Aj keď piate výročie od vzniku súčasnej finančnej krízy pomaly, ale isto doznieva, svet „oslavuje\" aj ďalší historický míľnik. Je to presne 15 rokov od pádu, resp. rekapitalizácie hedge fondu LTCM, teda Long-Term Capital Management. Fond bol založený v roku 1994 snáď najbystrejšími finančnými mozgami na svete, pánom Meriwetherom, Scholesom a Merton (áno, Scholes a Merton stvorili známy model na oceňovanie opcií). Fond obchodoval, resp. využíval arbitráže na dlhopisových trhoch a samozrejme používal finančnú páku. Pred svojím pádom LTCM obchodoval s leveragom až 1/25 a na vlastný kapitál 4.72 mld. USD mal pozície až viac ako 124 mld. USD. Fond tak dokázal dlhodobo outperformovať burzové indexy, ale nakoniec aj tak padol. Na pomoc prišli Goldman Sachs, AIG a Berkshire, spolu s Fedom. No kolaps sa už nedal zastaviť..
15 rokov po tejto udalosti sa svet nepoučil a chasing the returns zostáva stále hlavnou prioritou pre akéhokoľvek asset manažéra. Či ide pri tom o pozície niekoľko násobne prevyšujúce equitu firmy je nepodstatné. História sa tak určite bude opakovať a je len otázkou času, kedy padne ďalšia veľká finančná inštitúcia, ktorá pošle svet do veľkých problémov.
Z pozitívnych udalostí sme dnes videli výsledky Apple. Firma predala za víkend až 9 miliónov nových modelov 5S a 5C, čím vypredala všetky svoje zásoby. Zároveň číselne uviedla, že vo svete je už 200 miliónov zariadení, ktoré používajú operačný systém IOS 7. Akcie firmy reagovali v pre markete rastom až o 6% a vo veľkom pluse obchodovanie aj skončili. Inak sme však videli na trhu výpredaj a globálne akciové indexy sú už pred levelmi z Bernankeho No Taper. SPX ledva udržal 1700 bodov, najsilnejší bol z indexov Nasdaq, vďaka Applu, aj keď technológie boli vo výpredaji. Benchmarky tak aj vďaka dolárovej sile končia pondelok v červenom: DJIA -0.3%, SPX -0.43%, NAS -0.25%.
Ing.
Autor: Peter Bukov | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |