V Európe mali dnes Francúzi a Taliani bankové prázdniny a tak je aj makroekonomický kalendár ochudobnený o dáta. Trh tak reagoval hlavne na Ameriku. Veľká Británia vykázala už tretí po sebe nasledujúci nárast maloobchodných tržieb o 1.1%, pričom konsenzus bol 0.7% a júnová hodnota 0.2%. Európske akcie sa ponárali do červeného pásma od otvorenia trhov vďaka špekuláciám ohľadom Fedu. Európa nakoniec zatvorila nasledovne: DAX -0.7%; FTSE100 -1.6%; CAC 40.
V USA bol zverejnený rast indexu spotrebiteľských cien v súlade s očakávaniami o 0.2% oproti júnovému rastu 0.5%. Dobré boli aj dáta o novo podaných žiadostiach o podporu v nezamestnanosti, ktorých bolo 320 tisíc oproti 335 tisíc. Konsenzus 334 tisíc tak bol prekonaný o 14 tisíc žiadostí. Priemyselná produkcia však stagnovala oproti minulému 0.3% rastu s konsenzom 0.5%. Dobré dáta opäť posilnili špekulácie ohľadom nejasného termínu zmierňovania monetárnych stimulov Fedu s možným nástupom v septembri. Wall Street zahájil seansu silnejším poklesom , ktorý pretrvával až do konca. Ani zlé výsledky Philly indexu výroby, ktorý dosiahol 9.3 bodu oproti 19.8 s konsenzom 15.6 bodu nezamiešal akciám výrazne karty, ale len zmiernil dopad špekulácií. Benchmarky teda uzatvorili v červenom: DJIA -1.47%, NDX -1.72%, SPX -1.43%.
Zlato bolo dnes obzvášť zaujímavé. Najprv reagovalo na dobré dáta podobne ako akcie, keďže špekulácie o politike Fedu sú v súčasnosti palivom pre volatilitu na komoditách. Cena 1320 dolárov za uncu však nebola prelomená smerom nadol, aj keď zlato kleslo o 1,27% v priebehu dňa. Napokon dohnalo straty a slum up ho dokonca vystrelil až na 1361 dolárov za uncu. Striebro pokračovalo v rally už siedmu seansu a prekonalo hranicu 23 dolárov za uncu a pripísalo si viac ako 5,8% zisku.
Na forexovom trhu bodovala britská libra voči americkému doláru. Kábel posilňoval na základe britských dát priebežne k hranici zisku 1%.
Tomáš Pán, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7371 | 18.40 % |