Japonský jen mal za ostatných desať rokov jasnú tendenciu posilňovať viac menej voči všetkým menám. Dôvodom bolo to, že bol považovaný za bezpečnú menu a bezpečný prístav. Niekedy vo štvrtom kvartály minulého roku sa ale situácia obrátila. Trh sa na neho začal pozerať inými očami. Jen bol naozaj až príliš silný. Potom prišlo i očakávanie nutného oslabovanie jenu zo strany ministerstva financií Japonska, ako aj zo strany tamojšej centrálnej banky. Keď sa tieto sily spojili dokopy došlo k jasnému oslabovaniu japonskej meny.
Minulý víkend sa uskutočnila schôdzka lídrov G20, kde sa diskutovalo o tom, čo je to menová vojna a aké sú jej súvislosti a dopady na ostatné krajiny. Zúčastnení sa dohodli, že krajiny z skupiny nebudú pokračovať v menovej vojne a teda ďalej nútene oslabovať svoju menu, so zámerom aby na úkor ostatných zvýšili svoju konkurencieschopnosť.
Súčasne nebolo kriticky poukázané prstom na Japonsko. Z toho je možné vyvodzovať, že táto krajina má určité šance vo svojej politike oslabovania meny pokračovať. Keby chcel niekto toto očakávanie zobchodovať, je tu ale niekoľko rizík. Prvým je budúci víkend, keď sa konajú talianske voľby. Keď dopadnú zle , teda tak že zastavia reformy v Taliansku, môže to viesť k úteku investorov k bezpečným aktívam a medzi ktoré sa môže znova zaradiť i jen. Druhým otáznikom alebo problémom je to, že verejnosť sa o oslabovaní jenu dozvedá oneskorene a otázny je i spôsobom, akým by chcela na tomto oslabení participovať. Vplyv verejnosti vstupujúcej do obchodov je teda otázny. Saxo Bank preto odporúča všetkým, ktorí by chceli špekulovať na oslabenie jenu voči doláru s cieľom hodnoty napríklad sto, počkať si niekoľko dní alebo týždňov.
Autor: Radim Dohnal | analytik | Saxo Bank
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |