúfalé. Vyjadrovať pravdepodobnosť výskytu ktoréhokoľvek z týchto scenárov takisto nemá z pohľadu investora príliš veľký zmysel. Fakt je ten, že by nás žiadna z týchto možností nemala v nasledujúcom roku zaskočiť, a každý by mal učiniť rozhodnutie, ktoré najviac vyjadruje jeho predpokladaný scenár vývoja.
2. Zmrazenie kapitálového trhu. Dlhopisový trh by mohol v roku 2011 zažiť krušné chvíle. Už v roku 2010 sme videli, že emisie dlhopisov v USA a Európe boli problematické, a ak by na trh s dlhopismi nevstúpili jednotlivé centrálne banky, dočkali by sme prvých „oficiálnych“ neúspešných aukcií. Súčasný odliv peňazí z dlhopisových fondov neveští pre krajiny potrebujúce financovať svoje obrovské deficity nič príjemné. V roku 2011 sa možno budeme baviť o neúspešných emisiách čoraz častejšie.
3. Bublina v krajinách emerging markets. Bublina cien aktív v štátoch EM môže byť jednou z udalostí, ktoré v roku 2011 ovplyvnia nielen región rozvíjajúcich sa krajín, ale celý svet. Najväčšie riziko tkvie v Číne, kde by spúšťačom kolapsu mohol byť krach čínskeho realitného trhu, ktorý dosahuje svoje historické maximá. Od vývoja v Číne bude záležať vývoj vo všetkých kútoch sveta. Prípadný kolaps čínskej ekonomiky by mohol významným spôsobom poznačiť ceny všetkých komodít, ktoré (až na niekoľko výnimiek) rástli v roku 2010 raketovým tempom. Čína má pre rok 2011 naplánovaných viacero projektov, pri ktorých spotrebuje obrovské množstvo surovín. Pri prasknutí bubliny by preto ceny komodít mohli klesnúť zo súčasných úrovni aj o niekoľko desiatok percent. Na druhej strane, aj za predpokladu, že by čínska ekonomika rástla rovnakým tempom ako doposiaľ, nemá najväčšia krajina sveta vyhraté. V takom prípade by hrozilo prehriatie ekonomiky, s následnou prudkou infláciou. Nech už bude skutočnosť akákoľvek, čínsky trh predstavuje pre rok 2011 skôr miesto pre gamblerov ako investorov.
4. Rast cien komodít. Tento bod priamo súvisí s predchádzajúcim rizikom v Číne. Ak bude Čína pokračovať v doterajšom raste, môžeme očakávať prudký rast cien (takmer všetkých) komodít aj v roku 2011. Takýto rast by zvýšil reálne náklady na život a znížil kúpyschopnosť obyvateľstva na celom svete. Komodity by mohli rásť aj z dôvodu nalievania dodatočných peňazí z kvantitatívneho uvoľňovania práve z dôvodu ich podstaty ako „tvrdých“ aktív, ktoré môžu uchovať hodnotu, na rozdiel od bezcenných fiat peňazí. Ak by sa naplnili obavy z možnej potravinovej krízy, kvôli nerovnováhe ponuky a dopytu, poľnohospodárske plodiny by sa mohli dostať na úrovne, o ktorých sa nám doteraz ani nezdalo.
5. Inflácia. Z krátkodobého hľadiska sa možnosť inflácie nejaví ako problém, to je pravda. Ak sa na problém inflácie pozrieme trocha zo širšia, zistíme, že rok 2011 by mohol byť pre ľudí obávajúcich sa deflácie veľkým prekvapením. Otázka inflácie a deflácie rozdelila tábor analytikov a ekonómov na dve časti. Pri množstvách novo vytlačených peňazí pri kvantitatívnom uvoľňovaní je veľmi pravdepodobné, že inflačná špirála sa môže roztočiť už onedlho.
6. Zvyšovanie úrokových sadzieb. Úrokové sadzby v USA a eurozóne by sa mohli začať zvyšovať skôr ako si mnohí myslia. Pri potvrdených obavách z inflácie by dve najsledovanejšie centrálne banky sveta nemali na výber, aj napriek stratám, ktoré by utrpeli držitelia dlhopisov.
7. Regulačné opatrenia. Detaily nie sú zatiaľ známe, ale je viac ako zrejmé, že počas nasledujúceho roka pol budeme svedkami nových regulačných opatrení týkajúcich sa fungovania finančných trhov, najmä derivátov. Väčšina derivátových obchodov už nebude mať charakteristiku OTC trhov, ale budú prebiehať prostredníctvom centrálnej burzy. To môže mať na finančné trhy obrovský dopad, nakoľko objemy derivátových obchodov niekoľko násobne prevyšujú objemy obchodované prostredníctvom burzy.
Porovnanie derivátových obchodov na OTC trhoch a na burze
8. Udalosť čiernej labute. Na svet majú najväčší vplyv udalosti tzv. čiernych labutí. Ide o situácie, ktoré sa dopredu nedajú predpovedať, ale na vývoj sveta majú obrovský dopad. Medzi najväčšie čierne labute v histórii ľudstva patrí napríklad vynájdenie počítača, rozmach náboženstva alebo Prvá svetová vojna, a mnoho ďalších. V roku 2011 takisto môžeme byť svedkami čiernych labutí, napríklad vo forme vojnového konfliktu, alebo teroristického útoku podobnému z 11. septembra 2001. Vplyv na finančné trhy by mohol mať kvôli veľkej prepojenosti sveta obrovské rozmery.
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |