Piatok bol na trhoch veľmi rušným dňom. Pozornosť pútali dáta z trhu práce, ale aj komentáre od svetových predstaviteľov na mítingu G20. Čísla z trhu práce boli pokladané za veľmi dôležité, nakoľko to bol posledný NFP údaj pred septembrovým zasadnutím Fedu. Americký trh práce je jedným z hlavných indikátorov, na základe ktorého Fed stanovuje svoju menovú politiku. Výsledok 169 000 vytvorených pracovných miest oproti konsenzu 178 000 je neutrálny, avšak posledný údaj bol zrevidovaný zo 162 000 až na 102 000, čo je obrovský rozdiel. Miera nezamestnanosti vyšla na 7.3%, z minulého a očakávaného výsledku 7.4%. Participácia v pracovnej sile klesla 63.2%, čo je najmenej od roku 1978. Dáta tak vyšli zmiešane, market reagoval býčo, pravdepodobne kvôli zlým revidovaným výsledkom. Aj tak však klesla miera nezamestnanosti a výsledok 162 000 je celkom slušný (ak nebude revidovaný na 100k ďalší mesiac) a tak tieto čísla dávajú veľké Áno septembrovému Taperingu zo strany Fedu.
Okrem ekonomických správ sme v piatok videli aj politické vyjadrenia. Obama obhajoval na G20 potrebu vojenského útoku do Sýrie. Zazneli slová o ohrození celosvetového mieru alebo neprípustnosti takého správania. Útok na Sýriu na summite podporili z veľkých krajín Kanada, Francúzsko, UK a Saudská Arábia. Proti sa postavili Rusko, Čína, Indonézia, Brazília a Taliansko. Zaujímavé však boli komentáre ruského prezidenta Putina: \"Will We Help Syria? We Will\"
A tak už nie je v stávke iba vojenská invázia do Sýrie, ale celosvetový vojenský konflikt. Akcie tak reagovali samozrejme pozitívne a úvodný dip po slovách Putina bol prudko skúpený, indexy vyštartovali na nové maximá. Veď Tapering, mierne negatívne ekonomické dáta a hroziaci konflikt medzi USA a Ruskom je očividne pre akcie pozitívny.. Hlavné americké akciové trio tak zatvára piatok v jemne zelených číslach: SPX +0.0%, NDX +0.11%, DJIA -0.1%.
Ing.
Autor: Peter Bukov | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |