"FED sa ku kríze postavil lepšie ako mnoho iných centrálnych bánk a rozhodli sa stimulovať trhy tak dlho, kým neklesne nezamestnanosť na celkom solídnu úroveň. To okrem ďalších vecí postavilo na nohy sektor bývania a stavebníctva, a tak podporilo americkú ekonomiku. Doláru veríme," hovorí Radim Dohnal.
Môžeme byť úprimní
Výhľad Saxo Bank na 1. štvrťroku 2013 je pomerne skeptický v porovnaní s väčšinou ostatných podobných prognóz. Dôvodom je, že naše modely sa snažia viac hľadieť vpred, berú do úvahy skutočné predstihové indikátory. Ako špekuláciu ponúkam tvrdenie, že väčšinová komerčná banka mimo investičného bankovníctva tiež prijíma vklady a poskytuje úvery. Týmto klientom potom nie je príliš dobré prinášať predikciu recesie. Výsledkom by bolo, že by stiahli vklady, nebrali si úvery a úroková marža by utrpela.
Európske banky sú nadopované k prasknutiu
Za najväčší problém roku 2013 považujú naši analytici priepasť medzi zlepšujúcim sa finančným sektorom a potácajúcou sa reálnou ekonomikou. Dôvodom je, že banky, najmä v eurozóne, sú podľa nás v horšej kondícii ako si trhy a politici myslia. Prvým dôvodom je, že ceny akcií bánk boli v roku 2011 ako reakcia na reálne riziko nesplatenia štátnych dlhopisov mnohých krajín potláčané na veľmi nízke úrovne. Kroky Európskej centrálnej banky obraz o štátnych dlhopisoch výrazne prikrášlili a kurzy bánk vyrástli na úrovne podľa nás prehriate.
Druhým dôvodom je, že na rozdiel od amerických bánk európske banky menej agresívne realizujú zástavy plynúce z hypotekárnych úverov. Tretím dôvodom je, európske banky odpisujú a evidujú klasifikované úvery menej obozretne ako americké banky. Štvrtým dôvodom je, že na európske banky sa valí jedna regulácie za druhou, v niektorých krajinách navyše špeciálne dane. Trhy podľa nášho názoru toto riziko podceňujú.
Povzbudiť podniky
Podľa Steen Jakobsen treba naštartovať zásadné štrukturálne zmeny, ktoré by viedli k podpore podnikania a stimulovali by investície. Je potrebné, aby došlo k zvýšeniu flexibility trhu práce tak, aby sa na trh práce dostali tí, ktorí majú záujem skutočne pracovať, inovovať a zostať v krajine. Žiaduca je podpora, aspoň nepriama, stredného a malého podnikania, ktoré je najlepším tvorcom pracovných príležitostí.
Za hlavnú brzdu štrukturálnych zmien označuje spomínaný výhľad súčasnej politickej garnitúry. Až na drobné výnimky celá Európa sa z dôvodu preferencií voličov posúva k vyšším daniam, reguláciu, socializmu.
Fed to robí lepšie, preto veríme doláru
Podľa nášho očakávania v 1. štvrťroku 2013 dôjde k silnému oživeniu americkej ekonomiky a posilneniu dolára. FED sa ku kríze podľa nás postavil lepšie ako mnoho iných centrálnych bánk a rozhodol sa stimulovať trhy tak dlho, do kedy neklesne nezamestnanosť na solídnu úroveň. I to postavilo na nohy sektor bývania a stavebníctva, a tak podporilo americkú ekonomiku. Doláru veríme, z mnohých dôvodov. Pripomeniem aspoň dlhú históriu dolára ako bezpečnej meny a značnú konzistentnosť krokov FEDu.
Očisťujúci vplyv rozpadu
Prognóza vývoja Európy a eura je skôr skeptická a nevylučujeme skorý rozpad eurozóny. Všetko tu záleží naozaj len na politikoch. ECB už dlhú dobu nie je nezávislá tak, ako by centrálna banka mala byť. Aktuálne sa zdá, že najväčším rizikom pre celistvosť eurozóny je Cyprus.
Rozpad eurozóny by mohol mať stimulujúci účinok na európsku ekonomiku. Rovnako ako každá iná kríza, by mal očisťujúce účinky. V tomto prípade by nové meny krajín, ktoré by opustili eurozónu, pravdepodobne silno devalvovali, čo by podporilo vývoz, aj keby len olivového oleja, príjazdy turistov, znížilo by to hodnotu záväzkov štátu, predražilo dovoz. Opačné efekty by nastali u krajín z jadra eurozóny, ktoré teraz pravdepodobne ťažia z pre nich relatívne slabého kurzu eura.
Pre rok 2013 predpokladajú odborníci Saxo Bank pomerne turbulentný ekonomický aj politický vývoj v Nemecku. Zásadný význam budú celkom iste voľby do nemeckého Spolkového snemu dňa 22. septembra 2013. Od roku 2014 by ale bolo možné očakávať zmenu smerovania Nemecka ako kľúčového člena eurozóny.
Autor: Radim Dohnal | Analytik | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |