Posledný obchodný deň týždňa priniesol doslova šialené prekvapenie z amerického trhu práce. Zatiaľ čo nezamestnanosť vzrástla v súlade s konsenzom na 7.3 %, tvorba pracovných miest predčila aj tie najoptimistickejšie očakávania. Mimo poľnohospodárstva vzniklo až 204 tis. nových pracovných miest, pričom market očakával iba 121 tis. prírastok a na viac septembrový údaj bol revidovaný nahor na 163 tis. Skutočne vynikajúce čísla ale investorov nevystrašili, hoci posledných niekoľko mesiacov sa nieslo v zmysle dobré čísla - taper on - sell a zlé čísla - risk on - buy. Americké indexy ukončili seansu s nasledovnými ziskami: Dow +1.08 %, S&P 1.34 %, Nasdaq 1.60 %.
Naposledy sme zaznamenali podobný výsledok ešte vo februári tohto roka, kedy bolo vytvorených dovedna 236 tis. pracovných miest. Pozitívne nereagovali iba akcie, ale predovšetkým americký dolár, ktorý dokázal na páre s eurom pridať celú jednu figúru. EURUSD atakovalo úroveň 1.33, ale podobne ako včera, aj dnes tento level odolal. V jeho okolí bolo a stále zostáva množstvo nákupných objednávok. Oslabenie eura určite vítajú európske spoločnosti, ktoré majú globálnu pôsobnosť, keďže slabšie euro zlacňuje ich produkty voči zvyšku sveta.
Ďalším, kto sa oslabeniu eura potešil, bolo Francúzsko, ktoré sa snažilo už pred niekoľkými dňami na ECB tlačiť kvôli príliš silnému kurzu. Francúzska obchodná bilancia vyšla totiž s deficitom takmer 6 mld. EUR v uplynulom mesiaci, čo je v silnom kontraste s nemeckým prebytkom vo výške 18.8 mld. EUR. Keď sa k tragickej obchodnej bilancii pridal 0.5 %-ný medzimesačný prepad v priemyselnej produkcii a vládne saldo na úrovni 80.8 mld. EUR, je pochopiteľné prečo agentúra Standard & Poor´s znížila rating krajine na AA so zatiaľ stabilným výhľadom.
Okrem Francúzska a eura sa medzi porazených dňa zaraďuje zlato, ktoré stratilo 1.63 % a americké štátne dlhopisy. Výnos na desaťročných vzrástol o 14.5 bps., výnos na tridsaťročných o 13.5 bps. Zaujímavé preto bude sledovať budúcotýždňový vývoj, nakoľko vo štvrtok očakávame veľkú emisiu 30-ročných vládnych cenných papierov a tie sú merítkom pre hypotéky a s nimi spojený trh s nehnuteľnosťami.
Autor: Ivor Lehoťan | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7929 | 11.96 % |