Odpúšťam pravidelným čitateľom tohto blogu, ktorí si myslia, že som v poslednej dobe trochu posadnutý úrokovými sadzbami, obzvlášť tými, ktoré vydáva Fed. Uznávam. Ale na druhú stranu si myslím, že by ste mohli odpustiť aj vy mne. Po prvé preto, že obchodovanie s úrokovými nástrojmi je hlavnou náplňou môjho hedgefondu C-View Global Macro Interest Rate Program. A po druhé preto, že si veľmi skromne myslím, že aféra okolo obmedzenia kvantitatívneho uvoľňovania Fedu je najväčšia udalosť na burzách za posledné štyri roky a deväť mesiacov.
Našťastie pre vás, milí čitatelia, existujú aj iné kauzy, ktoré môžu zamestnať vašu myseľ. Aby som sa príliš nevzďaľovať od mojej obsesie úrokovou sadzbou, v prvom rade je to Čína. Tu sme boli v poslednom týždni svedkami toho, ako domáce banky dostali po prstoch, keď Čínska ľudová banka (PBOC) v rámci taktiky, ktorú bezpochyby posvätila vláda, dopustila, že 20. júna dosiahla reposadzba pre likviditu poskytnutú cez noc a zaistenú dlhopismi 13,8%, teda nárast z 2 až 3% oproti minulému mesiacu. Cieľom tohto kroku bolo dať bankám jasný signál, že neobmedzená likvidita už nebude len tak voľne pritekať, obzvlášť nie na financovanie pôžičiek na nehnuteľnosti. Odvtedy banka PBOC síce uvoľnila nejaké peniaze, ale sadzby zostávajú aj naďalej vysoké. Povráva sa, že PBOC dala bankám vedieť, že je ochotná im peniaze poskytnúť, ak to bude potrebné, ale iba na financovanie "reálnych" investícií do ekonomiky, nie na realitné špekulácie.
V kombinácii s krokmi Fedu sú tieto udalosti naozaj závažné a vydesili trhy po celom svete. Zdá sa, že sa blíži koniec doby neobmedzených lacných financií. Miesto, kde tento ťah Číny asi najviac pocítia, je Austrália. Zdá sa, že čínska vláda berie nutnosť zmeny vážne: odkloniť sa od realitných investičných fondov a od investícií všeobecne a viac sa orientovať na osobnú spotrebu. Podľa mňa je to recept na nižší dopyt po tých typoch komodít, ktorými disponuje práve Austrália.
Gillardovú skolil César
Keď už sme pri tejto "krajine šťasteny", tento týždeň sme tu boli svedkami zavraždenia Bruta, v šatách premiérky Gillardovej, ktorú skolil César, čiže bývalý premiér Kevin Rudd. To je irónia osudu. Jeho vlastné bodné rany sa už zrejme zahojili, oplatil Gillardovej "dobro", vrazil jej nôž do chrbta a opäť stál na čele vlády. Keď sa to vezme zo všetkých strán, negatívny vplyv tohto prevratu na šance austrálskej Labouristickej strany zvíťaziť v tohtoročných všeobecných voľbách sa vyrušia vďaka väčšej popularite Kevina Rudda u voličov, ale až sa všetko upokojí, bude mať líder opozície Tony Abbott stále ešte pomerne slušný náskok, aby nakoniec voľby vyhral. Je síce trochu kontroverzná osoba, ktorá rozdeľuje Austráliu, ale v Británii sme mali pred pár rokmi tiež takého premiéra a bol úspešný, alebo nie? Vzhľadom k tomu, že Tonyho dobre poznám, pretože sme kolegovia zo štúdií, som si istý, že Austrália by v ňom získala morálneho, čestného, inteligentného a vlasteneckého lídra, ktorému sa v tomto ťažko niekto vyrovná. Vedel však tiež rozdávať tvrdé rany, tak pozor na neho na summite G20.
Bude austrálsky dolár ďalej slabnúť vzhľadom k súvislostiam, ktoré som tu opísal? Rebalancia Číny je skutočne problém, rovnako ako fakt, že úrokové sadzby USA môžu začať rásť skôr, než sme čakali a môžu mať negatívny vedľajší efekt na trhy nových ázijských ekonomík (tie treba ešte vyčísliť). V každom prípade by som teraz konverziu austrálskeho a amerického dolára nerád komentoval, ale keby ma niekto napriek tomu násilím nútil, povedal by som, že pred tým, než sa vrátime k parite týchto mien, dočkáme sa ešte poklesu na kurz 0,8.
Eurozóna opäť na muške
A ako je to s Európou? Je to možno absurdné, aj keď typické, ale trhy mali v posledných týždňoch oči len pre jedno - budúcnosť monetárnej politiky Fedu. Ešte absurdnejšie je, vzhľadom k prepadu na amerických trhoch, že rástlo očakávanie zvýšenia úrokovej sadzby eurozóny. V určitom bode začali trhy s futures kontraktmi očakávať, že ECB svoje sadzby do júna budúceho roka zvýši o 0,5%. Ani náhodou! Markantný rozdiel medzi bohatstvom eurozóny a americkou ekonomikou sa tak v priebehu tohto roka ešte zvýrazní. Členovia ECB znovu zopakovali, že ECB je v podstate pripravená na záporné depozitné sadzby. Na to ale nikto nereagoval. S tým, ako utícha aféra okolo zmien politiky Fedu a šok z nového opadá, budú trhy znovu zaznamenávať ešte väčšie rozdiely v úrokových sadzbách, čo negatívne ovplyvní vývoj menového páru EURUSD.
Autor: Nick Beecroft | Senior Market Consultant | Saxo Bank
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |