„Nová Čína“ chce rásť vďaka vlastnej spotrebe, nie vďaka vývozu. V roku 2013 sa však v tomto smere dosiahol len malý pokrok. Zotavovanie hospodárstva viazlo, rovnako ako reformné projekty novej vlády. Trojdenné zasadanie Ústredného výboru Komunistickej strany, ktoré sa začína tento víkend, by však mohlo byť prelomové. Ako chce Čína aktivizovať ďalších 300 miliónov spotrebiteľov a podporiť súkromné firmy, to vysvetľuje Raymond Ma, manažér fondu Fidelity China Consumer Fund:
„Dve hlavné témy zasadania sú sociálne reformy a deregulácia. Sociálne reformy by mohli aktivovať dodatočný spotrebný potenciál takpovediac cez noc. Má sa totiž uľahčiť prístup k Hukou – malému červenému preukazu, ktorý miestnym obyvateľom zabezpečuje všetky občianske práva. Znie to ako jednoduché opatrenie. Vďaka nemu však budú môcť migrujúci pracovníci z vidieka zrazu využívať mnohé verejné a súkromné služby v mestách. K tejto spotrebe zatiaľ nemajú prístup, pretože vo svojej domovine sa nemôžu odhlásiť, a teda ani prihlásiť v novom bydlisku. Týmto spôsobom sa dá v nasledujúcich 15 rokoch aktivizovať približne 300 miliónov ďalších spotrebiteľov – takmer toľko, koľko má Európska únia obyvateľov.
Dereguláciou chce vláda konečne zrovnoprávniť štátne a súkromné podniky. Premiér Li Kche-čchiang sa podujal zreformovať pravidlá hospodárskej súťaže týkajúce sa bánk, telekomunikácií a energetiky. Okrem toho chce vláda uľahčiť prístup súkromných podnikov k financovaniu. Pokiaľ ide o úverové podmienky, doposiaľ boli štátne podniky jasne vo výhode. Ďalšia liberalizácia úrokovej miery má v tejto súvislosti priniesť väčšiu rovnoprávnosť. To by neštátnym podnikom umožnilo v nasledujúcich rokoch výrazne rásť.
Kým dnes v indexe MSCI Čína ešte dominuje ťažký priemysel, v budúcnosti v ňom budú mať veľký podiel – podobne ako v americkom S&P 500 – súkromné podniky z technologického sektora a z odvetví súvisiacich so spotrebou. Už v uplynulých rokoch sa čínske akcie z odvetvia spotreby vyvíjali výrazne lepšie ako index. Ich úspešný vývoj by mal pokračovať v strednodobom a dlhodobom horizonte. V budúcnosti sa o 18. zasadnutí Ústredného výboru Komunistickej strany možno bude hovoriť s rovnakou bázňou ako o vláde Tenga Siao-pchinga, ktorá pred 35 rokmi položila základ čínskeho trhového hospodárstva.“
Autor: Raymond Ma | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.7379 | 18.07 % |