Risk on nálada ovládla celé pondelkové obchodovanie. Akcie pozvoľne pokračovali v piatkový ziskoch na pozadí pomerne veľkého a na pondelok nezvyklého počtu zaujímavých makroekonomických dát. Cez víkend zverejnila svoju obchodnú bilanciu Čína. Tá prekonala odhady analytikov 21.3 miliardy dolárov a skončila v mesiaci november so saldom až 33.8 miliárd dolárov. Čínsky zahraničný obchod skončil s najlepším výsledkom od roku 2008. Pri pohľade na štruktúru čínskej obchodnej bilancie rástol export o 12.7 % a naopak import len o 5.3 %, čo spôsobilo rozšírenie plusového salda na niekoľkoročný rekord.
Európske otvorenie trhov reagovalo na tieto dáta pozitívne, nemecký DAX dokonca otvoril s plusovým gapom pol percenta, no tento zisk nedokázal do konca dňa udržať a v konečnom dôsledku začal obchodný týždeň so ziskom +0.25 %. Prvotný zisk neudržal aj preto, že nemecká obchodná bilancia skončila v októbri s prebytkom 16.8 mld. eur a konsenzus bol 17.4 miliardy. Taktiež nie príliš lichotivo vyznieva októbrový pokles nemeckej priemyselnej produkcie o -1.2 %. Z nemeckých podnikových akcií sa asi najviac darilo spoločnosti Sky Deutschland, ktorá si pripísala 5.2 % v reakcii na kúpu vysielacích práv futbalovej Ligy majstrov až do roku 2018. Francúzsky CAC rástol o +0.11 % a EuroStoxx 50 o +0.29 %.
Americký investori sa zaoberali, ako inak, plánovaným taperingom QE. Na trhu môžeme sledovať, že dochádza k zmene vnímania taperingu tak, ako sme si na to zvykli v posledných mesiacoch. Veď ako inak sa dá vysvetliť opačná trhová reakcia, než všetci očakávali, na prekvapivo dobré piatkové dáta z USA. Dolár oslabil, akcie rástli, a to sa prenieslo aj do pondelka. Euro, pre mnohých rizikovejšia mena, v rámci „risk on\" pondelka pokračovalo v posilňovaní nad levelom 1.37 a dostalo sa až na 1.374 EURUSD, pred koncom americkej seansy. Akcie skončili len mierne, ale predsa nad nulou. DJIA +0.03 %, S&P 500 +0.18 %, NASDAQ +0.15 %. To, že uťahovanie opaskov (QE) bude na programe už tento mesiac potvrdil aj Bullard, ktorý sa vyjadril, že „malý tapering\" by mohol pomôcť rozpoznať naozajstnú silu zlepšenia trhu práce a poskytol by možnosť pozorne sledovať reakciu inflácie v prvom polroku 2014. Ešte nedávno by sme videli po podobných slovách výpredaj akcií, no teraz sa investori začínajú pohrávať s myšlienkou, či náhodou americká ekonomika nie je na tom tak dobre, že pomalé znižovanie skupovania dlhopisov by dokázala zvládnuť.
Na komoditnom trhu zlato dokázalo posilniť o 1 % na 1240 USD za uncu. Naopak ropa Brent sa prepadla až o 2.3 %, na 109.14 USD/barel, zrejme v reakcii na slabé dáta priemyslu najväčšej ekonomiky Európy, Nemecka.
Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., .a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8401 | 6.72 % |