Po dni, kedy sa európskym akciovým indexom podarilo zaznamenať najvyššie zisky za uplynulý mesiac, sa Starý kontinent opäť ponoril do červených čísiel. Značné straty kľúčových benchmarkov v Európe boli spôsobené negatívnymi číslami zo Spojených štátov. Najskôr bol totiž zverejnený údaj o tvorbe nových pracovných miest v USA za mesiac marec a hoci ADP čísla nie sú trhom vnímané až tak výrazne ako piatkové NFP, výrazný rozdiel medzi odhadmi analytikov a skutočným výsledkom dokáže trhmi zamávať. 158 000 tisíc nových pracovných miest sa ani zďaleka nepribližovalo konsenzu na úrovni 203 000 a trhy okamžite začali klesať. Druhou ranou bol údaj od Institute of Supply management, tentokrát v nevýrobnej sfére, ktorý taktiež nenaplnil očakávania a poklesol z februárových 56 bodov na iba 54.4 bodu. To už boli aktívni aj obchodníci na druhej strane Atlantiku a po mierne kladnom opene v Amerike, si to aj tamojšie indexy namierili nadol. Akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: EuroStoxx 50 -1.52 %, Dow Jones -0.76 %, S&P 500 -1.03 % a Nasdaq -1.11 %.
Zaznamenali sme tak rovnakú situáciu ako v pondelok, kedy negatívne makrodáta stiahli indexy nadol a zdá, že trh pomaly, ale isto, chce vytriezvieť. V poslednom období totiž boli negatívne čísla, najmä z amerického trhu práce, vnímané skôr pozitívne, keďže dávali priestor na pokračovanie QE, no žiadny rast, a predovšetkým rast nepodložený ekonomickými fundamentmi, netrvá večne.
Zdá sa teda, že ak majú trhy stúpať za novými maximami aj naďalej, bezpodmienečne sa musí upokojiť situácia v eurozóne a Amerika znova musí začať chrliť pozitívne čísla.
V stredu ešte zaujalo vyjadrenie šéfky MMF Christina Lagardeovej, ktorá potvrdila, že fond sa definitívne bude podieľať na záchrane Cypru sumou 1.3 mld. EUR. Výmenou za celkovú pomoc v objeme 10 mld. EUR musí Cyprus reštrukturalizovať svoje dve top banky, znížiť deficit a zmeniť systém dôchodkov, či vyplácania zamestnancov.
Autor: Ivor Lehoťan | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |