V podstate som nič podobné necítil celé tie štyri roky od pádu Lehman Brothers.
Dovoľte mi objasniť moje tvrdenie. Rozhodne si myslím, že globálna ekonomika (najmä Európa a Japonsko) majú stále obrovské problémy, ktoré by mali byť riešené a že všetko, čo vidíme v Európe, je na prvý pohľad monštruózne, ale je zbytočné cvičenie, ktorého výsledkom je skôr odkladanie ako riešenie problému.
Chcel by som tiež dodať, že môj optimizmus má jasne definované hranice, a to ako z hľadiska trhov, tak z hľadiska doby svojho trvania.
Ako takto ležím u psychiatra na gauči, dostávam pocit, že by som sa mal podeliť o príčiny tohto podivného stavu svojej mysli.
Po prvé: Dragiho tvorivá koncepcia vedenia Európskej centrálnej banky je úplne odlišná od koncepcie vedenia jeho predchodcu Tricheta. Charakterizujú ju nasledujúce znaky: európske banky brodiace sa v mori likvidity, trend znižovania úrokových sadzieb a plán Európskej centrálnej banky v neobmedzenej miere skupovať dlhopisy členských štátov, ktorý sa zdá, že nebude v rozpore so zmluvami o EÚ, ktoré zakazujú financovanie členských krajín.
Merkelová spomína doteraz nemysliteľné
Po druhé: Angela Merkelová tento víkend prvýkrát zmienila do tej doby niečo úplne nepredstaviteľné. Nemecko je pripravené prijať straty z budúceho odpisu gréckeho dlhu verejným sektorom, čím by Grécku bolo umožnené konečne dosiahnuť vysnívaných 120% dlhu v pomere k HDP pred tým, ako bude úplne neskoro.
Toto je veľmi ťažký kaliber zvlášť od takého majstra kompromisov, akým Merkelová bezpochyby je. Zároveň nám táto skutočnosť ilustruje, že si je stopercentne istá tým, že nemecký ľud stojí za ňou v jej neochvejnom odhodlaní zachrániť euro. Vo svetle týchto komentárov a samozrejme ak bude opätovne zvolená (čo predpokladám), si viem veľmi živo predstaviť, že v blízkej budúcnosti vstúpia do tábora podporujúceho eurobondy založené na spoločnej a veľmi prísne definovanej zodpovednosti všetkých zúčastnených štátov.
Fiškálny útes ....
Po tretie: fiškálny útes v USA. V podstate si myslím, že pôjde doslova o mnoho kriku pre nič alebo prinajmenšom, že sa výsledok vyjednávania ani zďaleka nepriblíži obavám trhu, ktorého očakávania sú niekde medzi veľmi zlou a najhoršiou variantom. Bez tohto tieňa visiaceho nad nami by akcie vykazovali výrazne vyšší rast stimulovaný nekonečným emitovaním peňazí zo strany FEDu a dolár by bol zároveň výrazne silnejší.
A čo sú teda tie presne definované hranice môjho optimizmu? Tak po prvé by som videl príklon k rizikovým aktívam - akcie (približne 10% nárast), kurzy EUR/USD a GBP/USD (nárast o 5 až 10%) a dokonca aj výnosy z bezpečných nemeckých a amerických dlhopisov porastú. Na ako dlho? Možno tri mesiace, dokonca aj v tomto stave polovičného pomätenia. Na druhú stranu nemôžem sa zbaviť obáv, že Izrael napadne Irán, a z toho aké môžu byť dôsledky zo socio-politických otrasov v južnej Európe.
Autor: Nick Beecroft | Senior Market Consultant | Saxo Bank
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |