V pondelok bol zverejnený Index ekonomickej aktivity chicagského Fedu (CFNAI). Ten klesol na hodnotu mínus 0,56 oproti v septembri zverejnenej nule. To signalizuje významné spomalenie americkej ekonomiky. Index je založený na PCA analýze (analýza hlavných komponentov) a meria ekonomickú aktivitu vzhľadom k trendu rastu ekonomiky. Hodnota nad nulou znamená, že ekonomika rastie nadpriemerne, teda nad trendom rastu a záporná hodnota znamená, že ekonomika rastie pomalšie ako trend rastu. Index má solídny akademický základ a je postavený na práci Jamesa Stocka a Marka Watsona, ktorá bola uverejnená v roku 1999 v časopise "Journal of Monetary Economics".
Medzimesačne zažíva index významné pohyby, a preto ho je ťažké zmysluplne použiť. Ako meradlo ekonomickej aktivity je vhodné sledovať radšej jeho trojmesačný kĺzavý priemer. Existujú určité pravidlá, ako tento kĺzavý priemer interpretovať. Ak je na hodnote nižšej ako -0,7 bodu po období ekonomického rastu, potom je veľmi pravdepodobné, že recesia už začala.
Nižšie sme vložili graf indexu CFNAI s trojmesačným kĺzavým priemerom a červenými oblasťami, ktoré zobrazujú predchádzajúce recesie. Ako graf ukazuje, tak je tento kĺzavý priemer súčasne na hodnote - 0,58 a približuje sa k hranici - 0,7, čo znamená zvyšujúca sa pravdepodobnosť recesie. Jedným z hlavných dôvodov strého spomalenia ekonomickej aktivity je klesajúca priemyselná produkcia, ktorá je pod svojím vrcholom už tri po sebe nasledujúce mesiace. To je najdlhší prepad od opätovného začiatku rastu amerického priemyslu v júni 2009.
Než sa ale pripojíme do tábora očekávajúceho recesiu, je dôležité si všimnúť ďalšie veci. Trojmesačný kĺzavý priemer na hodnote -0,7 môže byť aj falošne pozitívny. To znamená, že aj keď hodnota indexu ukazuje na recesiu, tak tá v skutočnosti neprichádza, ide o planý poplach. Tento prípad nastal v máji 2003, kedy aprílové čísla dosiahli túto "krízovú" hodnotu. Oslabujúci index pred aprílom 2003 bol tiež pravdepodobne dôvodom, prečo vtedajší šéf Fedu Alan Greenspan váhal so zvýšením úrokových sadzieb.
Hlavným záverom je, že pravdepodobnosť recesie americkej ekonomiky vzrástla, ale stále zostáva pomerne nízka, súdiac podľa iných skutočností. Bolo by predčasné sa zaradiť do prúdu pesimistov.
Autor: Peter Garnry | stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |