Počas veľkonočného pondelka prebiehalo obchodovanie iba na americkom kontinente. Už od začiatku bolo jasné, že po štvrtkovom historickom maxime indexu S&P 500 bude obchodovanie pokojnejšie, čo naznačovali aj americké akciové futures tesne pred začiatkom obchodovania. Sentiment na trhu mal totiž určiť o 16 hod. index nákupných manažérov vo výrobe, ktorý zostavuje Institute for Supply Management. Analytici očakávali hodnotu 54.2 bodu, čo bola úroveň z predošlého mesiaca, a preto konečný výsledok 51.3 bodu investorov značne vystrašil. A to aj napriek tomu, že sa jedná stále o hodnotu nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast od kontrakcie. Všeobecnú eufóriu tak vystriedal mierny pesimizmus a akcie sa ponorili hlbšie do červeného, než na čo sme boli zvyknutí.
Ani po zvyšok seansy neboli poklesy skúpené, a preto zatvárajú hlavné benchmarky v nasledovných stratách: Dow Jones -0.04 %, S&P 500 -0.52 %, Nasdaq -0.87 %. Kľúčové dni týždňa však ešte len prídu a dá sa očakávať výraznejšia volatilita.
Už dnes nás totiž čaká napríklad údaj o miere nezamestnanosti v eurozóne, ktorá by mala dosiahnuť 12 %-né historické maximum v negatívnom slova zmysle. Čísla z trhu práce prídu v piatok aj zo Spojených štátov a práve to je údaj, ktorý bude trh zaujímať najviac a dovtedy by sa nemalo stať nič výrazné.
Na forexovom trhu bol v pondelok zaujímavý predovšetkým japonský jen, ktorý dokázal posilniť voči 15 zo svojich 16 hlavných párov, voči doláru sa dostal dokonca na takmer mesačné maximum. Investori sa totiž okamžite po zverejnení ISM-ka začali obzerať po bezpečnejších aktívach, ku ktorým jen stále patrí. Rovnako posilnil aj švajčiarsky frank a eurodolár zaznamenal 0.38 %-ný posun nahor a uzatváral nad úrovňou 1.284 EURUSD.
Okrem jenu sa zvýšil dopyt aj po amerických štátnych dlhopisoch. Výnos z kľúčových 10-ročných obligácii poklesol na 1.83 %, čo je najnižšia úroveň od 4. marca.
Autor: Ivor Lehoťan | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |