Úroky na medzibankovom trhu v posledných týždňoch a dňoch výrazne stúpli. Správy o problémoch s likviditou menšej čínskej banky a začiatku úverovej krízy v ríši stredu vyvolali zvýšenie úrokových sadzieb pre medzibankové pôžičky. Martha Wang, ktorá pôsobí ako investičný stratég spoločnosti Fidelity Worldwide Investment v Hongkongu, vysvetľuje súvislosti, ako aj svoj pohľad na ďalší možný vývoj a dôsledky, ktoré z toho vyplývajú pre jej portfólio:
„Skutočnosť, že medzibankové úroky kolíšu, sama osebe nie je nezvyčajná. V posledných rokoch nastali viaceré fázy s krátkodobými výkyvmi smerom nahor. Teraz však napätú situáciu likvidity zhoršujú tieto udalosti:
Podľa môjho názoru by PBOC dokázala medzibankovú sadzbu kedykoľvek znížiť. Zatiaľ však necháva banky trápiť sa. Mnohé banky v posledných rokoch zarobili obrovské sumy pomocou neregulovaných produktov v oblasti správy aktív. Keďže PBOC teraz dovoľuje, aby úroková sadzba pre medzibankové pôžičky stúpla, zužujú sa ich úverové marže – v dôsledku čoho trpia najmä menšie banky. PBOC očividne dúfa, že banky sa teraz budú pri riadení svojich aktív a pasív správať zodpovednejšie a nebudú vyčerpávať svoju likviditu do extrému s cieľom dosiahnuť ešte vyšší zisk.
Medzi momentálnym nedostatkom likvidity a osudom Lehman Brothers nie sú paralely
Terajší vývoj v Číne preto nepredstavuje zvrat ako krach banky Lehman Brothers v USA, ktorý by signalizoval začiatok úverovej krízy. Nebezpečenstvo ozajstnej krízy likvidity vo finančnom systéme je podľa môjho názoru nízke a čínska banka má k dispozícii dostatok nástrojov a finančných rezerv na vyriešenie problému. Zástupcovia PBOC neprestávajú zdôrazňovať, že sily, ktoré vyvolali nárast medzibankových úrokov, sú kontrolovateľné a že napätú situáciu likvidity uvoľnia a udržia trh stabilným. PBOC momentálne celkom očividne podrobuje banky záťažovému testu. Regulátori teraz krátkodobo pripúšťajú príchod bolestivého obdobia, aby zlepšili dlhodobé vyhliadky pre čínsky finančný systém.
Štrukturálny rastový potenciál a príležitosti vďaka očisteniu trhu
Dnešné udalosti síce krátkodobo pribrzdili rast čínskeho hospodárstva, ale časy s 8 % a vyšším rastom sa tak či tak skončili. Pre čínsku vládu dnes už nie je najdôležitejšia kvantita, ale kvalita rastu. Svoju politiku preto zameriava na spotrebu namiesto investícií. Čína má naďalej štrukturálny rastový potenciál. Potenciál domácej spotreby v ríši stredu je obrovský, vzhľadom na rastúcu strednú triedu a skutočnosť, že mzdy v celej krajine v mnohých oblastiach stúpajú. Spotreba a zmena životného štýlu preto zostávajú dôležitými témami mojej investičnej stratégie. V týchto oblastiach existujú mnohé popredné podniky s dobrým manažmentom a solídnymi obchodnými údajmi. Mojimi favoritmi sú SAIC Motor, Zhuhai Gree Electrical Appliances a internetová spoločnosť Tencent.
Zo strany politiky sa čoraz väčšia pozornosť venuje aj téme životného prostredia. Úrady začali zatvárať výrobné závody, ktoré nadmerne znečisťujú životné prostredie a spotrebúvajú príliš veľa energie. Lepšie riadení konkurenti vďaka tomu môžu upevniť svoje dominantné postavenie. Preto vyhľadávam podniky, ktorým očistenie trhu v ich priemyselnom odvetví prinesie výhody a investujem do kvalitných podnikov, ktoré profitujú zo zatvorenia najväčších znečisťovateľov životného prostredia vo svojom odvetví. Momentálne pokladám za veľmi zaujímavé spoločnosti West China Cement či Lee & Man Paper. Lee & Man Paper patrí k popredným čínskym výrobcom kartónu a profituje z rastúcej spotreby tovaru. Tento rozbeh rastu považujem za trvalo udržateľný rovnako však aj nepružný. Vyše 90 % dopytu pochádza z domáceho trhu, na ktorom nie sú zahraniční poskytovatelia takmer vôbec konkurencieschopní.
Reformy posilnia nebankové zdroje financovania pre podniky
Podiel akcií finančných podnikov, najmä bánk, v portfóliu výrazne znižujem. Uvoľnenie pravidiel vo finančnom sektore je téma, ktorú sledujem už dlhšie. Podľa môjho názoru reformy v tejto oblasti prispejú k tomu, že podniky budú mať k dispozícii väčší počet iných zdrojov financovania, ako sú bankové úvery. Ide napríklad o lepší prístup ku kapitálu prostredníctvom dlhopisových emisií na medzinárodných kapitálových trhoch. Preto je pravdepodobné, že podiel štátnych bánk na poskytovaní úverov v Číne sa skôr či neskôr zníži a ich cenotvorná sila klesne. Spomedzi bánk pokladám za zaujímavé najmä peňažné ústavy z Hongkongu, ako napríklad Bank of China Hong Kong, ktorým internacionalizácia čínskej meny prináša výhody. Na základe momentálne napätej situácie na medzibankovom trhu sa navyše domnievam, že investori by sa mali držať predovšetkým bánk so silnou vkladovou základňou.“
Autor: Martha Wang | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |