Vianočný čas priniesol pokoj a pohodu, avšak zdá sa, že už otvorením trhu v nedeľu večer sa pohoda stratí. Koniec tohto týždňa bol napriek nezáživnému obchodovaniu relatívne zaujímavý. Celkové riziko krachu suverénnych krajín dosiahlo nové historické maximá a zároveň americké akcie dosiahli maximá pre rok 2010. Natíska sa otázka, či dokáže Fed manipulovať trhy tak dlho, že potlačí zákony fyziky? Sotva...
Čínsky darček
Už dlhšie naznačujeme, že problém príde z Číny. Práve koncom minulého týždňa dosiahla čínska 7-denná refinančná sadzba najvyššiu hodnotu od krachu Lehman Brothers. Svet to však ignoroval. Skutočne, likvidita v čínskom finančnom sektore sa stráca pri neistote, či a ako bude čínska centrálna banka PBOC sprísňovať svoju monetárnu politiku.
A práve v piatok sa objavila veľmi nepríjemná správa – zlyhala čínska aukcia dlhopisov - ministerstvo financií nedokázalo na trh umiestniť emisiu dlhopisov v hodnote 20 miliárd juanov. Trh povedal, že nemieni čínskej vláde požičiavať za tak nízke úrokové sadzby. Akciový trh reagoval poklesom o 1,2%. Mimochodom, keď sa toto stalo naposledy, v apríli tohto roku, tak sa akciový trh prepadol z maxím roka 2010 až k jeho minimám.
Reakcia na seba nenechala dlho čakať a PBOC od 26.decembra zvyšuje svoje úrokové sadzby o 0,25%. Je to druhé zvýšenie tohto roku. Trh predpokladá, že do konca roka 2011 zvýši sadzby o ďalších 0,75%. Predpokladaný dopad na čínsky akciový trh bude negatívny. A práve šanghajský akciový index momentálne bojuje o udržanie nad 6-mesačnou rastovou trendovou líniou. Táto správa by ho mala poslať do negatívneho teritória. Korekcia môže byť skutočne veľká...
Čas predávať austrálsky dolár
Trh môže nejakú dobu ignorovať všetky negatívne správy, avšak tak ako každá bublina, tak aj táto skôr či neskôr skončí. A je jedno, či je vyvolaná Fedom alebo je vyvolaná PBOC. Naučili sme sa nekričať „hop“, kým nevidíme cenový pohyb, ktorý by indikoval väčší pokles. No práve prelomenie dlhodobej trendovej línie na SHCOMP ukazuje, že koniec čínskej hry sa blíži. Je najvyšší čas z čínskych akcii vyskočiť skôr ako bude neskoro.
Následky by mali byť silné aj na ostatné akciové indexy a takisto aj na komodity, či komoditné meny. Ale rozum velí počkať si na cenové pohyby a prelomenie dôležitých trendových línií. Malým investorom sa špekulácia na predaj bubliny bez potvrdenia technickou analýzou neodporúča. Veľkí investori si to však môžu dovoliť. Ešte predtým ako prišli čínske správy s pravdepodobnými negatívnymi vplyvmi na komodity, vo svojom poslednom newsletteri píše John Taylor:
Ako Jim Chanos, tak aj FX Concepts spravili chybu pri svojich tohto ročných predpovediach. Predpokladali sme pokles hodnoty nehnuteľností v Číne a Austrálii, no podcenili sme Bernankeho záplavu trhu s dolármi. Tá spôsobila výborný rok v Číne, Austrálii, na komoditách, v rozvíjajúcich sa trhoch a na mnohých iných miestach. Nebude to pokračovať? Čo sa môže zmeniť? Odpoveďou je: skoro všetko.
Centrom pozornosti sa stane 112. americký kongres, ktorý začína 3. januára a bude asi najtvrdší v histórii. Už 111. americký kongres na jednom zo svojich posledných zasadnutí schválil zákon, aby udržal v chode Washington na ďalších 10 týždňov. Bez neho by došli US vláde peniaze do niekoľkých hodín. Tento zákon však zmrazuje všetky rozpočty na súčasných úrovniach a všetky plánované budúce rozpočty necháva na novom kongrese. Program na podporu dlhopisov amerických štátov (BAB) nebude predĺžený, čo znamená, že štáty na pokraji bankrotu ako Kalifornia, budú za niekoľko mesiacov v čiernej diere. Ak republikáni budú hrať tvrdú hru a prinesú fiškálne sprísňovanie, potom americké sadzby budú vyššie, ako chce Bernanke. Dolár bude silnejší a lokálne trhy poklesnú. Pravdepodobnosť stojí pri tomto scenári a Fed nebude schopný ho zmeniť, pretože dozor nad ním preberá Ron Paul. Pri menšom množstve voľných dolárov sa hra na rast a trhy, ktoré ho sledujú, končí.
Pozoruhodné je, že čínsky akciový index a austrálsky dolár vykazujú 6-mesačnú koreláciu na úrovni 89%. Sydney vyzerá ako Šanghaj juh, no čínske úrady spomaľujú svoju ekonomiku. Chanos hovorí, že to bude mať za následok prudký pokles. V Austrálii sú ceny domov najvyššie na svete a stále rastú. V hlavných mestách štátov sú ceny hore o 50% od roku 2004 a priemerný dom stojí 8 ročných platov. S úrokovými sadzbami na úrovni nad 7% to znamená, že 60% hrubého príjmu musí byť použité na splátky nového domu. Nečudo, že delikvencia v západnej Austrálii je 2,8% a stále sa zhoršuje.
Komoditné ceny dnes zaznamenali nové 2-ročné maximá a austrálsky dolár sa obchoduje nad paritou. Myslíme si, že je to skvelá príležitosť na predaj...
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |