Záchrana na poslednú chvíľu
V prvú adventnú nedeľu sa konečne dohodli podmienky írskej záchrannej akcie. Nebudeme tu rozoberať príčiny a dôvody írskej záchrany, len načrtneme podmienky dnes podpísanej dohody medzi írskou vládou, MMF (Medzinárodným menovým fondom) a EU.
Kto zaplatí írsky účet
Írska vláda sa po dlhých dňoch rokovaniach dohodla na podmienkach finančnej pomoci v objeme 85 mld. EURo od členských krajín Eurozóny z programu European Financial Stability Fund (EFSF, tzv. euroval – celkový objem zdrojov 440 mld. EUR), European Financial Stability Mechanism (EFSM, celkový objem zdrojov 60 mld. EURo), bilaterálnej finančnej pomoci od členkých krajín EU, ktoré majú výnimku na EURo (Veľká Británia, Švédsko, Dánsko) a MMF cez Extended Fund Facility (EFF, úverová linka MMF slúžiaca na reštrukturalizáciu ekonomiky v strednodobej platobnej nerovnováhe).
Trpká írska príchuť
Íri prispejú na svoju záchranu objemom 17,5 mld. EURo, ktoré získajú z National Pension Reserve Fund (NPRF, Národný penzijný fond) a ostatných rezervných aktív. Z daného vyplýva, že celková externá pomoc pre írsku ekonomiku bude v objeme 67,5 mld. EURo. Externú pomoc si rozdelia jednotlivé inštitúcie a krajiny nasledovným pomerom:
- 22,5 mld. EURo z European Financial Stability Mechanism (EFSM). V tomto prípade ide o rýchlo dostupné zdroje pretože sú alokované z rozpočtu EU.
- 22,5 mld. EURo z finančných zdrojov MMF
- 22,5 mld. EURo z finančných zdrojov European Financial Stability Fund (EFSF). Ide o záruky, čo v tomto prípade aktiváciu mechanizmu eurovalu a emisiu štátnych dlhopisov v danej výške garantované 14-krajinymi Eurozóny (okrem Írska a Grécka). Garancie budú však na 120% emisie dlhopisov.
35 mld. EURo z zdrojov bude využitých na podporu írskeho bankového systému (10 mld. na rekapitalizáciu a 25 mld. EURo na elimináciu budúcich rizík – opravné položky). Do výšky potrebných 50 mld. EURo bude dorovnávať úverové zdroje írska vláda. Aktuálna sadzba v tomto prípade na záchranu írskeho bankového sektora je nastavená na úrovni 5,8% p.a. a bude závisieť od trhovej kondície a načasovania potreby finančných zdrojov.
Nutnosť pomoci zo stranu europartnerov a MMF je odôvodnená tým, že súčasné privysoké výnosy írskych dlhopisov (pri 10-ročných je výnos viac ako 9% p.a.) oklieštili možnosti štátu požičať si. Bez tejto vonkajšej podpory by štát nebol schopný nakumulovať zdroje potrebné pre platby za verejné služby určené občanom a nebol by schopný zaistiť funkčný bankový sektor, aby podporil ekonomickú aktivitu. Táto pomoc má taktiež zaistiť finančnú stabilitu v eurozóne a celej EÚ.
Program podpory
Program bol odsúhlasený EK (Európska komisia), MMF spolu s ECB (teda podobná skladba ako pri Grécku). Je postavený na stratégii záchrany bánk, ktorý je implementovaný írskou vládou v poslednom 2,5 roku a taktiež na posledne predstavenom Národnom záchrannom pláne (úspora 15 mld. EURo v štátnych výdajoch). Tento program stanovuje detailný časový harmonogram pre implementáciu ukazovateľov obsiahnutých v Národnom záchrannom pláne.
Podmienky, ktorými sa tento program podpory bude riadiť, budú stanovené v Memorande o porozumení a vláda bude úzko spolupracovať s rozličnými inštitúciami aby zabezpečila naplnenie týchto podmienok. Financovanie bude sprístupnené v kvartálnych tranžiach v nadväznosti na dosiahnuté kvartálne ciele, vopred odsúhlasené. Program pozostáva z dvoch častí – prvá sa týka reštrukturalizácie a reorganizácie a druhá pojednáva o fiškálnej politike a štrukturálnych reformách. V požadovaných kvartálnych monitorovacích správach je podmienkou mapovať obe časti programu. Akonáhle bude programová dokumentácia kompletná, bude predložená parlamentu.
Banková reštrukturalizácia a reorganizácia
Program spočíva v zintenzívnení opatrení, ktoré už vláda zaviedla. Ide o zúženie o reorganizáciu bankového sektora za účelom dosiahnutia proporcionality s veľkosťou ekonomiky. Bude zodpovedať najvyšším medzinárodným štandardom a za účelom navrátenia sa k financovaniu, ktoré je príznačné pre normálne fungovanie trhu.
Fiškálna politika a štrukturálna reforma
Ecofin (združenie ministrov financií EU) uznal analýzu EK, že nasledujúce roky by sa mala dosiahnuť miera deficitu 3%. Táto analýza je postavená na optimistickom predpoklade výhľadu rastu v rokoch 2011 a 2012 a na potrebe spravovať náklady súvisiace s dodatočnou bankovou rekapitalizáciou, s ktorou sa v programe záchrany počíta. Program odsúhlasuje plán írskej vlády upraviť rozpočet o 15 mld. EURo počas nasledujúcich 4 rokov a záväzok vo výške 6 mld. EURo už realizovať v rozpočte pre budúci rok (schvaľuje sa 7.decembra).
Detaily programu zohľadňujú kľúčové ciele stanovené v Národnom záchrannom pláne publikovanom minulý týždeň. Stanovené zdroje budú získané v pomere 10 mld. eur v úspore na strane výdavkov a 5 mld. prostredníctvom daní.
Program odsúhlasuje štrukturálne reformy obsiahnuté v záchrannom pláne, ktoré napomôžu návratu k udržateľnému ekonomickému rastu počas nasledujúcich rokov.
Vláda uvítala podporu preukázanú zo strany EU partnerov a predovšetkým zo strany Veľkej Británie, Švédska a Dánska, ktorí vyjadrili svoju vôľu ponúknuť bilaterálnu pomoc, ako aj pomoc MMF.
Ako súčasť Záchranného programu nebude ďalej Írsko participovať na pomoci Grécku. Táto suma by predstavovala približne 1 mld. eur počas obdobia do polovice roka 2013.
Záver
Na záver treba dodať, že záchrana írska sa realizuje bez účasti a finančnej podpory aktuálnych veriteľov írskych bánk, čo bude naposledy. Takáto schéma by mala platiť iba do polovice roka 2013, odvtedy sa bude zavádzať haircut, čo je v podstate default (veritelia sa vzdajú časti pohľadávok).
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |