Japonský premiér Shinzo Abe od svojho nástupu do úradu v decembri tlačí na trvalo udržateľné oživenie ekonomiky. V rámci finančnej a daňovej politiky krajina pritvrdila. Ak Abeho konzervatívni liberálni demokrati v nedeľných voľbách do hornej snemovne dosiahnu očakávanú väčšinu, teoreticky sa uvoľní cesta k štrukturálnym reformám, ktoré predstavujú tretí a z dlhodobého hľadiska najdôležitejší pilier plánu „Abenomics“. Ktoré impulzy by boli dobré pre japonské hospodárstvo a akciový trh, objasňuje Alex Treves, Head of Equities Japan zo spoločnosti Fidelity Worldwide Investment:
Je jasné, že Shinzo Abe a jeho Liberálno-demokratická strana (LDP) získajú vo voľbách do japonskej hornej snemovne väčšinu. Prekonali by tak dlhoročný politický pat v druhej komore japonského parlamentu. Treba však vyčkať, ako ďaleko bude siahať vôľa Abeho vlády skutočne využiť tento manévrovací priestor a pustiť sa do štrukturálnych reforiem, predstavujúcich tretí pilier plánu na znovuoživenie japonskej ekonomiky, známeho ako „Abenomics“, a presadiť sa aj voči odporu pevne etablovaných záujmov.
Opatrenia finančnej a daňovej politiky nestačia
Samotná finančno-politická expanzia, s ktorou začal šéf centrálnej banky Haruhiko Kuroda, doplnená Abeho programom konjunktúry – prvé dva piliere plánu Abenomics – z dlhodobého hľadiska stačiť nebudú. Po dvoch desaťročiach relatívnej hospodárskej stagnácie krajina potrebuje štrukturálnu obnovu. Len tak možno trvalo posilniť inovatívnosť a produktivitu japonského hospodárstva a určiť smerovanie budúceho rastu.
Spektrum reformných úloh je široké. Siaha od daňových stimulov na posilnenie investičnej aktivity súkromného sektora, cez reformy pracovného trhu, v ktorom je dodnes bohato rozšírená celoživotná väzba na jedného zamestnávateľa, až po sformovanie budúceho zásobovania energiou. Po voľbách by tretia najväčšia ekonomika na svete mohla najprv zabodovať pri prístupových rokovaniach do transpacifickej zóny voľného obchodu TPP. Okrem toho sa Abeho úspechy budú merať podľa toho, ako sa jeho vláde podarí posilniť konkurenciu v dôležitých priemyselných odvetviach, ako napríklad v sektore energetiky, a urýchliť budovanie sektora obnoviteľných zdrojov energií – aj keď vzhľadom na stúpajúce náklady na energie nateraz vyzerá realisticky aj opätovné sprevádzkovanie atómových elektrární.
Japonské akcie nie sú pridrahé
Investori Japonsko často odpisujú z dôvodu jeho demografických výziev. Kľúčom k rastu však nie je pribúdanie obyvateľov, ale nárast produktivity, ktorú teraz Abeho vláda môže uviesť do chodu.
Navyše aj samotný demografický vývoj prináša šance pre hospodárstvo. Japonskí výrobcovia medicínskej techniky z neho budú profitovať rovnako ako prevádzkovatelia domovov dôchodcov a domovov opatrovateľskej služby. Do takej miery , do akej sa podarí prekonať v národnom povedomí hlboko zakorenené očakávanie deflácie a rozdúchať domácu spotrebu, by mali viac profitovať aj veľké spotrebiteľské značky. Investori by pritom nemali prehliadnuť, že viacerí najinovatívnejší výrobcovia a dodávateľia automobilov na svete ešte stále pochádzajú z Japonska.
Japonské akcie nie sú mimoriadne výhodné, v žiadnom prípade však ani predražené. Priemerný pomer kurz-zisk japonských akcií je v súčasnosti atraktívnejší ako pri amerických papieroch. Pokiaľ ide o rast priemerného výnosu na akciu, je Japonsko dokonca svetovým lídrom.
Japonsko však je a zostane klasickým trhom „anti-ETF“: z masívneho finančno-politického uvoľnenia síce dočasne profitoval celý japonský akciový trh, avšak v priebehu nadchádzajúceho štrukturálneho nastavovania výhybiek je rozhodujúce identifikovať budúcich víťazov – teda firmy, ktoré budú profitovať z prichádzajúcich reforiem – a nie staviť na celý trh.
Autor: Alex Treves | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |