Cyprus je v zložitej situáciu. Eurozóna mu dala nôž na krk. Žiadne riešenie nie je dobré, ale jeho nádej sa teraz upiera k Moskve. Pre obyvateľov eurozóny je ale dôležitejšie, čo sa stane v Taliansku a Španielsku. Čo urobia vkladatelia ich slabých bank. Začnú si hromadne vyberať svoje vklady?
Z pohľadu Moskvy, s ktorou predstavitelia Cypru v súčasnosti rokujú, je dôležité zachrániť depozity svojich občanov a firiem. No zároveň ale môže byť pomoc i krokom k získaniu nerastných surovín, konkrétne zemného plynu, ktorý na Cypre v uplynulých piatich rokoch našli.
Z pohľadu Európskej únie by tým vznikol stav, keď mimoeurópsky subjekt vstupuje do záchrany štátu z eurozóny a takýto krok je zo strategického hľadiska veľmi otázny.
Cyperčania sa možno spoliehajú, že Európa, ako v prípade Grécka, Španielska a iných štátov, ustúpi. Ale cyperský Gréci sú vo veľkej nevýhode keďže ich štát je príliš malý na to, aby bol zaujímavý pre Európu a navyše pôsobí ako takzvaná off-shorová destinácia, to znamená ako práčka peňazí. Eurozóna nemá rada takéto typy štátov. Preto si nemyslíme, že eurozóna by mala tendenciu ustúpiť. Práve naopak pritlačí viac ako v iných prípadoch.
Cyprus nemá štátne aktíva, ktoré by mohol obetovať a tak ponúknuť niečo na výmenu. Bude musieť pristúpiť buď na podmienky eurozóny alebo Ruska. Nemá na výber. Na tomto prípade okrem toho vidíme, že záchranný mechanizmu eurozóny, takzvaný euroval, nefunguje. Celý tento mechanizmus nemá zatiaľ veľmi silné základy. Na to, aby fungoval, je treba najprv politickú a rozpočtovú úniu, ktorá neexistuje. Inými slovami, pri takejto záchrane by platitelia daní v eurozóne museli odkúpiť nekvalitnú banku alebo nekvalitný bankový sektor Cypru, čo nie je pre nich vôbec výhodné. Takže ťažko priechodné. Navyše by tým u ostatných problematických štátov a ich bánk vznikol pocit istoty, že neexistuje žiadne riziko. ESM tu vždy bude ako posledná rezerva.
Čo je však z nášho pohľadu najhoršie, vzniká precedens pre ostatných občanov zadlžených štátov. Krajiny PIGS, ktoré majú problém predovšetkým v bankovom systéme, budú čeliť takzvanému bank run. Ľudia sa budú snažiť vyberať peniaze a posielať ich mimo krajinu. To je veľmi nepríjemné a práve v tejto dobe, keď tieto banky a krajiny potrebujú záchranu, môže byť tento jav veľmi nebezpečný. Z makroekonomického hľadiska je teda Cyprus príliš malý na to, aby jeho problémy mali výraznejší vplyv na eurozónu. No v spektre dopadu na bankový trh bude odozva najväčšia.
Autor: Karol Piovarcsy | riaditeľ Saxo Bank pre strednú a východnú Európu | Saxo Bank
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |