V piatok večer spoločnosť Moody´s znížila rating Veľkej Británie z najlepšej známky AAA na Aa1. Prečo tento downgrade vykazuje paralely k zníženiu najlepšej známky pre USA a ako teraz dáva zmysel posun konsolidácie štátneho rozpočtu, vysvetľuje Andrew Wells, global chief investment officer pre dlhopisy, a Trevor Greetham, vedúci Asset Allocation:
Andrew Wells:
„Strata ratingu AAA pre Veľkú Britániu sa už v rozsiahlej miere premietla do cien a profesionálni investori ju očakávali. Zníženie hodnotenia krajiny je následkom chýbajúceho hospodárskeho rastu a trvale vysokej úrovne zadlženia. Problematické zadlženie krajín, ktoré sú tradične považované za dlžníkov s vysokou bonitou, by v priebehu tohto roku naďalej malo viesť k ďalším downgradom. Nemyslím, si, že by sa sporitelia mali obávať, či sa im ich libry z britských štátnych dlhopisov vrátia. Obavy sú skôr z otázky, čo je z medzinárodného hľadiska možné za britskú libru kúpiť."
Trevor Greetham:
„Za chýbajúci rast je čiastočne zodpovedné neflexibilné uplatnenie úsporných opatrení vo Veľkej Británii. Práve to dalo v piatok podnet spoločnosti Moody's, aby znížila bonitu britských štátnych dlhopisov. Štát, spotrebiteľ a systém bánk jednoducho v súvislosti so slabým globálnym rastom nemôžu uskutočniť žiadne rozsiahle oddlženie bez poškodenia národného hospodárstva. To je klasický príklad Keynesovho “paradoxu sporivosti“. Iróniou je, že v USA viedol odklad krátenia štátnych výdavkov k strate bonity AAA v auguste 2011. Napriek tomu sa zdá, že stratégia Američanov odkladať konsolidáciu štátneho rozpočtu tak dlho, kým znovu nezačne konjunktúra, sa teraz vypláca. Úroky USA zostávajú mimoriadne nízke, hospodárska činnosť je značne nad úrovňou spred krízy a existujú jasné indície pre opätovné oživenie trhu s nehnuteľnosťami. To všetko poukazuje na to, že hospodárstvo USA by mohlo uniknúť z pasce zadlženia. Z toho je možné poučenie: Niekedy je lepšie ignorovať ratingové agentúry."
Autor: Andrew Wells a Trevor Greetham | www.fidelity.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |