Na akciových trhoch sa v utorok obchodovalo v pozitívnej nálade. Prispeli k tomu komentáre čelných predstaviteľov centrálnych bánk, ako aj niektoré makroekonomické údaje. V Európe akciové indexy mierne rástli po tom, ako prišiel údaj z Nemecka o spotrebiteľskej dôvere. Tá síce vzrástla o čosi menej, ako sa očakávalo, ale aj tak sa jedná o najvyšší údaj od marca 2012. Okrem toho sa akcie v Európe ďalej viezli na vlne pondelkových komentárov predsedu ECB Maria Draghiho. Ten sa vyjadril, že ECB je pripravená po tretíkrát poskytnúť dodatočnú likviditu do európskych bánk, v prípade, že to bude potrebné. Hlavné európske akciové indexy teda ukončujú obchodovanie v zelených číslach: FTSE100 +0.21 %; CAC40 +0.56 %, DAX +0.34 %.
V USA sa akcie obchodovali podobne. Stimulom v tomto prípade bol takisto pondelkový prejav predsedu federálnych rezerv v New Yorku, ktorý obhajoval ponechanie aktuálnych monetárnych stimulov americkou centrálnou bankou. Podobne ako v Nemecku, aj v USA bol vyhlásený aktuálny stav spotrebiteľskej dôvery. Tá poklesla, viac ako sa očakávalo na súčasných 79.7 bodu. Pokles v dôležitom ekonomickou ukazovateli tak automaticky znamená možnosť ponechania súčasného kvantitatívneho uvoľňovania aj v ďalšom období. Akcie preto samozrejme reagujú rastom. Ku koncu obchodovania však ceny mierne poklesli a tak hlavné americké akciové indexy uzatvárajú utorok nasledovne: DJIA -0.42%, SPX -0.13%, NDX +0.08%.
Na komoditných trhoch sa dnes prepadávala americká ropa WTI, ktorá dosiahla svoje 6-týždňové minimá tesne nad úrovňou 102 USD/barel. Hlavným dôvodom momentálneho poklesu sú upokojenie konfliktu v Sýrii a takisto zvýšená produkcia tohto druhu ropy v Texase. Po dosiahnutí týchto miním sa cena stabilizovala a dostala sa späť nad 103 USD/barel.
Marek Šimo, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |