Euro voči doláru po reakcii na rezignáciu talianskeho premiéra Montiho oslabilo. Ten stratil dôveru Berlusconiho strany Partito delle Liberta (Pd), a Berlusconimu sa tak možno otvorili dvere späť do vysokej politiky.
Neistota trhom nikdy neprospieva. Určite sa nájdu aj takí, ktorí budú chcieť v krátkodobom horizonte využiť prepad eura k nákupu. Rešpektovaný Monti totiž môže ešte zamiešať kartami pri zostavovaní nového kabinetu a Bersani zo stredoľavej strany Partito Democratic (PD) je tiež dôveryhodná osobnosť.
Avšak zo strednodobého a dlhodobého hľadiska môže byť táto stratégia nebezpečná, pretože stav talianskej politiky rozhodne nie je priaznivý. Posledné prieskumy naznačujú víťazstvo stredoľavej PD s približne 35-37% hlasmi. S odstupom nasleduje Pdl s 18 percentami a euroskeptické Hnutie piatich hviezd (Movimento 5 Stelle, M5S) vedené Beppom Grillom s 15%.
Pravdepodobne vznikne ľavicová, proeurópska vláda, v ktorej môže mať Monti kľúčovú úlohu. Pre eurooptimistov dobrá správa. Ale proti tejto menšej časti spektra bude stáť zástup protievropských strán (Berlusconi je napríklad pre zavedenie líry), ktoré sú však oslabené vzájomnou nevraživosťou.
A nezabúdajme, že práve Monti spoločne s Merkelovou, Hollandom, Draghim a spol. stále len hrali hru na preťahovanie a predstieranie. Zatiaľ však narástlo sociálne napätie v Taliansku, Španielsku a Portugalsku do neúnosných medzí. Frustrovaní mladí ľudia sa preto budú obracať na radikálnejších politikov. Toto je bohužiaľ príznačné pre každú recesiu a krízu.
Na zasadnutí FEDu bolo ohlásené ďalšie kvantitatívne uvoľňovanie, zamerané na podporu ekonomiky. Čudujem sa však, či je to stále prekvapením, zvlášť po tom čo bolo prakticky ohlásené jeho nekonečné trvanie už oveľa skôr. Neočakávam od toho teda pre EURUSD žiadnu strednodobú podporu.
Autor: Nick Beecroft | Senior Market Consultant | Saxo Bank
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |