Minulý týždeň som varoval pred predávaním jenu, a to kvôli obavám z výsledkov talianskych volieb. Výsledkom by totiž mohla byť buď veľmi oslabená vláda neschopná presadiť škrty a reformy trhu práce požadované Nemeckom, alebo vláda nestabilná, čo by mohlo v blízkej dobe vyvolať predčasné voľby.
V čase, keď píšem tento komentár, je jasné, že sa stredoľavej koalícii vedenej Pier Luigi Bersanim nepodarí dosiahnuť potrebnú väčšinu na vládnutie.
Iným faktorom, ktorý ale pôsobil na japonský jen negatívne, bolo oznámenie Haruhiko Kuroda ako favorita na post guvernéra japonskej centrálnej banky. Teda skôr na post človeka povereného výkonom vládnych plánov expanzívnej politiky.
Medzitým ma však prekvapila reakcia libry na stratu najvyššieho ratingu Veľkej Británie. Trhy boli v čase zverejnenia správy nelikvidné, pretože sa v Londýne už neobchodovalo. Šterling sa proti doláru okamžite prepadol až na 1.5073 a pred pondelkovým otvorením Londýna časť strát postupne zmazal rastom k približne 1,515. Očakával som, že trh počas ázijskej seansy zareaguje na túto správu predpredajom libry. Po skúsenostiach, kedy rezervná mena bez veľkých strát príde o AAA rating, som u libry počas londýnskej seansy očakával drobné oživenie v dôsledku vytlačenia slabých shortov. Avšak nebolo tomu tak - libra sa postupne prepadala nižšie. Z toho usudzujem, že veľa investorov libru stále drží, možno kvôli povesti zlatého prístavu, ktorý si libra vlani počas krízy eurozóny vybudovala. Toto však bol pre libru slabý výkon.
Oproti jenu, libra a Spojené kráľovstvo nie sú natoľko celosvetovo významné, aby si od G20 zaslúžili nálepku protekcionizmu. Navyše keď G20 považuje správanie Japonska za prijateľné, ťažko môže niečo namietať proti Spojenému kráľovstvu. Navyše ak sa Európa ocitne opäť vo voľnom páde, dolár, rovnako ako jen, z toho budú ťažiť vďaka svojej povesti bezpečného prístavu. Libra podľa mňa môže na tento status na nejaký čas zabudnúť.
Takže, keď sa situácia v Taliansku upokojí, pár GBP/USD sa prepadne v dôsledku snahy Bank of England o oživenie prostredníctvom inflácie. Ak sa však situácia Taliansku ukáže ako komplikovaná, libra sa voči doláru prepadne ešte rýchlejšie. Aj keby libra oslabila voči doláru až k úrovni 1,40 za libru – aj tak, koho to zaujíma? Japonský jen je predsa len viac politicky dôležitejší a vo vážnej kríze posilní.
Ja by som povedal, že už viem, čo predám.
Autor: Nick Beecroft | Senior Market Consultant | Saxo Bank
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |