Myslím, že by bolo fér povedať, že sme uprostred zúriacej menovej vojny. USA si nemôže sťažovať, pretože nie je takmer pochýb o tom, že neustála slabosť amerického dolára je vítaná, a to dokonca aj v porovnaní s takou problematickou menou ako euro! Zároveň je ale slabosť dolára nenápadným vedľajším produktom šialeného kvantitatívneho uvoľňovania z laboratória FEDu. Japonci zjavne začínajú znehodnocovať menu a to isté robia Švajčiari, ktorých centrálna banka bude onedlho počítať tučné zisky.
Vzhľadom k tomu s akou radosťou sa Európska centrálna banka vzdala dedičstva Bundesbank, je veľmi pravdepodobné, že uvidíme agresívnejšie a neotesanejšie kvantitatívne uvoľňovanie ECB tak, ako budú na južnú Európu dopadať reštriktívne úsporné opatrenia. Aspoň bude mať ECB na kvantitatívne uvoľňovanie poriadnu ospravedlnenku.
Ale čo budeme robiť my, chudáci Briti? Sme tiež odsúdení k nekonečnému šetreniu? Libra má dnes na menovom trhu významné postavenie a pred Výborom pre monetárnu politiku tak stojí veľká otázka. Ako udrží Británia slabú libru, keď ostatné krajiny používajú podobné triky?
Dovoľte mi, aby som si trochu zašpekuloval. Ako bude plynúť rok, bude sa britská ekonomika zvíjať v recesii s trojitým dnom, aj keď sa jej trochu uľaví vďaka prekvapivo silnému zotaveniu USA, ktoré ja osobne očakávam. Vládnuci konzervatívci budú strácať pôdu pod nohami a začnú sa obávať budúcich parlamentných volieb. "Ide predsa o ekonomiku, hlupák", ako znelo volebné heslo Billa Clintona. Zúfalí ľudia budú volať po zúfalých opatreniach a stále viac bude počuť rešpektovaných ekonómov, že je potrebné spojiť menovú a fiškálnu politiku. Nezávislá centrálna banka je možno báječná vec, keď sa bojuje s infláciou, ale teraz je deflácia oveľa väčšou hrozbou. Aj tradične vysoká miera britskej inflácie bude koncom roka 2013 znepokojovať voliča menej.
Dať Bank of England späť do právomoci vlády sa síce môže zdať radikálne, ale predstavte si svet, v ktorom japonský premiér donúti národnú banku k uvoľneniu menovej politiky a japonská ekonomika konečne po dvadsiatich rokoch zamieri nahor. Povedzme, že na jeseň začnú šedé eminencie silno tlačiť, aby sa anglická národná banka vrátila pod ministerstvo financií. Bežného človeka zaujíma len stav ekonomiky a nejaká nezávislosť národnej banky je mu srdečne ukradnutá. A presne toto zrazí libru nadol.
Nadchádzajúcemu guvernérovi Carneymu to možno príde povedomé. Pred nedávnymi udalosťami v Japonsku bola kanadská národná banka preslávená tým, že mala najmenej nezávislú centrálnu banku zo všetkých veľkých rozvinutých ekonomík. Bolo aj toto súčasťou Carneyho dohody s ministerským predsedom?
Autor: Nick Beecroft | Senior Market Consultant | Saxo Bank
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |