Obchodovanie na finančných trhoch sa na úvod týždňa nieslo v znamení dolárových výpredajov. Od tohto faktu sa odvíjali aj ďalšie trhové pohyby. Americký dolár počas celého dňa oslaboval voči všetkým hlavným svetovým menám. Najvýraznejšie oslabil voči japonskému jenu, ktorý naopak posilnil vďaka správe o pridelení organizátorstva letnej olympiády v roku 2020 práve Japonsku. Dolár takisto oslabil aj voči dôležitým komoditným menám, ako sú kanadský alebo austrálsky dolár. Tieto meny posilnili vďaka údajom z čínskej ekonomiky, ktorá za august vykázala výrazne vyšší export aj import, ako tomu bolo v júli. Práve Čína sa radí medzi najväčších vývozcov, ako aj dovozcov dôležitých komodít. Kanadský dolár si okrem toho pripísal ďalšie zisky po vyhlásení údajov z kanadského stavebného sektora. Stavebné povolenia sa medzimesačne zvýšili o viac ako 20%, čo je výrazne viac, ako očakávali analytici. Zdá sa, že aj severný sused USA je na dobrej ceste z krízy.
V USA sa prostriedky z predaja amerického dolára presúvali aj do nákupov akcií. Tie rástli aj vplyvom opätovného napätia ohľadom blížiaceho sa zasadnutia Fedu a rozhodnutí o možnom taperingu. Údaje z piatka minulého týždňa totiž nasvedčujú, že dlho očakávané utiahnutie menovej politiky by mohlo byť ešte odložené. Hlavné americké akciové indexy tak ukončujú pondelkové obchodovanie v slušných ziskoch: SPX +0.91%, NDX +1.26%, DJIA +0.93%.
O niečo horšie si viedli akcie na európskom kontinente. Správa o zvýšenej dôvere investorov v Eurozóne tak pozitívny vplyv na akcie príliš nemala a pomohla tak skôr euru, ktoré to však aj tak nemalo v pondelok príliš ťažké vzhľadom k výrazne slabnúcemu doláru. Eurodolár si tak za celý deň pripísal viac ako 100 bodov, keď prvé upokojenie rastu prišlo až na úrovni 1.326 EUR/USD.
Marek Šimo, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |