„It's not out fault, we must default“ .. anonymný transparent v Dubline
Počas víkendu sa v Dubline zišlo viac ako 100,000 ľudí, ktorí protestovali proti rozhodnutiu krajiny požičať si €90 mld. od MMF a EU. Medzi ľuďmi sa objavovali transparenty ako „Nie je to naša chyba, musíme skrachovať“ alebo „Írsko už nie je krajina pre mladých“. Zdá sa, že Íri pochopili, že o nich v tejto hre nejde. O koho potom ide? Opäť raz o banky...
Dlh Írsku nepomôže
Tým, že si krajina zoberie pôžičku, tak bude musieť použiť zhruba 1/5 svojich daňových príjmov na jej splácanie. Je to obrovská suma. Nasledujúci graf udáva predpokladaný vývoj írskeho dlhu voči svojmu HDP. Čísla pochádzajú od ministerstva financií krajiny.
Vidíme, že aj pri tom najlepšom variante sa dlh krajiny stabilizuje na úrovni 110% HDP. Aj keď budeme predpokladať, že Írsko je krajina, pri ktorej stále existuje potenciál, že tento dlh splatí, tak ten bude mať nepriaznivý vplyv na ďalší rozvoj krajiny. Dlhodobé štatistiky hovoria jednoznačne – dlh nad 90% HDP sa stáva brzdou ďalšieho ekonomického rozvoja. Íri vedia, že už nikdy nebudú tigrom Európy, naopak – nad ich hlavami bude vždy krúžiť šedá labuť bankrotu krajiny.
Dôvod na záchranu – banky
Grécko síce bolo prvou zachránenou krajinou eurozóny, avšak krajinou nepodstatnou. Grécke banky sú malé, rovnako aj expozícia voči ostatným krajinám eurozóny. Podobne malé, čo sa týka HDP je aj Írsko. No na rozdiel od Grécka, vybudovalo Írsko gigantický bankový systém. Ten je poprepletaný s bankovým systémom Európy oveľa viac ako to bolo v prípade Grécka. Nasledujúci graf ukazuje expozíciu európskych bánk voči Írsku, Grécku a Portugalsku.
Vidíme, že problém Írska je omnoho väčší ako problém Grécka a Portugalska dokopy. Expozície európskych bánk voči Írsku sú až trojnásobne vyššie ako voči Grécku. Poďme sa pozrieť na detaily.
Komu dlžia Íri?
Nasledujúca tabuľka z decembra 2009 nám osvetľuje, zásadné fakty o pochopení problému.
Z tabuľky vidíme, že problémom Európy nie sú vládne dlhy, ale pohľadávky bánk. Tie predstavujú voči krajinám PIIGS takmer 4 bilióny dolárov. Za záchranu európskeho bankového sektora preto budeme platiť všetci, či sa nám to páči alebo nie.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8593 | 4.59 % |