Európske akcie si v utorok príjemne vylepšili svoje postavenie pred dlho očakávaným zasadnutím americkej centrálnej banky, ktoré je na programe už dnes. Dôvodom boli pozitívne dáta z Nemecka. Index spotrebiteľských cien medziročne vzrástol na 1.9 percenta, čo predstavuje nárast o jednu desatinu oproti minulému mesiacu. Inflácia tak mierne stúpla, čo bolo zákonitým impulzom aj pre rast akcií. Ďalšou pozitívnou správou zo starého kontinentu bolo aj zvýšenie spotrebiteľskej dôvery v Nemecku, ktorá vystúpila na rovných 7 bodov, čo takisto tromflo očakávania analytikov.
Aj napriek týmto pozitívnym výsledkom nie všetky akcie rástli. Nedarilo sa najmä spoločnostiam z finančného sektora. Francúzska banka BNP Paribas poklesla o viac ako percento, kým nemecká Deutsche Bank zaznamenala prepad dokonca o 3.96 percenta, po tom čo bola zverejnená správa a poklese ziskov tejto banky za druhý kvartál. Hlavné európske akciové indexy však aj tak ukončili obchodovanie v nasledujúcich ziskoch: FTSE100 +0.016 %, DAX +0.15 %, CAC40 +0.45%.
Na americkom kontinente bolo v utorok očakávaných udalostí pomenej. Zaujal akurát pokles spotrebiteľskej dôvery v USA na aktuálnych 80.3 bodu. Analytici očakávali miernejší pokles, takže tento prekvapivý údaj znamenal vytvorenie predajného tlaku na americké akcie, ktoré sa od tohto momentu obchodovali prevažne v klesajúcom trende.
Dianie na forexovom trhu bolo do značnej miery takisto ovplyvnené vyššie spomínanými fundamentálnymi správami. Pri pohľade na utorkový graf kráľovského menového páru EUR/USD vidíme presne momenty, v ktorých boli správy zverejnené a pohyb, ktorý po nich nasledoval. Zvýšenie tempa inflácie v Nemecku znamenal pokles ceny spoločnej európskej meny, naopak zníženie dôvery spotrebiteľov v USA znamenalo pokles amerického dolára. V konečnom súčte však tento pár výraznú zmenu ceny nezaznamenal a takisto v napätí čaká na stredajšie kľúčové udalosti.
Marek Šimo, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |