Vďaka súčasnej makropolitike – predstieranie a naťahovanie, nie je trh schopný určiť "reálne ceny". Všetci sme boli vedení k tomu, aby sme pomocou výnosových kriviek určovali cenové riziko. Lenže zavedené makropolitiky nakoniec výnosovú krivku pokrivili.
Pri stanovovaní cash flow, oceňovaní aktív a v podstate u akejkoľvek investície je potrebné brať do úvahy nielen cenu, ktorú trh ešte ustojí, ale aj ceny času a peňazí. Práve tie boli v posledných dekádach nastavené viacmenej spravodlivo a transparentne. A to aj v prípade, že centrálne banky mohli cenu peňazí na kratšom konci krivky ovplyvňovať. Práve vďaka cene peňazí si môžu firmy a investori spočítať, aké náklady na financovanie sú reálne a ako by mohli vyzerať prípadné zisky.Lenže po výraznej manipulácii celej výnosovej krivky a implicitnej makropolitike, ktorá bola zavedená v čase najmenšieho systémového rizika, si každý myslí, že jedine nízka volatilita je správna. Ja už sa na trhoch pohybujem skoro 30 rokov a mám za to, že nízke volatility neznamenajú nízke riziko, ale naopak! Podľa mňa je na mieste hovoriť o "pokoji pred búrkou".
Potenciál volatility nie je totiž v súčasnosti určený správne a skôr to vyzerá tak, že stále len prikladáme pod kotol, než vybuchne. Keď odstránime systémové koncové riziko, ako sa deje v Európe a čo sa v Spojených štátoch snaží vykonávať Bernankeho Fed, ešte to neznamená, že máme udržateľné riešenie. Deje sa presný opak - len je podporovaná nulová zodpovednosť a celá situácia je známkou toho, že "biznis model" tvorcov súčasnej makropolitiky zlyháva.
A preto ďalej tvrdím, že potrebujeme skutočnú krízu, ktorá prekazí vieru v dnešnú makropolitiku a umožní nám zvrhnúť súčasné makroortodoxné názory. Rovnako ako domorodci z Veľkonočných ostrovov strhli svoje obrovské sochy, keď sa dostali do problémov a sochy nedokázali vypočuť ich prosby. Len tak sa spamätáme a nájdeme mandát pre skutočnú zmenu.
Výnosy dlhopisov krajín skupiny Club Med sú síce nízke, ale peniaze do nich nepritekajúBanky krajín Clubu Med sú zaneprázdnené nákupom miestnych vládnych dlhopisov. Najskôr totiž správne vycítili, že až do nemeckých volieb konaných v auguste budú mať pokoj. Medzitým budú ľudia z dotknutých štátov vyvádzať svoje peniaze preč z krajiny. Avšak pre tých, ktorí žijú v rozprávkovej krajine plnej makroekonomických zásahov a kvantitatívnych uvoľňovaní, bude cesta dláždená politikou preťahovania a predstierania navždy tou pravou.
Musím zdôrazniť, že rok 2013 podľa mňa bude rokom prechodu, v ktorom medzi sebou budú súperiť pozitívne a tiež negatívne sily.
Nesmieme zabúdať ani na výrazné sociálne napätie a radikalizmus. Predovšetkým potom v Európe, kde medzi mladými a starými prebiehajú boje o pracovné miesta a súkromný sektor hovorí tomu verejnému, že už má všetkého plné zuby. Najviac ma ale znepokojuje silný príklon k politickému extrémizmu. História nám síce hovorí, že sa toto dialo bežne, ale trhy vidia len radostné Vianoce, nízke sadzby a nízke riziko, a to navždy.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |