Posledný deň roka 2012 sa odohrával v tom istom duchu, ako uplynulé týždne. To znamená, že v centre pozornosti médií, investorov, ale aj bežných obyvateľov bol Fiscall Cliff, nad ktorým sa „silným\" mužom Ameriky veľmi dlho nedarilo postaviť most. Tesne pred pádom si však tamojší politici predsa len vzali so sebou padák, keď najprv prezident Obama na tlačovej konferencii vyhlásil, že dohoda je už takmer na stole no a vzápätí sa predsa len niečo podarilo dojednať. Podľa Obamu bolo prioritou zamedzenie automatickému zvýšeniu daní pre strednú triedu, čo sa napokon aj podarilo. Predovšetkým tí chudobnejší môžu aj naďalej pokojne spávať, keďže podľa slov republikánskeho lídra v Senáte, Mitcha McConnella, sa dospelo ku konsenzu vo všetkých daňových bodov. Ide však iba o akúsi mini dohodu, ktorá politikom dáva viac času na komplexné riešenie a stále nie je isté, či dohoda prejde oboma komorami Kongresu.
Akciové indexy na oboch stranách Atlantiku otvorili včera v červených číslach, no práve vyššie spomenutá dohoda ich poslala do priaznivejšieho teritória, pričom najmä americké indexy zaznamenali prudkú rally: FTSE 100 -0.47 %, CAC 40 +0.58 %, IBEX 35 +0.45 %, Dow Jones +1.28 %, S&P 500 +1.50 % a Nasdaq +2.00 %. S&P 500 zaznamenal najlepší rok od roku 2009. Paneurópsky index EuroStoxx 600 pripísal +0.32 % a rok zakončil na úrovni 279.68 bodu.
Najobchodovanejší menový pár sveta, EURUSD, včera opäť mierne oslaboval, v celkovom hodnotení však rok 2012 prežil v zdraví a po značných turbulenciách počas leta dokázal posilniť o +1.99 %.
Zlato sa obchodovalo v poslednom kvartály prakticky iba do strany a cenové odhady analytikov na úrovni 2000 USD, síce ešte z roku 2011, sa ukázali ako značne nadhodnotené. Zlato napokon zdraželo iba o 6 % a jeho cena skončila na úrovni 1674 USD/oz.
Americká ľahká ropa WTI nezažila práve najlepší rok, jej cena sa prepadla takmer o celých 9 %, včera sa pohybovala iba tesne pod úrovňou 92 USD/barel.
Autor: Ivor Lehoťan | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |